TODAY'S PAPER
Good Afternoon
Good Afternoon
SportsHigh SchoolBoys Lacrosse

Long Island boys lacrosse champions

This page will no longer update as we now house all this information in our Long Island boys lacrosse champions database.

STATE CHAMPIONS

Class A
2011 -- Farmingdale 12, Ithaca (IV) 11, OT
2010 -- West Islip 13, Fairport (V) 5
2009 -- West Islip 10, Orchard Park (VI) 5
2008 -- West Genesee (III) 11, Syosset 7
2007 -- West Islip 9, West Genesee (III) 4
2006 -- West Islip 7, West Genesee (III) 6
2005 -- West Genesee (III) 15, Niskayuna (II) 2
2004 -- West Genesee (III) 12, West Islip 6
2003 -- West Genesee (III) 11, Farmingdale 10
2002 -- West Genesee (III) 10, Northport 9
2001 -- Northport 15, Orchard Park (VI), 10
2000 -- Ward Melville 7, Ochard Park (VI) 4
1999 -- Ward Melville 13, West Genesee (III) 12
1998 -- West Genesee (III) 9, Ward Melville 8, Sudden Death OT
1997 -- Ward Melville 8, West Genesee (III) 7 OT
1996 -- Mahopac (I) 4, West Genesee-Camillus (III) 3
1995 -- West Genesse (III) 4, Sachem (XI) 3
1994 -- West Genesee (III) 5, Ward Melville (XI) 2
1993 -- Sachem (XI) 9, Fayetteville-Manlius 7
1992 -- Ward Melville (XI) 9, Baldwinsville 4
1991 -- West Genesee (III) 10, Lakeland 5
1990 -- West Genesee (III) 10, Ward Melville (XI) 5
1989 -- Ward Melville (XI) 7, Liverpool 5
1988 -- Ward Melville (XI) 5, Fayetteville-Manlius 3
1987 -- West Genesee (III) 13, Yorktown (I) 1
1986 -- Garden City (VIII) 14, Fairport 6


Class B
2011 -- Jamesville-DeWitt (III) 8, Garden City 7
2010 -- Jamesville-DeWitt (III) 11, Garden City 5
2009 -- Canandaigua (V) 10, Niskayuna (II) 5
2008 -- Rocky Point 17, Carthage (III) 6
2007 -- Jamesville-DeWitt (III) 13, John Jay-Cross River (I) 11
2006 -- Huntington 18, Corning East (IV) 6
2005 -- Huntington 14, Jamesville-DeWitt (III) 3
2004 -- Southside 12, Corning East (IV) 9
2003 -- Yorktown (I) 10, Jamesville-DeWitt (III) 6
2002 -- Comsewogue 8, Carthage (III) 7
2001 -- Wantagh 13, East Syracuse-Minoa (III) 6
2000 -- Garden City 18, Carthage (III) 15
1999 -- Lynbrook 12, Corning East (IV) 7
1998 -- Comsewogue 12, Canton (X) 8
1997 -- Garden City 12, Corning East (IV) 11 OT
1996 -- Bethpage (VIII) 7, Corning East (IV) 6
1995 -- Manhasset (VIII) 14, Corning East (IV) 4
1994 -- Garden City (VIII) 15, Corning East (IV) 7
1993 -- Yorktown (I) 9, Irondequoit 6
1992 -- Yorktown (I) 10, Corning East (IV) 5
1991 -- Yorktown (I) 12, Syracuse Nottingham 3
1990 -- Corning East (IV) 13, Yorktown (I) 7
1989 -- Yorktown (I) 8, Corning East (IV) 7
1988 -- Cortland 11, Manhasset (VIII) 9
1987 -- Elmont (VIII) 13, Jamesville-DeWitt 12
1986 -- Jamesville-DeWitt 13, Elmont (VIII) 10


