Back to school lunch ideas: Quick, healthy snacks to pack this year

+-

In fantasyland, every parent has time to prepare gourmet, organic food for their children’s lunchboxes. In the real world, most of us are lucky to get our kids to school with lunches that aren’t loaded with artificial ingredients, trans fats and sugar.

For time-pressed parents, a host of somewhat nutritious prepackaged lunchbox items can help with the morning rush. 

According to a report from the Nielsen Co., a global marketing research firm based in Syosset, 900 new single-serving snack items appeared in produce departments from 2012 to 2016, including single servings of cut-up fruit, dried fruit and nut snack mixes, and fresh smoothies. 

In response to the demand for packable protein, sales of meat snacks such as jerky also have increased, accounting for $2.8 billion in sales last year. While egg sales in general are down, snack packs featuring a hard-boiled egg are flying off the shelves. Nielsen data show that almost as many packs have been sold in the first half of 2017 as in all of 2016. 

Stock your refrigerator and pantry with a variety of these single-serving dips, smoothies, juices and snacks, and you can shave precious minutes off the morning routine. Simply throw a few into the lunchbox and send the kids off with confidence. Almost all major supermarkets stock these items. Prices may vary. 

Organic Valley Snack Sticks

Organic Valley Snack Sticks: Real Cheddar cheese made
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Real Cheddar cheese made with milk from pasture-raised cows, are individually wrapped for small appetites. Price: Six (.75-ounce) sticks for $5.99

Mott’s Sliced Green Apples

Mott’s Sliced Green Apples: Individual 2-ounce bags of
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Individual 2-ounce bags of apple slices that stay fresh in the refrigerator for several weeks save time and waste and are perfect vehicles for peanut butter and other nut spreads. Price: $4.69 for six (2-ounce) bags

Starkist Charlie’s Lunch Kit

Starkist Charlie’s Lunch Kit: A tiny can of
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

A tiny can of tuna, six crackers, low-fat mayo and relish come with a wooden spoon for making your own tuna and crackers. Price: $1.99 each

ADVERTISEMENT

ADVERTISE HERE

Justin’s Nut Butter Squeeze Packs

Justin’s Nut Butter Squeeze Packs: These little packets
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

These little packets of high-protein almond or peanut butter can be squeezed onto crackers, fruit slices or veggies. Price: $1.39 each

P3 Portable Protein Packs

P3 Portable Protein Pack: With nuts, seeds and
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

With nuts, seeds and beef or ham jerky, these combo packs provide 13 grams of protein, up to 75 percent of the recommended daily requirement depending on the age and weight of your child. Price: $2.19 each

Planters NUT-rition Protein Mix

Planters NUT-rition Protein Mix: Each 250-calorie pack of
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Each 250-calorie pack of peanuts, granola clusters, almonds and dark chocolate-covered soy nuts has 10 grams of protein (between 25 percent to 60 percent of the recommended daily allowance depending on the weight and age of your child). Price: Five (1.72-ounce) packets for $10.79

Sargento Balanced Breaks

Sargento Balanced Breaks: Packs of Cheddar cheese, cashews
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Packs of Cheddar cheese, cashews and dried cranberries with 180 calories and 7 grams of protein. Other varieties available. Price: $3.99 for three (1.5-ounce) servings

My Gourmet Tuna

My Gourmet Tuna: Premixed tuna salad with mayo
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Premixed tuna salad with mayo and veggies comes with Ritz-type crackers for scooping. Price: $3.99 each

ADVERTISEMENT

ADVERTISE HERE

Peanut Butter & Co. Dipping Cups

Peanut Butter & Co. Dipping Cups: Small cups
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Small cups of peanut butter that can be packed with crackers or veggies for an easy lunch or snack. Price: $5.39 for five (1.5-ounce) cups

Wholly Guacamole Minis

Wholly Guacamole Minis: Pack these small servings of
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Pack these small servings of organic guacamole with chips or veggies. Price: $5.99 for four (2-ounce) servings

Cedar’s Tzatziki Snack Pack With Pretzels

Cedar’s Tzatziki Snack Pack With Pretzels: The pack
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

The pack has 150 calories and 6 grams of protein. Other healthy dips and crackers available. Price: $2.99

Sabra Hummus with Rold Gold Pretzels

Sabra Hummus with Rold Gold Pretzels: Little tubs
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Little tubs of hummus with 10 grams of protein available in a variety of flavors including classic, red pepper and roasted garlic, accompanied by thin pretzels for dipping. Price: $2.19 each

Horizon Organic Good & Go!

Horizon Organic Good & Go!: Organic Cheddar cheese
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Organic Cheddar cheese cubes with a mix of raisins, cashews and dried cranberries, have 7 grams of protein. Price: $1.99 each

ADVERTISEMENT

ADVERTISE HERE

Capri Sun Fruit & Veggie Blends

Capri Sun Fruit & Veggie Blends: Juice with
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Juice with no added sugar in combinations such as beet-apple and carrot-sweet-potato. Price: $3.69 for 10 (6-ounce) pouches

Ocean's Halo The Seaweed Snack

Ocean's Halo The Seaweed Snack: An interesting alternative
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

An interesting alternative to chips, with B12 vitamins and iodine. In various flavors including sea salt, sriracha and Texas BBQ. Price: $1.69 each

Crystal Farms Ready Egg Go!

Crystal Farms Ready Egg Go!: The peeled hard-boiled
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

The peeled hard-boiled egg, cashews and Gouda cheese cubes provide18 grams of protein. Price: $2.99

Don’t Go Nuts Roasted Soybean Spread

Don’t Go Nuts Roasted Soybean Spread: Plain, cinnamon
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

Plain, cinnamon and chocolate spreads are good for kids with allergies or at peanut-free schools. Price: $1.69 each

Stonyfield Organic Whole Milk Yogurt

Stonyfield Organic Whole Milk Yogurt: In drinkable pouches
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

In drinkable pouches and in smoothie bar combinations such as pear-spinach-mango and strawberry-beet-berry. Price: $1.49 each

Hormel Natural Choice snack assortments

Hormel Natural Choice snack assortments: A selection of
(Credit: Newsday/John Paraskevas)

A selection of turkey breast, Cheddar cheese and dark chocolate-covered pretzels (other assortments include ham and chicken), precut into tiny bites for the littlest hands. Price: $2.19 each

Subscribe to the Feed Me Newsletter for the latest restaurant news, recipes and recommendations.

Sign up

By clicking Sign up, you agree to our privacy policy.

Related Media

This 100 percent cotton zippered pouch fits markers, 40 back-to-school trends your kids will be clamoring for Crumbkins from Clarkson Avenue Crumb Cake Co. and 50 things all foodies should buy supplies for school in green bag on yellow 12 back-to-school shopping secrets

Comments

Newsday.com now uses Facebook for our comment boards. Please read our guidelines and connect your Facebook account to comment.

By using this site, you agree to our Privacy policy.

OK
Sorry to interrupt...

Your first 5 are free

Access to Newsday is free for Optimum customers.

Please enjoy 5 complimentary views to articles, photos, and videos during the next 30 days.

LOGIN SUBSCRIBE