Half marathon awards at the Long Island Festival of Races

*******HALF - MALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 NICK FILIPPAZZO 19 M WANTAGH NY 1:09:24 5:18
2 CHARLES WHITE 22 M KINGWOOD TX 1:09:30 5:19
3 MIKE ROLEK 25 M MAPLEWOOD NJ 1:09:35 5:19
4 CHRIS MAMMONE 28 M MASSAPEQUA NY 1:10:20 5:22
5 WILLIE SCHEFER 21 M OLD BROOKVILLE NY 1:11:37 5:28
6 BILLY HOLL 26 M BAYPORT NY 1:12:02 5:30
7 JAVIER VARAJAS 24 M BROOKLYN NY 1:13:52 5:39
8 PATRICK REGAN 23 M NORTHPORT NY 1:14:02 5:39
9 NICHOLAS PAMPENA 23 M KINGS PARK NY 1:14:52 5:43
10 FRANKLIN DIAZ 28 M FARMINGDALE NY 1:15:14 5:45

*******HALF - FEMALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JANE VONGVORACHOTI 28 F WOODSIDE NY 1:19:46 6:06
2 MELISSA THOMAS 27 F PORT JEFFERSON NY 1:26:35 6:37
3 NONI DEGIRMENCI 38 F PORT WASHINGTON NY 1:27:01 6:39
4 CHRISTA MORRIS 29 F PATCHOGUE NY 1:27:02 6:39
5 KAREN POMPAY 41 F GARDEN CITY NY 1:27:32 6:41
6 MICHELE GRIECO 23 F MASSAPEQUA NY 1:29:18 6:49
7 SHARON KAPUSTA 40 F WOODBURY NY 1:29:30 6:50
8 MELISSA MOSCHETTO 31 F LONG BEACH NY 1:30:00 6:52
9 KATHERINE FREY 37 F BAYVILLE NY 1:30:22 6:54
10 LAURA CERAMI 38 F NEW YORK NY 1:30:30 6:55

HALF - MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 T.J. BUTLER 16 M OYSTER BAY NY 1:28:06 6:44
2 ERIC HASLBAUER 19 M LEVITTOWN NY 1:28:09 6:44
3 AARON LEWIS 17 M JERICHO NY 1:28:49 6:47

HALF - FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 LAUREN DORSKY 16 F HUNTINGTON NY 1:35:19 7:17
2 DANA BEYER 18 F ISLIP NY 1:43:53 7:56
3 CATHERINE WEPPLER 16 F MANHASSET NY 1:44:52 8:00

HALF - MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 BRIAN SCHMIDT 22 M MALVERNE NY 1:16:34 5:51
2 BRADLEY RAXENBERG 22 M WOODBURY NY 1:18:22 5:59
3 RICHARD RAMIREZ 23 M NEW YORK NY 1:21:38 6:14

HALF - FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 COLLEEN SPRING 24 F BINGHAMTON NY 1:34:24 7:12
2 BRIANA BRANCATO 22 F MELVILLE NY 1:36:16 7:21
3 STEPHANIE CURCIO 20 F LAKE RONKONKOMA NY 1:36:45 7:23

HALF - MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 PATRICK BRANDON 25 M MASSAPEQUA NY 1:15:32 5:46
2 BRENDAN BARRETT 28 M SAYVILLE NY 1:15:54 5:48
3 MATTHEW LOGIE 25 M GERMANTOWN MD 1:17:20 5:54

HALF - FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 IRIS MOORE 27 F STATEN ISLAND NY 1:31:24 6:59
2 MEAGHEN ANN HARRIS 29 F GREENLAWN NY 1:33:23 7:08
3 SUE MONTEFUSCO 29 F LONG BEACH NY 1:35:38 7:18

HALF - MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 FRANK BOBADILLA 33 M FARMINGDALE NY 1:15:52 5:48
2 KEVIN BEACH 30 M WEST SAYVILLE NY 1:18:26 5:59
3 SHAWN WILLIAMS 34 M BLOOMFIELD NJ 1:19:01 6:02

HALF - FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 KELLY PERNO-GROSSER 31 F SEAFORD NY 1:32:31 7:04
2 ALLISON CLARK 32 F SETAUKET NY 1:32:35 7:04
3 ALI HOROWITZ 31 F NEW YORK NY 1:32:37 7:04

HALF - MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JOHN HONERKAMP 36 M NEW YORK NY 1:16:14 5:49
2 LYLE KIRLEW 37 M UNIONDALE NY 1:20:34 6:09
3 PETER CASTRO 38 M NEW YORK NY 1:21:05 6:12

HALF - FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JOANNA CARLSON 39 F MANHASSET NY 1:37:07 7:25
2 ELIZABETH CORRELL 35 F BETHPAGE NY 1:38:29 7:31
3 KRISTINA SCHWANDTNER 39 F HUNTINGTON STATION NY 1:38:51 7:33

