TODAY'S PAPER
Scattered Clouds 50° Good Afternoon
Scattered Clouds 50° Good Afternoon
SportsHigh SchoolFootball

High school football schedule 2014

Newfield's Dylan Harned gains some yards and in

Newfield's Dylan Harned gains some yards and in gets taken down by Kyle Ziegler of West Islip during a Suffolk II playoff game. (Nov. 9, 2013) Photo Credit: Bob Sorensen

WEEK 1

Fri., Sept. 12, 2014

NASSAU

Conference I

Oceanside at Freeport, 6:30 p.m.

Conference II

Bellmore JFK at Westbury, 6 p.m.

Conference III

Manhasset at Hewlett, 7 p.m.

South Side at Glen Cove, 7 p.m.

Valley Stream North at Division, 7 p.m.

Conference IV

Clarke at Cold Spring Harbor, 7 p.m.

Locust Valley at Seaford, 7 p.m.

SUFFOLK

Division I

Bay Shore at Lindenhurst, 6 p.m.

Brentwood at Longwood, 6 p.m.

Commack at Connetquot, 7 p.m.

Floyd at Sachem North, 7 p.m.

Division II

Copiague at Smithtown West, 6 p.m.

Half Hollow Hills East at Centereach, 6 p.m.

Half Hollow Hills West at Newfield, 6 p.m.

Division III

Kings Park at Rocky Point, 7 p.m.

Miller Place at Westhampton, 6 p.m.

Division IV

Babylon at Greenport/Southold, 7 p.m.

Bayport-Blue Point at Mercy, 7 p.m.

Shoreham-Wading River at Center Moriches, 7 p.m.

Wyandanch at Stony Brook, 7:30 p.m.

Non-League

Kennedy Catholic vs. St. Dominic, at Centre Island, Bayville 6:30 p.m.

Sat., Sept. 13, 2014

NASSAU

Conference I

Farmingdale at Massapequa, 2 p.m.

Hempstead at East Meadow, 2 p.m.

Mac Arthur at Hicksville, 2 p.m.

Plainview JFK at Syosset, 2 p.m.

Uniondale at Port Washington, 2 p.m.

Valley Stream Central at Baldwin, 2 p.m.

Conference II

Calhoun at Sewanhaka, 2 p.m.

Carey at Mepham, 2 p.m.

Garden City at Elmont, 2 p.m.

Long Beach at Jericho, 3 p.m.

New Hyde Park at Wantagh, 2 p.m.

Conference III

Floral Park at Great Neck North, 2 p.m.

Herricks at Great Neck South, 2 p.m.

Lawrence at Bethpage, 2 p.m.

North Shore at Roslyn, 2 p.m.

Plainedge at Lynbrook, 3 p.m.

Conference IV

East Rockaway vs. Carle Place/Wheatley, at Wheatley, 2 p.m.

Friends Academy at Oyster Bay, 2 p.m.

Island Trees at Malverne, 2 p.m.

Roosevelt at West Hempstead, 2 p.m.

Valley Stream South at Mineola, Hampton Stadium, 2 p.m.

SUFFOLK

Division I

Central Islip at Whitman, 2 p.m.

Patchogue-Medford at Northport, 2 p.m.

Sachem East at Ward Melville, 2 p.m.

Division II

East Islip at Bellport, 2 p.m.

North Babylon at Smithtown East, 2 p.m.

West Babylon at Deer Park, 2 p.m.

West Islip at Riverhead, 2 p.m.

Division III

Amityville at Islip, 2 p.m.

Eastport/South Manor at Sayville, 2 p.m.

Mt. Sinai at Harborfields, 2 p.m.

Huntington at Hauppauge, 5:30 p.m.

Division IV

Hampton Bays at Glenn, 1:30 p.m.

Southampton/Ross at Port Jefferson, 2 p.m.

Non-League

St. Anthony's at Father Judge (Philadelphia), 1 p.m.

Chaminade at St. Peters, 1:30 p.m.

St. John the Baptist at Lancaster St. Mary's, 1:30 p.m.

Kellenberg at Holy Trinity, 1:30 p.m.

