High school central

All sports, all schools, one blog.

Suffolk Boys Tennis Division Championship results

Boys doubles finalist Cooper Lacetera of Westhampton with

Boys doubles finalist Cooper Lacetera of Westhampton with the forehand volley at the net. (May 18, 2012) (Credit: Joseph D. Sullivan)

Division I Results:
At Smithtown East High School
Singles Final: No. 1 Zain Ali (Hills East) defeated No. 2 Kyle Alper (Hills East), 2-6, 7-6 (7-4), 6-3.
Singles Consolation:  No. 6 Justin Park defeated No. 4 Aziz Rashidzada with an injury default.
Doubles Final: No. 1 Duane Davis and Dylan Davis (Hills West) defeated No. 2 Nick Fox and Cory Seltman (Commack), 6-3, 4-6, 6-2
Doubles Consolation: Consolation
No. 4 Grant Rosenberg and Roger Cheng (Hills East) defeated No. 3 Travis Leaf and Ross Reifmann (Hills East), 6-4, 6-3.
 
Division II Results:
At East Islip High School
Singles Final: No. 2 Tyree Grimsley (North Babylon) defeated No. 1 Lynus Fortaleza (North Babylon), 4-6, 6-2, 6-0.
Singles Consolation: No. 6 Faran Nazir (Deer Park) defeated No. 4 Nick Troiano (Connetquot), 6-3, 6-2.
Doubles Final: No. 2 Kevin Nowakowski and Andrew Hegarty (East Islip) defeated No. 1 Matt Talamo and Matt Croce (East Islip), 3-6, 6-4, 7-5.
Doubles Consolation: No. 5 Kyle Jeran and David Perdomo (Islip) defeated No. 3 Andrew Keach and Tim Bryant (Bay Shore), 6-4, 2-6, 7-5.
 
Division III Results:
At Patchogue-Medford High School
Singles Final: No. 1 Stephen Gruppuso (Bayport-Blue Point) defeated No. 2 Cole Laffitte (Ward Melville), 6-1, 6-1
Singles Consolation: No. 3 Dan Marzagalli (Patchogue-Medford) defeated No. 5 Jordan Diamond (Mount Sinai), 6-1, 6-0.
Doubles Final: No. 4 Mitchell Berger and Daniel Redlinger (Ward Melville) defeated No. 2 Conrad Dagum and Damiano Milana (Ward Melville), 5-7, 7-6, 7-.
Doubles Consolation: No. 1 Chris Wang and Kenny Chiu (Sachem East) defeated Tyler Grosse and Max Huffman (Bayport-Blue Point), 6-2, 4-6, 6-0.
 
Division IV Results:
At William Floyd High School
Singles Final: No. 1 Cooper Lacetera (Westhampton) defeated No. 2 Chris Kuhnle (Shoreham-Wading River), 2-6, 6-4, 6-0.
Singles Consolation: No. 3 Jan Menke (Ross) defeated No. 5 Julian MacGurn (Southampton), 6-3, 6-4.
Doubles Final: No. 2 Zach Ellenhorn and Brian Schwartz (Westhampton) defeated No. 1 Dan Okin and Harrison Rowen (Ross), 6-4, 6-1.
Doubles Consolation: No. 6 Alex Grun and Elliot Laguardia (Southampton) defeated Nick West and Tom Strideron (Shoreham-Wading River), 7-6, 7-6 (7-4), in the consolation match.
 

Tags: Tennis

advertisement | advertise on newsday

advertisement | advertise on newsday