High School Girls Basketball

Newsday swishes and dishes on Long Island's girls basketball scene.

Nassau girls basketball playoff brackets

Baldwin High School #4 Alex Hampton, left, looks

Baldwin High School #4 Alex Hampton, left, looks to get past Uniondale #34 Sakara Hester-Torres in the first quarter. (Feb. 28, 2012) (Credit: James Escher)

Here are the links to the Nassau girls basketball playoff brackets, which you can use to choose the winners. Below that are the brackets written out, if you prefer that format.

Keep this page bookmarked to follow the updated brackets as the tournaments continue.

Class AA

Class A

Class B

Class C

Class AA Champion: Baldwin (19-1)

Baldwin plays Riverhead in the Class AA Long Island Championship at 7:30 p.m. Friday at Farmingdale State

In the Nassau Class AA finals:

No. 1 Baldwin defeated No. 2 Massapequa 62-41

In the semifinals

No. 1 Baldwin dfeated No. 4 Uniondale 36-35

No. 2 Massapequa defeated No. 3 MacArthur 56-42

In the quarterfinals:

No. 1 Baldwin defeated No. 8 Farmingdale 56-42

No. 4 Uniondale defeated No. 5 Mepham 58-48

No. 3 MacArthur defeated No. 6 Herricks 40-26

No. 2 Massapequa defeated. No. 7 Freeport 53-36

In first-round games:

No. 8 Farmingdale defeated No. 9 Elmont 43-32

No. 5 Mepham defeated No. 12 Hicksville 56-28

No. 6 Herricks defeated No. 11 Valley Stream Central 60-30

No. 7 Freeport defeated No. 10 Long Beach 44-32

Class A Champion: North Shore (20-1)

Norh Shore plays Glenn in the Class A Long Island Championship at 5 p.m. Friday at Farmingdale State

In the Nassau Class A finals:

No.1 North Shore defeated No. 2 Garden City 74-64

In the semifinals:

No. 1 North Shore defeated No. 5 Floral Park 61-54

No. 2 Garden City defeated No. 3 Lynbrook 41-36

In the quarterfinals:

No.1 North Shore defeated. No. 8 Island Trees 83-49

No. 5 Floral Park defeated No. 4 Sewanhaka 46-42

No. 3 Lynbrook defeated No. 6 Wantagh 57-50

No. 2 Garden City defeated No. 7 Bethpage 55-37

In first round games:

No. 1 North Shore defeated No. 16 Plainedge 86-50

No. 8 Island Trees defeated No. 9 Manhasset 44-38

No. 5 Floral Park defeated No. 12 New Hyde Park 53-46

No. 4 Sewanhaka defeated No. 13 Valley Stream North 63-46

No. 6 Wantagh defeated No. 11 Division 40-36

No. 3 Lynbrook defeated No. 14 South Side 43-39

No. 7 Bethpage defeated No. 10 Great Neck North 53-51

No. 2 Garden City defeated No. 15 Mineola 37-25

Class B & Small Schools Champion: Cold Spring Harbor (18-3)

In the Class B Long Island Championship:

Cold Spring Harbor was defeated by Southampton 35-34

In the Small Schools championship

Cold Spring Harbor defeated Friends Academy 44-33

In the Nassau Class B championship:

No. 1 Cold Spring Harbor defeated No. 3 Locust Valley 45-31

In the semifinals:

No. 1 Cold Spring Harbor defeated No. 4 Wheatley 56-47

No. 3 Locust Valley defeated No. 2 Carle Place 45-42

Class C Champion: Friends Academy (6-13)

In the Class C Long Island Championship:

Friends Academy was defeated by Southold 32-26

In the Small Schools championship:

Friends Academy was defeated by Cold Spring Harbor 44-33

In the Nassau Class C championship

No. 1 Friends Academy defeated No. 2 East Rockaway 46-42

advertisement | advertise on newsday

High school social media

advertisement | advertise on newsday