Half marathon awards at the Long Island Festival of Races

advertisement | advertise on newsday

*******HALF - MALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 NICK FILIPPAZZO 19 M WANTAGH NY 1:09:24 5:18
2 CHARLES WHITE 22 M KINGWOOD TX 1:09:30 5:19
3 MIKE ROLEK 25 M MAPLEWOOD NJ 1:09:35 5:19
4 CHRIS MAMMONE 28 M MASSAPEQUA NY 1:10:20 5:22
5 WILLIE SCHEFER 21 M OLD BROOKVILLE NY 1:11:37 5:28
6 BILLY HOLL 26 M BAYPORT NY 1:12:02 5:30
7 JAVIER VARAJAS 24 M BROOKLYN NY 1:13:52 5:39
8 PATRICK REGAN 23 M NORTHPORT NY 1:14:02 5:39
9 NICHOLAS PAMPENA 23 M KINGS PARK NY 1:14:52 5:43
10 FRANKLIN DIAZ 28 M FARMINGDALE NY 1:15:14 5:45

*******HALF - FEMALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JANE VONGVORACHOTI 28 F WOODSIDE NY 1:19:46 6:06
2 MELISSA THOMAS 27 F PORT JEFFERSON NY 1:26:35 6:37
3 NONI DEGIRMENCI 38 F PORT WASHINGTON NY 1:27:01 6:39
4 CHRISTA MORRIS 29 F PATCHOGUE NY 1:27:02 6:39
5 KAREN POMPAY 41 F GARDEN CITY NY 1:27:32 6:41
6 MICHELE GRIECO 23 F MASSAPEQUA NY 1:29:18 6:49
7 SHARON KAPUSTA 40 F WOODBURY NY 1:29:30 6:50
8 MELISSA MOSCHETTO 31 F LONG BEACH NY 1:30:00 6:52
9 KATHERINE FREY 37 F BAYVILLE NY 1:30:22 6:54
10 LAURA CERAMI 38 F NEW YORK NY 1:30:30 6:55

HALF - MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 T.J. BUTLER 16 M OYSTER BAY NY 1:28:06 6:44
2 ERIC HASLBAUER 19 M LEVITTOWN NY 1:28:09 6:44
3 AARON LEWIS 17 M JERICHO NY 1:28:49 6:47

HALF - FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 LAUREN DORSKY 16 F HUNTINGTON NY 1:35:19 7:17
2 DANA BEYER 18 F ISLIP NY 1:43:53 7:56
3 CATHERINE WEPPLER 16 F MANHASSET NY 1:44:52 8:00

HALF - MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 BRIAN SCHMIDT 22 M MALVERNE NY 1:16:34 5:51
2 BRADLEY RAXENBERG 22 M WOODBURY NY 1:18:22 5:59
3 RICHARD RAMIREZ 23 M NEW YORK NY 1:21:38 6:14

HALF - FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 COLLEEN SPRING 24 F BINGHAMTON NY 1:34:24 7:12
2 BRIANA BRANCATO 22 F MELVILLE NY 1:36:16 7:21
3 STEPHANIE CURCIO 20 F LAKE RONKONKOMA NY 1:36:45 7:23

HALF - MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 PATRICK BRANDON 25 M MASSAPEQUA NY 1:15:32 5:46
2 BRENDAN BARRETT 28 M SAYVILLE NY 1:15:54 5:48
3 MATTHEW LOGIE 25 M GERMANTOWN MD 1:17:20 5:54

HALF - FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 IRIS MOORE 27 F STATEN ISLAND NY 1:31:24 6:59
2 MEAGHEN ANN HARRIS 29 F GREENLAWN NY 1:33:23 7:08
3 SUE MONTEFUSCO 29 F LONG BEACH NY 1:35:38 7:18

HALF - MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 FRANK BOBADILLA 33 M FARMINGDALE NY 1:15:52 5:48
2 KEVIN BEACH 30 M WEST SAYVILLE NY 1:18:26 5:59
3 SHAWN WILLIAMS 34 M BLOOMFIELD NJ 1:19:01 6:02

HALF - FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 KELLY PERNO-GROSSER 31 F SEAFORD NY 1:32:31 7:04
2 ALLISON CLARK 32 F SETAUKET NY 1:32:35 7:04
3 ALI HOROWITZ 31 F NEW YORK NY 1:32:37 7:04

HALF - MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JOHN HONERKAMP 36 M NEW YORK NY 1:16:14 5:49
2 LYLE KIRLEW 37 M UNIONDALE NY 1:20:34 6:09
3 PETER CASTRO 38 M NEW YORK NY 1:21:05 6:12

HALF - FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JOANNA CARLSON 39 F MANHASSET NY 1:37:07 7:25
2 ELIZABETH CORRELL 35 F BETHPAGE NY 1:38:29 7:31
3 KRISTINA SCHWANDTNER 39 F HUNTINGTON STATION NY 1:38:51 7:33

HALF - MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 TODD ROWLEY 42 M HUNTINGTON NY 1:20:51 6:10
2 GEORGE SCHROEDER 41 M BELLMORE NY 1:22:08 6:16
3 NEIL STRINGER 42 M ROCKY POINT NY 1:22:24 6:18

HALF - FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 LARA CUMMO 40 F VALLEY STREAM NY 1:34:03 7:11
2 MARY-FRANCES HORAN 44 F LAKE RONKONKOMA NY 1:36:11 7:21
3 CRISTINA MARIANI-MAY 41 F GLEN HEAD NY 1:37:15 7:26

HALF - MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 PASCAL LAUFFER 46 M NEW YORK NY 1:18:43 6:01
2 ADAM KUKLINSKI 48 M KEW GARDENS NY 1:18:46 6:01
3 JOHAN AHR 48 M ROCKVILLE CENTRE NY 1:23:22 6:22

HALF - FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JILL SKELLY 48 F BALDWIN NY 1:31:54 7:01
2 KATHY ADWAR 47 F MERRICK NY 1:35:57 7:20
3 CLARE BASTIANCIC 49 F MEDFORD NY 1:39:58 7:38

HALF - MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 CHRIS DAILY 52 M FARMINGDALE NY 1:22:28 6:18
2 MICHAEL BOISCLAIR 51 M HUNTINGTON NY 1:24:56 6:29
3 BILL SCHROEDER 51 M GARDEN CITY NY 1:27:48 6:42

HALF - FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 NANCY ABOFF 52 F LLOYD HARBOR NY 1:30:47 6:56
2 DEBORAH BLAIR 53 F COLD SPRING HARBOR NY 1:44:38 7:59
3 MARIANNE KREIDER 50 F HUNTINGTON NY 1:45:44 8:04

HALF - MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 BILL FISHER 57 M LEVITTOWN NY 1:28:14 6:44
2 JOHN HANC 57 M FARMINGDALE NY 1:29:29 6:50
3 FRANK NOTARSTEFANO 59 M SEAFORD NY 1:32:50 7:05

HALF - FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 EMMA RICONDA 55 F NORTHPORT NY 1:35:36 7:18
2 LINDA OTTAVIANO 56 F COLD SPRING HARBOR NY 1:44:04 7:57
3 MAUREEN JOYCE 56 F EAST NORTHPORT NY 1:47:54 8:14

HALF - MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 ANTHONY LANGAN 62 M KINGS PARK NY 1:38:14 7:30
2 TERRY GEIST 60 M SEA CLIFF NY 1:39:34 7:36
3 BARRY JERSON 64 M PLAINVIEW NY 1:40:39 7:41

HALF - FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 MELISSA KENNEDY 63 F AMITYVILLE NY 1:44:26 7:58
2 KAREN SPINOZZI 63 F KINGSTON NY 1:56:04 8:52
3 KATHI BERSON 61 F NORTHPORT NY 2:00:11 9:11

HALF - MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 SAMUEL SKINNER 69 M BROOKIYN NY 1:35:27 7:17
2 RON REMBAUM 66 M OLD GREENWICH CT 1:39:56 7:38
3 MARVIN CRAMER 68 M LOCUST VALLEY NY 1:56:20 8:53

HALF - FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 HELMA CLAVIN 69 F LAKE RONKONKOMA NY 2:11:36 10:03
2 LENORE TANTLEFF 65 F EAST HILLS NY 2:28:49 11:22
3 KARIN MINGUEZ 69 F LEVITTOWN NY 2:36:08 11:55

HALF - MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 SAUL BORENSTEIN 71 M MELVILLE NY 2:14:49 10:18
2 RON HELIN 73 M MIDDLE ISLAND NY 2:16:09 10:24
3 JOHN POWER 73 M WHITESTONE NY 2:17:58 10:32

HALF - FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 NIKE MIZELLE 72 F GLENDALE NY 2:53:38 13:15
2 ELENA DURE 74 F BROOKLYN NY 3:07:08 14:17
3 MICKEY STELLING 72 F EAST MEADOW NY 3:12:51 14:43

HALF - MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JACK HANLEY 76 M BABYLON NY 1:51:11 8:29
2 MARTIN ACKERMAN 75 M BROOKLYN NY 2:17:39 10:30
3 WOLSTAN BROWN 78 M GREAT NECK NY 2:34:54 11:49

HALF - FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 ANGELA O'CONNOR 75 F WANTAGH NY 3:07:30 14:19

HALF - MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 HOWARD KESTENBAUM 80 M MASSAPEQUA PARK NY 3:05:59 14:12
2 FRANCISCO VIDAL 82 M WOODSIDE NY 3:45:37 17:13

HALF - FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 RUTH MALLER 83 F MASSAPEQUA PARK NY 3:45:11 17:11

Get the scoop on events, nightlife, day trips, family fun and things to do on Long Island.

Comments

Newsday.com now uses Facebook for our comment boards. Please read our guidelines and connect your Facebook account to comment.

You also may be interested in: