High School Wrestling

Step onto the mat with Newsday's high school writers as they cover Long Island wrestling.

Complete Suffolk Division I results

Finals

96: Mark West (Hauppauge) d. Conor O’Hara (Sachem East), 8-3

103: Max Soria (Kings Park) FFT. Mike Soria (Kings Park)

112: Nigel McNeil (Huntington) d. Malik Rasheed (Longwood), 9-3

119: Damon McQueen (Huntington) md. Alex Gomez (Brentwood), 13-3

125: Ryan Gerondel (Sachem North) d. Mike Delvecchio (Kings Park), 9-6

130: Nick Meinsen (Glenn) p. Paul Baumann (West Babylon), 1:02

135: Kevin Panebianco (Hauppauge) d. Eric Kogel (Mt. Sinai), 10-4

140: Stephen Dutton (Rocky Point) p. Edwin Perry (Riverhead), 3:35

145: Andy Rodriguez (Central Islip) d. Jesse Marro (Hauppauge), 3-2

152: Nick Terdick (Glenn) d. Kyle Wade (Islip), 3-2

160: Anthony Volpe (Rocky Point) d. Louis Puca (Huntington), 7-2

171: Billy Coggins (Rocky Point) d. Ryan Fox (Huntington), 9-6

189: Chris Di Iorio (Sachem East) p. Jake Smith (Smithtown West), 5:09

215: Steve Provenzano (Islip) d. Greg Martin (Kings Park), 7-5

285: John Wilkinson (West Babylon) d. Ben Lee (Longwood), 2-1

 

Consolation finals

96: T.J. Fabian (Shoreham-Wading River) p. Matt Leshinger (Sayville), 4:57

103: Alan Gomez (Central Islip) d. Corey Rasheed (Longwood), 6-4

112: Sean McCabe (Connetquot) p. Nick Mauriello (Hauppauge), 4:11

119: Pete DeTore (Westhampton) d. James McCabe (Connetquot), 3-1

125: Casey Brice (Longwood) d. James Dekrone (Glenn), 5-1

130: Andrew Colamussi (Harborfields) md. Maurice Loadholt (Huntington), 9-0

135: Steven Rojas (Brentwood) d. Nicky Hall (Longwood), 2-1

140: Sean O’Malley (Sachem East) d. Steven Leshinger (Sayville), 6-3

145: Matt Fusaro (Glenn) md. Josef Haas (Sayville), 8-0

152: Patrick Jennings (Longwood) d. Rich Lugo (Deer Park), 4-1

160: Mike Bosco (Glenn) d. Will Maldonado (Floyd), 2-1

171: Chance Menendez (Hauppauge) d. Jarid Cheatham (Glenn), 5-1

189: Joe Giaramita (Glenn) d. Adrian Mack (Bay Shore), 2-0

215: Reggie Robinson (West Babylon) d. Joe Bilello (Deer Park), 3-2

285: Sean Walsh (Lindenhurst) d. Andrew Slawson (East Islip), 7-4 in 3 O.T.s

 

5th place matches

96: Anthony Donofrio (Longwood) d. Chris Powers (Mt. Sinai), 2-0

103: Thomas Dutton (Rocky Point) p. Eric Orellana (Brentwood), 2:47

112: Vinny Punzone (Glenn) p. Mico Wong (Amityville), 3:38

119: Alonzo Lopez (Longwood) d. Michael Meringolo (Whitman), 5-3

125: Dan Treacy (Ward Melville) d. Brian Culkin (West Islip), 5-1

130: Stephen Drew (Connetquot) d. Tom Gerle (Floyd), 7-0

135: Matt Gannon (Glenn) d. Jordan Colon (West Babylon), 3-0

140: Anthony Piscitello (Hauppauge) md. Nick Castellanos (Connetquot), 15-7

145: Jonathon Falconi (Brentwood) d. Kevin Massa (Glenn), 4-2

152: Anthony Bonaventura (Hauppauge) FFT. Tyler Conway (East Islip)

160: Nick LoBue (Connetquot) d. Mike Merante (Sachem East), 7-1

171: Myles Buhner (Riverhead) d. Nick Arma (East Islip), 3-0

189: Frank Abbondanza (Mt. Sinai) d. Peter Vivonetto (Rocky Point), 2-1

215: Brian Slattery (Mt. Sinai) d. Byron Kesler (Central Islip), 3-2

285: Joe Manna (Islip) d. Christian Nelson (Sayville), 3-1

 

Team scores (top 20): Glenn 213.5, Hauppauge 166, Longwood 161.5, Rocky Point 132.5, Huntington 129, Kings Park 105.5, Sachem East 96, Connetquot 82, West Babylon 82, Brentwood 74, Sayville 60, Islip 60, Central Islip 60, Mt. Sinai 59, Riverhead 46, East Islip 43, Westhampton 42, Floyd 35, Deer Park 32, Sachem North 29.5.

Most Outstanding Wrestler: Damon McQueen, Huntington, 119 pounds

Champion of Champions: Stephen Dutton, Rocky Point, 140 pounds

Most pins, least time: Anthony Volpe, Rocky Point, 160 pounds, three in 4:04

 

Tags: Suffolk wrestling championships , Glenn

advertisement | advertise on newsday

High school social media

advertisement | advertise on newsday