Nazareth at LI Lutheran, 2 p.m.

WEEK 2

Fri., Sept. 19, 2014

NASSAU

Conference II

Garden City at Herricks, 4:30 p.m.

Conference III

South Side at Hewlett, 5:30 p.m.

Lynbrook at Manhasset, 7 p.m.

SUFFOLK

Division I

Longwood at Patchogue-Medford, 6 p.m.

Commack at Sachem East, 7 p.m.

Sachem North at Connetquot, 7 p.m.

Division II

North Babylon at Deer Park, 6 p.m.

West Islip at West Babylon, 6:30 p.m.

Division IV

Shoreham-Wading River at Babylon, 6 p.m.

Greenport/Southold/ at Stony Brook, 7 p.m.

Port Jefferson at Hampton Bays, 7 p.m.

CHSFL

St. Anthony's at Farrell, 7 p.m.

Xaverian at Kellenberg, 7 p.m.

Non-League

Rye Country Day vs. St. Dominic, at Centre Island, Bayville, 7:30 p.m.

Sat., Sept. 20, 2014

NASSAU

Conference I

East Meadow at Plainview JFK, 2 p.m.

Farmingdale at Syosset, 2 p.m.

Freeport at Hempstead, 2 p.m.

Hicksville at Port Washington, 2 p.m.

Mac Arthur at Baldwin, 2 p.m.

Oceanside at Uniondale, 2 p.m.

Valley Stream Central at Massapequa, 2 p.m.

Conference II

Calhoun at Mepham, 2 p.m.

Carey at Wantagh, 2 p.m.

Elmont at Bellmore JFK, 2 p.m.

Jericho at Great Neck South, 2 p.m.

Long Beach at Sewanhaka, 2 p.m.

Westbury at New Hyde Park, 2 p.m.

Conference III

Floral Park at Division, 2 p.m.

Great Neck North at Roslyn, 2 p.m.

Lawrence at Glen Cove, 2 p.m.

Plainedge at North Shore, 2 p.m.

Valley Stream North at Bethpage, 2 p.m.

Conference IV

Carle Place/Wheatley at Valley Stream South, 2 p.m.

Clarke at Malverne, 2 p.m.

Cold Spring Harbor at Oyster Bay, 3 p.m.

Island Trees at West Hempstead, 2 p.m.

Locust Valley at Friends Academy, 2 p.m.

Roosevelt at Mineola, Hampton Stadium, 2 p.m.

Seaford at East Rockaway, 2 p.m.

SUFFOLK

Division I

Bay Shore at Central Islip, 1:30 p.m.

Lindenhurst at Brentwood, 1:30 p.m.

Whitman at Northport,, 2 p.m.

Floyd at Ward Melville, 2 p.m.

Division II

Centereach at Bellport, 2 p.m.

Copiague at Half Hollow Hills East, 1:30 p.m.

Newfield at East Islip, 1 p.m.

Smithtown East at Riverhead, 2 p.m.

Smithtown West at Half Hollow Hills West, 1:30 p.m.

Division III

Comsewogue at Eastport/South Manor, 2 p.m.

Harborfields at Rocky Point, 1:30 p.m.

Islip at Mt Sinai, 2 p.m.

Miller Place at Huntington, 2 p.m.

Westhampton at Kings Park, 1:30 p.m.

Division IV

Glenn at Bayport-Blue Point, 1 p.m.

Mercy at Southampton/Ross, 2 p.m.

Wyandanch at Center Moriches, 2 p.m.

CHSFL

St. Joseph at Chaminade, 1 p.m.

St. Francis Prep at St. John the Baptist, 1:30 p.m.

Mount St. Michael at Holy Trinity, 1:30 p.m.

WEEK 3

Wed., Sept. 24, 2014

SUFFOLK

Division I

Ward Melville at Patchogue-Medford, 3 p.m.

Fri., Sept. 26, 2014

CHSFL

Holy Cross at St. Anthony's, 7 p.m.

Sat., Sept. 27, 2014

NASSAU

Conference I

Baldwin at Farmingdale, 2 p.m.

