TODAY'S PAPER
72° Good Morning
72° Good Morning
Long IslandPolitics

Nassau, Suffolk primary candidates

PARTY PRIMARIES

Political party primaries will be held Thursday in Nassau and Suffolk counties. Following is the list of candidates:*

Governor

Andrew M. Cuomo (Primary-DEMOCRAT)

Cynthia E. Nixon (Pri..-DEM)

Lieutenant Governor

Kathy C. Hochul (Pri.-DEM)

Jumaane Williams (Pri.-DEM)

Attorney General

Leecia R. Eve (Pri.-DEM)

Letitia A. James (Pri.-DEM)

Sean Patrick Maloney (Pri.-DEM)

Zephyr Teachout (Pri.-DEM)

Mike Diederich (Pri.-REFORM)

Christopher B. Garvey (Pri.-REF)

Nancy B. Sliwa (Pri.-REF)

Nassau County

District Court Judge, District 2, Vote For Three (3)

Valerie J. Alexander, (Pri.-GREEN)

Andrew M. Engel, (Pri.-GRE)

Andrea C. Phoenix, (Pri.-GRE)

Michael W. Alpert, (Pri.-GRE)

Charles J. Casolaro, (Pri.-GRE)

Eric Zeni, (Pri.-GRE)

District Court Judge, District 4, Vote For Two (2)

Joanne Curran Perrucci, (Pri.-GRE)

Dana L. Grossblatt, (Pri.-GRE)

Colin F. O'Donnell, (Pri.-GRE)

Douglas J. Lerose, (Pri.-GRE)

State Senator, District 9, Vote For One (1)

Todd D. Kaminsky, (Pri.-REF)

Opportunity to Ballot [write-in] , (Pri.-REF)

Member of Assembly, District 17 Vote For One (1)

James Coll, (Pri.-REPUBLICAN)

John K. Mikulin, (Pri.-REP, REF)

Opportunity to Ballot (Pri.-REF)

Member of Assembly, District 18 Vote For One (1)

Taylor R. Raynor, (Pri.-DEM)

Earlene Hooper, (Pri.-DEM)

Member of Assembly, District 20 Vote For One (1)

John J. Vobis Jr., (Pri.-DEM, REF)

Juan C. Vides, (Pri.-DEM)

Opportunity to Ballot, (Pri.-REF)

Member of Assembly, District 21 Vote For One (1)

Judy A. Griffin, (Pri.-REF)

Opportunity to Ballot (Pri.-REF)

Suffolk County

Judge Of Surrogate's Court (Vote For 1) (10-Year Term)

Tara A. Scully, (Pri.-DEM)

Theresa Whelan, (Pri.-DEM)

Family Court Judge (Vote For 1) (10-Year Term)

Karen Kerr, (Pri.-WOMEN'S EQUALITY)

Richard Hoffmann, (Pri.-WE)

Member Of Assembly, District 2 (Vote For 1) (2-Year Term)

Anthony H. Palumbo, (Pri.-REP)

Mike Yacubich, (Pri.-REP)

Member Of Assembly, District 7 (Vote For 1) (2-Year Term)

Thomas E. Murray III, (Pri.-WE)

Opportunity To Ballot, (Pri.-WE)

Councilman, Town Of East Hampton (Vote For 1) (Unexpired Term)

David Gruber, (Pri.-DEM)

David B. Lys, (Pri.-DEM)

Roy Greenberg, (Pri.-WF)

Opportunity To Ballot, (Pri.-WF)

Receiver Of Taxes, Town Of Huntington (Vote For 1) (Unexpired Term)

Janet L. Smitelli, (Pri.-REF)

Opportunity To Ballot, (Pri.-REF)

Councilman, Town Of Huntington (Vote For 1) (Unexpired Term)

Joan A. Cergol, (Pri.-WF)

James F. Leonick, (Pri.-REF)

Opportunity To Ballot, (Pri.-WF; REF)

District Court Judge, District 4, Town Of Smithtown (Vote For 2) (6-Year Term)

William G. Holst, (Pri.-IND)

Gary L. Rosenthal, (Pri.-IND)

Richard T. Dunne, (Pri.-IND)

Paul E. Hennings, (Pri.-IND)

*Also, there are primaries for the East Hampton Town Democratic Committee; the Suffolk County Conservative Committee; state party committees; and delegates to the 10th Judicial District convention.

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

Latest Long Island News