Class AA
NYSSCOGS NYS Player of the Year:
Bria Hartley (North Babylon-11)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Matt Brisson (Sachem East-11)

First team
11 12 G Bria Hartley (North Babylon)
11 12 G Kristen Doherty (Sachem East)

C  12 G Bria Smith (Christ The King)
C 12 F Ariel Edwards (Christ The King)
P 11 G Cori Coleman (Murry Bergtraum)
Second team
03 10 F Breanna Stewart (Cicero-North Syracuse)
09 12 C Stephanie Dolson (Minisink Valley)
C 11 G Christine Kline (St. Peter's)
C 12 G Jennifer O’Neill (St. Michael Academy)
P 12 G Doris Ortega (Murry Bergtraum)
Third team
01 12 G Taylor Palmer (Mount Vernon)
02 11 G Tehresa Coles (Colonie)
C 12 F Emma O'Connor (Kellenberg)
P 12 G C.C. Dixon (Murry Bergtraum)
C 12 F Kyra Aloizos (Molloy)
Fourth team
02 10 G Emily Weber (Shenendehowa)
04 12 G Jennifer Morabito (Binghamton)
09 12 G Rachel Coffey (Kingston)
11 12 F Shneeka Center (Smithtown West)
P 11 G Karin Robinson (Mary Louis)
Fifth team
01 09 G Saniya Chong (Ossining)
02 12 F Allie Setter (Shenendehowa)
05 12 F/G Allyson DiMagno (Fairport)
C 12 G Shannon Flynn (LI St. Mary's)
P 12 G Alicia Cooper (Thomas Jefferson)
Sixth team
03 11 G Coriesha Hickey (Corcoran)
06 12 F Leah Sobieraski (Lockport)
11 12 C Sara English (Smithtown West)
C 11 G Alexis Smith (St. John the Baptist)

P 12 G Shayra Brown (Bishop Ford)
Seventh team
01 12 F Shanyce Stewart (Mount Vernon)
03 12 G Leenne Ockenden (CBA)
C 10 C Symone Kelly (LI St. Anthony's)
C 11 F Katie Cunningham (Kellenberg)
C 11 F Nia Oden (Christ The King)
Eighth team
02 10 F/C Lauren Woods (Shaker)
05 12 F/G Mary Kate Tierney (Mercy)
08 12 G Shayna Gatling (Baldwin)
C 11 F Kamala Thompson (St. John the Baptist)

C 11 F Samantha Retas (NYC Kearney)
Ninth team
02 12 G Marissa Ray (Shenendehowa)
05 12 G Ashley Zahn (Canandaigua)
C 10 G Brianna Thomas (LI St. John the Baptist)
C 10 G Kristen Korzevinski (Holy Trinity)
C 11 F Taylor Baggs (Moore Catholic)
Tenth team
01 11 F Brittany Horne (Carmel)
09 11 F Shannon Allan (Warwick)
11 12 C Caitlin Hopkins (Sachem East)
11 12 F Kaitlyn Carballeira (Ward Melville)
C 11 F Troi Melton (Cardinal Spellman)
Eleventh team
01 12 G Alex Venuto (Ossining)
04 11 F Alyssa DeRichie (Horseheads)
11 12 G Georgia Holland (Ward Melville)
C 12 G Tia Scott (Cardinal Spellman)
C 12 G Jackie Michel (Christ The King)
Twelveth team
01 11 G Taneka Whittaker (Lourdes)
03 12 F Emily Trapani (Fayetteville-Manlius)
04 10 G Tiahana Mills (Binghamton)
05 12 F Samantha Garbacz (Greece Athena)
08 12 G Ifeanyi Ofili (Uniondale)
Thirteenth team
01 12 F Briana Jones (Ketcham)
02 12 F Maria Foglia (Troy Catholic)
06 11 G Corrine Genovese (Williamsville North)
09 12 F Emily Niebour (Monroe-Woodbury)
P 12 G Sarah Mitchell (Westinghouse)
Fourteenth team
01 12 F Tatiana Lewin (Mount Vernon)
02 12 F QuiEssence Prince (Bishop Maginn)
04 12 G Anna Wicks (Horseheads)
06 11 G Caroline Randall (Lockport)
P 12 F Jennifer Boateng (NYC Grady)

Class A
NYSSCOGS NYS Player of the Year:
Katie Duma (Averill Park-2)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Sean Organ (Averill Park-2)

First team
01 12 F Tori Jarosz (Lakeland)
01 10 G Christa Scognamiglio (Pearl River)
02 12 G/F Katie Duma (Averill Park)
05 12 C Naquasha Britton (Greece Arcadia)
05 12 F Bridget Ryan (Pittsford Sutherland)
Second team
02 09 G Cassie Broadhead (Scotia-Glenville)
04 12 G Megan Touhey (Maine-Endwell)
06 10 G Callie Banker (Grand Island)
08 12 F Kristen Costello (Division)
08 12 F Nicolette Parmese (Division)

Third team
02 12 G Brittany O’Shea (Averill Park)
03 12 G Ashley Roser (Camden)
03 12 F Courtney Tennant (Cortland)
08 11 F Barbara Sullivan (Garden City)
11 12 F Jamie Romano (Kings Park)

Fourth team
01 11 F Emily Tapio (Brewster)
09 12 G Kelsey McDonald (Cornwall)
10 12 F/G Kelsey Johnson (Malone)
P 12 G Latasia Ward (NYC Wings)
11 12 G Samantha Villafranca (Shoreham-Wading River)
Fifth team
01 11 F Rachel McNair (Nyack)
02 11 G Lea McClain (Mohonasen)
05 11 F/G Shelby Fogarty (Pittsford Sutherland)
05 10 F/G Nicole Bini (Aquinas)
08 12 G Diana Leondis (Garden City)
Sixth team
01 11 F Jazmin Garcia (Peekskill)
02 12 F Ashley Tallman (Mohonasen)
02 12 G Kierra Moore (Holy Names)
06 12 G Shaquita Smith (Amherst)
11 12 G Emily Bongiorno (Mount Sinai)
Seventh team
03 12 F Sarah Johnson (Carthage)
04 12 F Kristen Chelak (Maine-Endwell)
05 12 C Camaryn Buckner (Honeoye Falls-Lima)
08 12 G Shannon Doody (Lynbrook)
11 09 F Bridgit Ryan (Harborfields)
Eighth team
02 12 G Michaela Ottati (Averill Park)
05 12 F Jessica Sexton (Greece Arcadia)
C 12 G Katie Purcell (Buffalo Mt. Mercy)
08 10 G Brooke Gerstman (Lynbrook)

09 12 C Sara Bender (Wallkill)
Ninth team
01 11 G Lillian McCabe (Rye)
C 12 G Sarah Pawlak (Buffalo Sacred Heart)
06 12 G Joelle Pollack (Kenmore East)
09 12 C Alex Gagliano (Cornwall)
10 11 G Brittany Marshall (Malone)
Tenth team
03 12 F Nikki Works (Nottingham)
03 12 G Alyssa Gratien (Jamesville-DeWitt)
04 12 G Stacey Fox (Johnson City)
06 12 G Ashling Flannery (Pioneer)
09 12 F Sabrina Eggink (Red Hook)

Class B
NYSSCOGS NYS Player of the Year:
Lauren Kahn (Nanuet-1)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Gina Maher (Irvington-1)

First Team
01 12 G Lauren Kahn (Nanuet)
01 12 F  Tara Gabelman (Irvington)
01 12 G Riley Harrington (Irvington)
04 11 G/F Sienna Wisse (Oneonta)
04 11 G Jocelyn Ford (Lansing)
Second Team
A 12 G Jacqueline Schoninger (Fieldston)
01 12 F  K.C. Jentzen (Nanuet)
01 11 G Savina Reid (Briarcliff)
03 11 F Maddy Wetterhahn (South Jefferson)
05 12 G Alyssa Englert (Wayland-Cohocton)
Third team
01 09 G Brittani Lai (Edgemont)
02 09 G Ailayia Demand (Watervliet)
04 10 F/C Taylor Chaffee (Watkins Glen)
11 12 G Kim Weathers (Wyandanch)
A 12 C Jessica DeNicola (Long Island Lutheran)
Fourth team
03 10 F Molly Hourigan (Jordan-Elbridge)
04 12 C Val Ridgeway (Oneonta)
05 11 G Harley Cleary (Nazareth)
06 12 F Rachel Bantleman (Olean)
07 11 F Katrina Garrand (Northeastern Clinton)
Fifth team
01 10 F Marley Giddins (Irvington)
02 12 G/F Paula Egelston (Fonda-Fultonville)
04 12 G Mikala King (Chenango Valley)
11 11 F Amber Davis (Center Moriches)
11 12 G Jessica Bandrowski (Center Moriches)

Sixth team
03 11 F Kate Thompson (Clinton)
04 11 G Brittany Rando (Owego)
05 11 F/G Julia Crilly (Nazareth)
09 10 C Monasia Bolduc (Highland)
10 12 G Megan Morrison (Ogdensburg)
Seventh team
01 12 C Jackie Giuliano (Dobbs Ferry)
02 12 G Tierney McGlynn (Watervliet)
06 12 C Jessica Curry (Wilson)
A 11 G Paige Kriftcher (Long Island Lutheran)
11 12 G Stephenie Pisacano (Mattituck)

Eighth team
03 11 G Ashley Cianfriglia (Bishop Ludden)
04 12 G Erin Wolstenholme (Oneonta)
06 12 G Lindsay Stoddard (Allegany-Limestone)
09 11 G Julia Hinchey (Onteora)
10 11 F Veronica Sapp (Potsdam)
Ninth team
07 12 G Megan Bowman (Saranac)
07 11 F Alexis Coolidge (AuSable Valley)
08 12 G Alexis Monserrate (Locust Valley)
09 12 F Cat Thompson (Spackenkill)
09 12 G Allyssa Ellis (Ellenville)

Class C
NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
Olivia Suhr (Marion-5) and Kara McDuffee (Tioga-4)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Tom Nortier (Marion-5)

First team
01 12 C Danielle Fiacco (North Salem)
04 11 G/F Kara McDuffee (Tioga)
04 11 F Hannah Kimmel (Harpursville)
05 11 C Olivia Suhr (Marion)
C 11 G Raeann Stillwell (Lancaster St. Mary’s)
Second team
02 11 C Katie Roth (Maple Hill)
05 11 F/G Shannon McGinnis (Gananda)
05 12 F/G Sarah Hart (Bloomfield)
10 12 F Chenice Russell (Brushton-Moira)
11 12 G Sadie Singer (Stony Brook)
Third team
02 10 G Dani DeGregory (Greenwich)
03 08 G Emily Durr (Utica Notre Dame)
04 12 G Maria Thannhauser (Newfield)
04 11 G Kacie Hoyt (Tioga)
05 11 F/G Brittani Bove (Marion)
Fourth team
01 11 G Liz Milner (Haldane)
02 12 G Abby Hanehan (Stillwater)
03 12 F Amanda Marcely (Bishop Grimes)
05 11 G Raegan Ryan (Canisteo-Greenwood)
11 11 F Brannon Burke (Stony Brook)
Fifth team
02 12 G Jessica Dailey (Maple Hill)
03 10 G Amelia Heiselman (Bishop Grimes)
04 11 F Michelle Melanson (Odessa-Montour)
09 11 G Jaki Pugh (Tri-Valley)
10 12 F Taylor Keck (Brushton-Moira)
Sixth team
02 11 G Kelsey Logan (Fort Plain)
03 12 G/F Kaitlin Hammersley (Weedsport)
05 12 G Amie Brooks (Pavilion)
05 11 G Casi Strait (Dundee)
06 09 G Shawna Raymond (Frewsburg)
Seventh team
02 12 G Jackie Sorensen (Waterford)
03 12 G Olivia Tooley (Little Falls)
03 12 G Bit Hall (Thousand Islands)
06 10 G Emily Foy (Frewsburg)
A 10 F Bethany Claps (SI Academy)
Eighth team
05 11 C Morgan Howe (Keshequa)
06 12 G Taylor Storer (Cassadaga Valley)
07 12 F Kate Murnane (Plattsburgh Seton)
08 12 G/F Alli Pacheco (East Rockaway)
09 12 F Mary O'Toole (Tuxedo)

Class D
NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
Taylor Szwec (Candor-4) and Sam Meyerhoff (Davenport-4)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Dennis Hinsdale (Clymer-6)

First team
04 12 G Taylor Szwec (Candor)
04 12 F Sam Meyerhoff (Davenport)
05 12 F/G Kristen Moose (Canaseraga)
06 12 F Sydney Bennink (Clymer)
10 12 G/F Krista Lucas (St. Regis Falls)
Second team
03 11 G/F Jordan Peterson (Hamilton)
04 12 F Renee Craft (South Kortright)
06 12 G Nikole Lundquist (Pine Valley)
09 12 F Melody O'Connor (Coleman)
10 12 G/F Patty Coloney (Harrisville)
Third team
04 12 G Jackie Gilley (Davenport)
05 12 G Meghan Wyant (Jasper-Troupsburg)
05 09 G McKenzie Bezon (Elba)
06 12 G Andrea Lictus (Clymer)
10 12 F/G Malynda Jenne (Hammond)
Fourth team
02 12 G/F Brittany St. Clair (Whitehall)
03 11 G Erica Pendrak (New York Mills)
05 12 C/F Takiya Webb (Finney)
09 12 G Marissa Diescher (Livingston Manor)
09 12 F Grace Hodges (Chapel Field)
Fifth team
02 12 F Taylor Race (Germantown)
05 12 G Casey Engle (Elba)
07 11 F Megan Riley (Lake Placid)
07 10 F Willa McKinley (Westport)
10 10 F Brianna Sayer (Hermon-DeKalb)
Sixth team
02 09 G Jacquelyn Miller (Argyle)
03 12 G Amber Butcher (Sackets Harbor)
04 12 F Chandler Prouty (Milford)
09 12 G Lauren Carnevali (Coleman)
10 12 G Katelyn Hart (Harrisville)
Seventh team
03 12 G Megan Serley (Oriskany)
04 08 G Jordan Beers (Franklin)
04 12 F Chelsea Martin (Jefferson)
05 11 F/G Brittany Hadley (Jasper-Troupsburg)
10 11 C Jaclyn Moore (Lisbon)

advertisement | advertise on newsday