Class C
2011 -- Cazenovia (III) 14, Bayport-Blue Point 6
2010 -- Manhasset 19, Corning East (IV) 6
2009 -- Manhasset 16, LaFayette (III) 11
2008 -- Mount Sinai 10, Corning East (IV) 5
2007 -- Shoreham-Wading River 14, Corning East (IV) 10
2006 -- Cold Spring Harbor 13, Christian Brothers Academy (III) 5
2005 -- LaFayette (III) 10, Manhasset 9 2004 -- Manhasset 13, Penn Yan (V) 5.
2003 -- LaFayette (III) 18, Somers (I) 3
2002 -- Shoreham-Wading River 10, Skaneateles (III) 4
2001 -- Penn Yan (V) 9, Manhasset 8
2000 -- Lynbrook 17, LaFayette (III) 12


Prior to Classifications
1985 -- West Genesee (III) 10, Garden City (VIII) 3
1984 -- Yorktown (I) 6, West Genesee (III) 5
1983 -- West Genesee (III) 11, Yorktown (I) 8
1982 -- West Genesee (III) 8, Yorktown (I) 7
1981 -- West Genesee (III) 11, Yorktown (I) 7
1980 -- Henninger-Syracuse 8, Yorktown (I) 4
1979 -- Sachem (XI) 9, Cold Spring Harbor (VIII) 8
1978 -- Ward Melville (XI) 8, Farmingdale (VIII) 5
1977 -- Elmont (VIII) 12, Ward Melville (XI) 11

COUNTY CHAMPIONS
Nassau, Suffolk
2011 - Class A: Farmingdale, West Islip
Class B: Garden City, Shoreham-Wading River
Class C: Cold Spring Harbor, Bayport-Blue Point
Catholic AAA: St. Anthony's; AA: Holy Trinity; A: St. Dominic

2010 - Class A: Farmingdale, West Islip
Class B: Garden City, Comsewogue
Class C: Manhasset, Glenn
Catholic AAA: St. Anthony's; AA: St. John the Baptist; A:

2009 - Class A: Hicksville, West Islip
Class B: Garden City, Sayville
Class C: Manhasset, Mount Sinai
Catholic: St. Anthony's.

2008 - Class A: Syosset, West Islip
Class B: Garden City, Rocky Point
Class C: Cold Spring Harbor, Mount Sinai
Catholic: Chaminade.

2007 - Class A: Syosset, West Islip
Class B: Garden City, Huntington
Class C: Cold Spring Harbor, Shoreham-Wading River
Catholic: Chamindae.

2006 - Class A: Massapequa, West Islip
Class B: Garden City, Huntington
Class C: Cold Spring Harbor, Shoreham-Wading River
Catholic: Chaminade.

2005 - Class A: Massapequa, West Islip
Class B: Hewlett, Huntington
Class C: Manhasset, Shoreham-Wading River
Catholic: Chaminade.

2004 - Class A: Farmingdale, West Islip
Class B: Southside, Shoreham-Wading River
Class C: Manhasset, Babylon
Catholic: St. Anthony's.

2003 - Class A: Farmingdale, Smithtown
Class B: Shoreham-Wading River, Lynbrook
Class C: Manhasset, Babylon
Catholic: St. Anthony's.

2002 - Class A: Farmingdale, Northport
Class B: Lynbrook, Comsewogue
Class C: Cold Spring Harbor, Shoreham-Wading River
Catholic: Chaminade.

2001 -- Class A: Massapequa, Northport
Class B: Wantagh, Comsewogue
Class C: Manhasset, Shoreham-Wading River
Catholic: St. Anthony's

2000 -- Class A: Massapequa, Ward Melville
Class B: Garden City, Comsewogue
Class C: Lynbrook, Rocky Point
Catholic: St. Anthony's

1999 -- Class A: Massapequa, Ward Melville
Class B: Lynbrook, Comsewogue
Catholic: Chaminade

1998 -- Class A: Farmingdale, Ward Melville
Class B: Garden City, Comsewogue
Catholic: St. Anthony's

