10k awards at the Long Island Festival of Races

advertisement | advertise on newsday

*******10K - MALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 ELMUSTAFA MCHKIRARE 31 M ASTORIA NY 34:19 5:32
2 PETER FRANCIS 21 M JACKSON HEIGHTS NY 35:54 5:47
3 CORY BATTLES 32 M UTICA NY 38:12 6:09
4 JAIME PALACIOS 57 M FRESH MEADOWS NY 39:04 6:18
5 THOMAS JOSLIN 33 M YORKVILLE NY 39:19 6:20
6 SCOTT BURMAN 33 M GARDEN CITY NY 39:39 6:23
7 PETER VEENTURA 33 M GLEN COVE NY 39:49 6:25
8 TYLER BRITTON 23 M EAST QUOGUE NY 40:24 6:31
9 MATTHEW KEARNS 35 M EAST SETAUKET NY 40:41 6:33
10 TREVOR STANCO 24 M GARDEN CITY NY 41:17 6:39

*******10K - FEMALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 HEATHER WILLIAMS 36 F CENTERPORT NY 37:40 6:04
2 PATRICIA BRIMS 32 F JERSEY CITY NJ 41:12 6:38
3 SHARI KLARFELD 31 F PLAINVIEW NY 41:52 6:45
4 LESLI HILLER 45 F LIDO BEACH NY 45:27 7:19
5 DOLORES DOMAN 55 F DIX HILLS NY 45:30 7:20
6 MARY THOMSON 29 F FARMINGDALE NY 46:34 7:30
7 KRISTEN MOLLOY 25 F MERRICK NY 46:56 7:34
8 LISA GUADAGNO-CARNER 45 F NORTHPORT NY 47:13 7:36
9 RACHEL HARLEY 37 F PLANDONE NY 47:23 7:38
10 CHLOE ZELTMANN 21 F NESCONSET NY 47:43 7:41

10K - MALE AGE GROUP: 11 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ANTHONY AMMIRATI 18 M MASSAPEQUA NY NY 42:55 6:55
2 JACK BONARDI 18 M BAY SHORE NY NY 43:16 6:58
3 COLIN WRINN 15 M COLCHESTER CT CT 44:39 7:12

10K - FEMALE AGE GROUP: 11 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ALI GUNGOR 17 F PLAINVIEW NY NY 50:20 8:06
2 REBECCA VEGA 19 F ALTAMONT NY NY 57:32 9:16
3 OLIVIA SHIELDS 19 F SAINT JOHNSBURY VT VT 59:23 9:34

10K - MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 TIMOTHY HANNA 22 M NEW HYDE PARK NY NY 42:03 6:46
2 MATTHEW MCLAUGHLIN 22 M NEWMARKET NH NH 48:36 7:50
3 MATTHEW QUINTERNO 23 M ROCKVILLE CENTRE NY NY 49:23 7:57

10K - FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 RIANA ZIMMERMAN 21 F DIX HILLS NY NY 51:16 8:15
2 EMILY FELDMAN 23 F HUNTINGTON NY NY 52:52 8:31
3 CHRISTINA KIRSCH 24 F NEW YORK NY NY 54:46 8:49

10K - MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 REID WHITING 28 M HOBOKEN NJ NJ 41:52 6:45
2 DANIEL GRSKOVIC 25 M WHITESTONE NY NY 43:27 7:00
3 DAVID THOMPSON 26 M POINT LOOKOUT NY NY 44:54 7:14

10K - FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 STEPHANIE O'NEILL 26 F OYSTER BAY NY NY 49:12 7:55
2 MARY PHIPPS 29 F NEW YORK NY NY 49:13 7:56
3 ADRIENNE ROCHETTI 26 F NEW YORK NY NY 49:23 7:57

10K - MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 LUIS BERROTERAN 30 M CLIFTON NJ NJ 42:37 6:52
2 ALEXANDER POKORNY 33 M ROCKY POINT NY NY 42:54 6:55
3 PETER VITOLO 33 M SLEEPY HOLLOW NY NY 44:21 7:09

10K - FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 KATIE OHARA 30 F MASSAPEQUA NY NY 49:50 8:02
2 RACHEL POLANSKY 31 F EAST MEADOW NY NY 49:52 8:02
3 KRISTIN RUDOLPH 30 F LONG BEACH NY NY 50:24 8:07

10K - MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 EAMONN FLOOD 35 M GREAT NECK NY NY 42:16 6:49
2 JOSHUA LIPMAN 36 M ROSLYN NY NY 43:58 7:05
3 SCOTT REEL 35 M EAST NORTHPORT NY NY 45:00 7:15

10K - FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ANGELA CRUZ 35 F MASSAPEQUA NY NY 48:34 7:49
2 APRIL ROSEQUIST 38 F TERRYVILLE NY NY 50:35 8:09
3 NICOLE REIMANN 37 F RONKONKOMA NY NY 50:41 8:10