HALF - MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 TODD ROWLEY 42 M HUNTINGTON NY 1:20:51 6:10
2 GEORGE SCHROEDER 41 M BELLMORE NY 1:22:08 6:16
3 NEIL STRINGER 42 M ROCKY POINT NY 1:22:24 6:18

HALF - FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 LARA CUMMO 40 F VALLEY STREAM NY 1:34:03 7:11
2 MARY-FRANCES HORAN 44 F LAKE RONKONKOMA NY 1:36:11 7:21
3 CRISTINA MARIANI-MAY 41 F GLEN HEAD NY 1:37:15 7:26

HALF - MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 PASCAL LAUFFER 46 M NEW YORK NY 1:18:43 6:01
2 ADAM KUKLINSKI 48 M KEW GARDENS NY 1:18:46 6:01
3 JOHAN AHR 48 M ROCKVILLE CENTRE NY 1:23:22 6:22

HALF - FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JILL SKELLY 48 F BALDWIN NY 1:31:54 7:01
2 KATHY ADWAR 47 F MERRICK NY 1:35:57 7:20
3 CLARE BASTIANCIC 49 F MEDFORD NY 1:39:58 7:38

HALF - MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 CHRIS DAILY 52 M FARMINGDALE NY 1:22:28 6:18
2 MICHAEL BOISCLAIR 51 M HUNTINGTON NY 1:24:56 6:29
3 BILL SCHROEDER 51 M GARDEN CITY NY 1:27:48 6:42

HALF - FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 NANCY ABOFF 52 F LLOYD HARBOR NY 1:30:47 6:56
2 DEBORAH BLAIR 53 F COLD SPRING HARBOR NY 1:44:38 7:59
3 MARIANNE KREIDER 50 F HUNTINGTON NY 1:45:44 8:04

HALF - MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 BILL FISHER 57 M LEVITTOWN NY 1:28:14 6:44
2 JOHN HANC 57 M FARMINGDALE NY 1:29:29 6:50
3 FRANK NOTARSTEFANO 59 M SEAFORD NY 1:32:50 7:05

HALF - FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 EMMA RICONDA 55 F NORTHPORT NY 1:35:36 7:18
2 LINDA OTTAVIANO 56 F COLD SPRING HARBOR NY 1:44:04 7:57
3 MAUREEN JOYCE 56 F EAST NORTHPORT NY 1:47:54 8:14

HALF - MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 ANTHONY LANGAN 62 M KINGS PARK NY 1:38:14 7:30
2 TERRY GEIST 60 M SEA CLIFF NY 1:39:34 7:36
3 BARRY JERSON 64 M PLAINVIEW NY 1:40:39 7:41

HALF - FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 MELISSA KENNEDY 63 F AMITYVILLE NY 1:44:26 7:58
2 KAREN SPINOZZI 63 F KINGSTON NY 1:56:04 8:52
3 KATHI BERSON 61 F NORTHPORT NY 2:00:11 9:11

HALF - MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 SAMUEL SKINNER 69 M BROOKIYN NY 1:35:27 7:17
2 RON REMBAUM 66 M OLD GREENWICH CT 1:39:56 7:38
3 MARVIN CRAMER 68 M LOCUST VALLEY NY 1:56:20 8:53

HALF - FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 HELMA CLAVIN 69 F LAKE RONKONKOMA NY 2:11:36 10:03
2 LENORE TANTLEFF 65 F EAST HILLS NY 2:28:49 11:22
3 KARIN MINGUEZ 69 F LEVITTOWN NY 2:36:08 11:55

HALF - MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 SAUL BORENSTEIN 71 M MELVILLE NY 2:14:49 10:18
2 RON HELIN 73 M MIDDLE ISLAND NY 2:16:09 10:24
3 JOHN POWER 73 M WHITESTONE NY 2:17:58 10:32

HALF - FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 NIKE MIZELLE 72 F GLENDALE NY 2:53:38 13:15
2 ELENA DURE 74 F BROOKLYN NY 3:07:08 14:17
3 MICKEY STELLING 72 F EAST MEADOW NY 3:12:51 14:43

HALF - MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 JACK HANLEY 76 M BABYLON NY 1:51:11 8:29
2 MARTIN ACKERMAN 75 M BROOKLYN NY 2:17:39 10:30
3 WOLSTAN BROWN 78 M GREAT NECK NY 2:34:54 11:49

HALF - FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 ANGELA O'CONNOR 75 F WANTAGH NY 3:07:30 14:19

HALF - MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 HOWARD KESTENBAUM 80 M MASSAPEQUA PARK NY 3:05:59 14:12
2 FRANCISCO VIDAL 82 M WOODSIDE NY 3:45:37 17:13

HALF - FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place First Name Last Name Ag S Town Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 RUTH MALLER 83 F MASSAPEQUA PARK NY 3:45:11 17:11

advertisement | advertise on newsday

Newsday Sports on Facebook

advertisement | advertise on newsday