1997 -- Class A: Hicksville, Ward Melville
Class B: Garden City, Comsewogue
Catholic: Chaminade

1996 -- Class A: Oceanside, Ward Melville
Class B: Bethpage, Comsewogue
Catholic: Chaminade

1995 -- Class A: Port Washington, Sachem
Class B: Manhasset, Stony Brook
Catholic: St. Anthony's

1994 -- Class A: Hicksville, Ward Melville
Class B: Garden City, Stony Brook
Catholic: St. Anthony's

1993 -- Class A: Farmingdale, Sachem
Class B: Garden City, H.H. Hills West
Catholic: Chaminade

1992 -- Class A: Farmingdale, Ward Melville
Class B: Lynbrook, Harborfields
Catholic: Chaminade

1991 -- Class A: Farmingdale, Ward Melville
Class B: Garden City, Rocky Point
Catholic: Chaminade

1990 -- Class A: Port Washington, Ward Melville
Class B: Garden City, Rocky Point
Catholic: Chaminade

1989 -- Class A: Farmingdale, Ward Melville
Class B: Elmont, Harborfields
Catholic: St. Anthony's

1988 -- Class A: Farmingdale, Ward Melville
Class B: Manhasset, Babylon
Catholic: St. Anthony's

1987 -- Class A: Garden City, Ward Melville
Class B: Elmont, Harborfields
Catholic: St. Anthony's

1986 -- Class A: Garden City, Ward Melville
Class B: Elmont, Rocky Point
Catholic -- Holy Trinity

1985 -- Garden City, Ward Melville
Catholic -- St. Mary's

1984 -- Manhasset, Ward Melville
Catholic -- Chaminade

1983 -- Farmingdale, Ward Melville
Catholic -- St. Mary's

1982 -- Division, Ward Melville
Catholic -- Holy Trinity

1981 -- Sewanhaka, Half Hollow Hills West
Catholic -- St. Mary's

1980 -- Elmont, Ward Melville
Catholic -- St. Mary's

1979 -- Cold Spring Harbor, Sachem
1978 -- Farmingdale, Ward Melville
Catholic -- Chaminade

1977 -- Elmont, Ward Melville
(First Year) Catholic -- St. John the Baptist
1976 -- Manhasset, Ward Melville
1975 -- Manhasset, Huntington
1974 -- Massapequa, Ward Melville
1973 -- East Meadow, Huntington
1972 -- East Meadow, Brentwood
1971 -- East Meadow, Huntington
1970 -- Elmont, Brentwood
1969 -- Herricks, Brentwood
1968 -- East Meadow, Huntington
1967 -- Manhasset, Huntington
1966 -- Garden City, Huntington
1965 -- Manhasset, Huntington
1964 -- Manhasset, Huntington
1963 -- Manhasset, Huntington
1962 -- Uniondale, Half Hollow Hills


LONG ISLAND CHAMPIONS
2011 -- Class A: West Islip 10, Farmingdale 9 (OT); Class B: Garden City 9, Shoreham-Wading River 4; Class C: Bayport-Blue Point 13, Cold Spring Harbor 6.
2010 -- Class A: West Islip 13, Farmingdale 1; Class B: Garden City 9, Comsewogue 8; Class C: Manhasset 11, Glenn 7.
2009 -- Class A: West Islip 14, Hicksville 7; Class B: Sayville 12, Garden City 10; Class C: Manhasset 10, Mount Sinai 6.
2008 -- Class A: Syosset 9, West Islip 6; Class B: Rocky Point 8, Garden City 7, 2OT; Class C: Mount Sinai 9, Cold Spring Harbor 3.
2007 -- Class A: West Islip 17, Syosset 6; Class B: Huntington 14, Garden City 6; Class C: Shoreham-Wading River 9, Cold Spring Harbor 5.
2006 -- Class A: West Islip 8, Massapequa 7, 2OT; Class B: Huntington 19, Garden City 10; Class C: Cold Spring Harbor 11, Shoreham-Wading River 3.
2005 -- Class A: West Islip 12, Massapequa 9; Class B: Huntington 13, Hewlett 4; Class C: Manhasset 11, Shoreham-Wading River 1.
2004 -- Class A: West Islip 8, Farmingdale 7; Class B: Southside 16, Shoreham-Wading River 7; Class C: Manhasset 17, Babylon 5.
2003 -- Class A: Farmingdale 14, Smithtown 5; Class B: Shoreham-Wading River 9, Lynbrook 3; Class C: Manhasset 10, Babylon 6.
2002 -- Class A: Northport 10, Farmingdale 5; Class B: Comsewogue 11, Lynbrook 4; Class C: Shoreham-Wading River 12, Cold Spring Harbor 8.
2001 -- Class A: Northport 12, Massapequa 11, OT; Class B: Wantagh 9, Comsewogue 7; Class C: Manhasset 15, Shoreham-Wading River 7
2000 -- Class A: Ward Melville 10, Massapequa 1; Class B: Garden City 8, Comsewogue 6; Class C: Lynbrook 10, Rocky Point 7.
1999 -- Class A: Ward Melville 11, Massapequa 4; Class B: Lynbrook 12, Comsewogue 6
1998 -- Class A: Ward Melville 7, Farmingdale 3; Class B: Comsewogue 11, Garden City 6
1997 -- Class A: Ward Melville 7, Hicksville 5; Class B: Garden City 11, Comsewogue 9
1996 -- Class A: Ward Melville 3, Oceanside, 2; Class B: Bethpage 10, Comsewogue 2
1995 -- Class A: Sachem 14, Port Washington 6; Class B: Manhasset 10, Stony Brook 9, Sudden Death OT
1994 -- Class A: Ward Melville 11, Hicksville 3; Class B: Garden City 19, Stony Brook 4
1993 -- Class A: Sachem 11, Farmindale 4; Class B: Garden City 19, Half Hollow Hills West 2
1992 -- Class A: Ward Melville 9, Farmingdale 7; Class B: Lynbrook 15, Harborfields, 5
1991 -- Class A: Farmingdale 8, Ward Melville 7; Class B: Garden City 21, Rocky Point 2
1990 -- Class A: Ward Melville 12, Port Washington 3; Class B: Garden City 14, Rocky Point 2
1989 -- Class A: Ward Melville 9, Farmingdale 6, overtime; Class B: Elmont 9, Harborfields 6
1988 -- Class A: Ward Melville 7, Farmingdale 1; Class B: Manhasset 8, Babylon 2
1987 -- Class A: Garden City 8, Ward Melville 5; Class B: Elmont 20, Harborfields 11
1986 -- Class A: Garden City 6, Ward Melville 5; Class B: Elmont 12, Rocky Point 6
1985 -- Garden City 8, Ward Melville 5
1984 -- Manhasset 9, Ward Melville 8, 4 OTs (2 Sudden Deaths)
1983 -- Ward Melville 11, Farmingdale 9
1982 -- Ward Melville 9, Levittown Division 8, overtime
1981 -- Sewanhaka 20, Half Hollow Hills West 5
(No games were held from 1977-1980 because of the state playoff structure.)
1976 -- Ward Melville 10, Manhasset 7
1975 -- Huntington 9, Manhasset 4
1974 -- Ward Melville 15, Massapequa 9
1973 -- East Meadow 8 Huntington 5
1972 -- East Meadow 10, Brentwood 9, overtime
1971 -- East Meadow 18, Huntington 9
1970 -- Elmont 9, Brentwood 4
1969 -- Herricks 13, Brentwood 12, 2 overtimes
1968 -- No game was played because East Meadow and Huntington could not decide on a date
1967 -- Manhasset 7, Hungtington 6
1966 -- Garden City 10, Huntington 8
1965 -- Hungtington 9, Manhasset 6
1964 -- Manhasset 9, Huntington 4
1963 -- Manhasset 6, Huntington 5