10K - MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 MICHAEL KOSZALKA 44 M EAST WILLISTON NY NY 44:58 7:15
2 NICK MAGGIO 41 M HAUPPAUGE NY NY 46:07 7:26
3 MIKE VULPIS 44 M ISLIP TERRACE NY NY 47:04 7:35

10K - FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 TOVA MARKOWITZ 40 F LYNBROOK NY NY 49:23 7:57
2 GABRIELA CHIODO 40 F ROSLYN NY NY 51:25 8:17
3 SUZANNE PERINO 43 F MALVERNE NY NY 52:08 8:24

10K - MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 BILL MAZZA 49 M WEST GILGO BEACH NY NY 41:45 6:43
2 NICKOLAS DAY 49 M JAMAICA NY NY 42:32 6:51
3 MICHAEL FEE 48 M NORTHPORT NY NY 42:46 6:53

10K - FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 CHRISTINE HILL 49 F OLD WESTBURY NY NY 47:57 7:43
2 KAREN COTTY 48 F EAST QUOGUE NY NY 48:17 7:47
3 PATRICIA SORRENTINO 46 F MERRICK NY NY 48:27 7:48

10K - MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 PAUL BONANNI 51 M SELDEN NY NY 41:24 6:40
2 RAY CANDELARIO 52 M WOODHAVEN NY NY 41:52 6:45
3 DAVID COLETTI 52 M DIX HILLS NY NY 45:00 7:15

10K - FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 EVE NEBENHAUS 51 F MANHASSET NY NY 51:22 8:16
2 NANCY WEISS 51 F HUNTINGTON NY NY 51:52 8:21
3 ANGELIKA OCNER 54 F ALBERTSON NY NY 52:21 8:26

10K - MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 DAVID COLLINS 56 M HICKSVILLE NY NY 44:35 7:11
2 RAY COSTANZO 56 M SOUND BEACH NY NY 46:27 7:29
3 RICK ABBENE 57 M HUNTINGTON NY NY 47:18 7:37

10K - FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 LORI GROVER 56 F SELDEN NY NY 55:15 8:54
2 ANNE MATLOW 58 F NEW YORK NY NY 59:50 9:38
3 DONNA ROSEN 56 F WOODBURY NV NV 1:00:20 9:43

10K - MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 BRUCE MACCORKINDALE 61 M MASSAPEQUA NY NY 48:54 7:53
2 DOUGLAS ROZEA 60 M MASSAPEQUA NY NY 49:20 7:57
3 FRED FREUTEL 61 M VALLEY STREAM NY NY 50:00 8:03

10K - FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ABBY GONZALEZ 64 F DIX HILLS NY NY 57:13 9:13
2 GLORIA OCONNOR 60 F SEAFORD NY NY 1:00:42 9:47
3 ANNE FITZGIBBON 63 F GLEN COVE NY NY 1:00:50 9:48

10K - MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 JOSEPH TUMBARELLO 68 M GLEN COVE NY NY 44:37 7:11
2 BOB MCVETTY 69 M WESTBURY NY NY 48:09 7:45
3 THOMAS CURRAN 65 M MASPETH NY NY 50:35 8:09

10K - FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 JERI CAVAGNARO 65 F LOCUST VALLEY NY NY 1:09:10 11:08
2 SUSAN MORAN 68 F BRIGHTWATERS NY NY 1:10:17 11:19
3 AMY GROLLMAN 65 F JAMAICA NY NY 1:22:57 13:21

10K - MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 JOHN WALLACE 71 M MELVILLE NY NY 54:45 8:49
2 JOSE MENDEZ 73 M BRENTWOOD NY NY 54:52 8:50
3 NORMAN HERSHKOWITZ 73 M NORTH MASSAPEQUA NY NY 1:11:12 11:28

10K - FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 FLORA BUTCHER 73 F LEVITTOWN NY NY 1:25:03 13:42
2 SUBHADRA SHAH 71 F EAST ROCKAWAY NY NY 1:35:01 15:18

10K - MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ADOLPH RETTMER 76 M BELLEROSE NY NY 1:05:31 10:33
2 ALAN STERN 77 M WOODMNERE NY NY 1:05:32 10:33
3 STEVE SCHLOSS 75 M MUTTONTOWN NY NY 1:12:12 11:38

                      10K -  MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place First Name Last Name    Ag S Town                 St    Finish  Pace  
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
    1 DON DENIG               80 M BAYSIDE              NY NY 1:00:18  9:43
    2 BERT JABLON             85 M SYOSSET              NY NY 1:11:14 11:28
    3 MICHAEL CESARE          83 M COPIAGUE             NY NY 3:52:21 37:24
 

Subscribe to Newsday’s sports newsletter for stories, photos and videos about your favorite New York teams plus national sports news and events.

Comments

Newsday.com now uses Facebook for our comment boards. Please read our guidelines and connect your Facebook account to comment.

You also may be interested in: