National Achievement Scholarship semifinalists

A file photo of school exams in progress.

A file photo of school exams in progress. (Credit: AP, 2005)

Twenty-six high school seniors across Long Island were among about 1,600 students named semifinalists last month for 2013 National Achievement Scholarships for black students, to be issued in the spring by the National Merit Scholarship Corp.

About 80 percent of semifinalists nationally will advance to finalist standing, and more than half of those finalists will win one of the competition's 800 scholarships, totaling $2.5 million.

Scholarship winners will be selected based on academic achievements, teacher recommendations and SAT scores, among other qualifications.

MORE: LI's National Merit Scholarship semifinalists

The National Achievement Scholarship Program was started in 1964 to recognize academically gifted black students across the country and to provide scholarships to a significant number of them. The competition is privately financed and operates without government assistance.

For this year's competition, more than 160,000 students requested that they be considered for the program when they took the Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test in the fall of 2011, when they were high school juniors.

From the semifinalists, about 1,300 are expected to advance to the finalist level. Finalists will be notified of their designation in January.

The names of 2013 National Achievement Scholarship winners will be publicly released in early April.

Semifinalists in schools in Nassau County are:

Baldwin High School: Nicholas Apping, Michael Butler, Jamell Dozier and Arielle Martinez

Chaminade High School, Mineola: Jordan Duprey

Elmont Memorial High School: Andrew Eccles

Freeport High School: Hunter Frederick

Great Neck North High School: Sean Pierre and Laura Simeon

Holy Trinity High School, Hicksville: Kimberly Nicolas

Jericho High School: Nebiyou Getahun and Noah Kennedy White

Lawrence High School: Shana Mireku

Long Island Lutheran High School, Glen Head: Isaiah Genece

Oceanside High School: Woodlynn Daniel

Roslyn High School: Alain Sherman of Roslyn High

Sacred Heart Academy, Hempstead: Christine Paul

South Side High School, Rockville Centre: Justine Hamilton

Valley Stream North High School: Ayokunle Fagbemi

Semifinalists in schools in Suffolk County are:

Bishop McGann-Mercy High School, Riverhead: Kimberly Okoli

Commack High School: Arielle Horowitz

East Hampton High School: Yori Johnson

Half Hollow Hills High School West, Dix Hills: Josiana Lacrete

St. Anthony's High School, Huntington Station: Sydney Davis

Stony Brook School: Chelsea Awan and Mohamed Bakkar

advertisement | advertise on newsday

Related Stories

Newsday on social media

@Newsday

advertisement | advertise on newsday