East Meadow at Oceanside, 3 p.m.

Massapequa at Freeport, 2 p.m.

Plainview JFK at Hicksville, 2 p.m.

Port Washington at Hempstead, 2 p.m.

Syosset at Mac Arthur, 2 p.m.

Uniondale at Valley Stream Central, 2 p.m.

Conference II

Great Neck South at Bellmore JFK, 2 p.m.

Herricks at Calhoun, 2 p.m.

Mepham at Elmont, 2 p.m.

New Hyde Park at Jericho, 2 p.m.

Sewanhaka at Carey, 2 p.m.

Wantagh at Long Beach, 2 p.m.

Westbury at Garden City, 2 p.m.

Conference III

Bethpage at Lynbrook, 2 p.m.

Glen Cove at Floral Park, 2 p.m.

Hewlett at Plainedge, 2 p.m.

Division at Lawrence, 2 p.m.

North Shore at Valley Stream North, 2 p.m.

Roslyn at Manhasset, 2 p.m.

South Side at Great Neck North, 2 p.m.

Conference IV

Carle Place at Locust Valley, Centre Island, 6 p.m.

Friends Academy at Island Trees, 7 p.m.

Malverne at Roosevelt, 2 p.m.

Mineola at Clarke, 2 p.m.

Oyster Bay at East Rockaway, 2 p.m.

Valley Stream South at Cold Spring Harbor, 2 p.m.

West Hempstead at Seaford, 2 p.m.

SUFFOLK

Division I

Whitman at Bay Shore, 1 p.m.

Brentwood at Commack, 1:30 p.m.

Connetquot at Lindenhurst, 1:30 p.m.

Central Islip at Floyd, 2 p.m.

Northport at Longwood, 2 p.m.

Sachem East at Sachem North, 7 p.m.

Division II

Deer Park at East Islip, 1 p.m.

Centereach at Copiague, 2 p.m.

Bellport at Newfield, 2 p.m.

Half Hollow Hills East at North Babylon, 2 p.m.

Half Hollow Hills West at West Islip, 2 p.m.

Riverhead at Smithtown West, 2 p.m.

West Babylon at Smithtown East, 2 p.m.

Division III

Sayville at Westhampton, 1:30 p.m.

Hauppauge at Rocky Point, 2 p.m.

Islip at Harborfields, 2 p.m.

Mt Sinai at Comsewogue, 3 p.m.

Kings Park at Eastport/South Manor, 6 p.m.

Division IV

Bayport-Blue Point at Greenport/Southold, 1 p.m.

Glenn at Center Moriches, 1 p.m.

Port Jefferson at Wyandanch, 1:30 p.m.

Babylon at Mercy, 2 p.m.

Hampton Bays at Shoreham-Wading River, 2 p.m.

Stony Brook at Southampton/Ross, 2 p.m.

CHSFL

Cardinal Hayes at Holy Trinity, 1:30 p.m.

Farrell at Chaminade, 1:30 p.m.

Non-League

Hackley School vs. LI Lutheran, Cantiague Park, 7 p.m.

Sat., Sept. 28, 2014

CHSFL

St. Peters at St. John the Baptist, 1:30 p.m.

Kennedy Catholic at Kellenberg, 1:30 p.m.

WEEK 4

Wed., Oct. 1, 2014

SUFFOLK

Division II

Smithtown East at East Islip, 3:30 p.m.

Smithtown West at Centereach, 4 p.m.

Half Hollow Hills East at West Islip, 4 p.m.

Newfield at North Babylon, 4 p.m.

Riverhead at Half Hollow Hills West, 4 p.m.

West Babylon at Copiague, 4 p.m.

Bellport at Deer Park, 6 p.m.

Division IV

Bayport-Blue Point at Babylon, 4 p.m.

Center Moriches at Port Jefferson, 4 p.m.

Greenport/Southold at Southampton/Ross, 4 p.m.

Shoreham-Wading River at Glenn, 4 p.m.

Stony Brook at Mercy, 6:30 p.m.

Thurs., Oct. 2, 2014

NASSAU

Conference I

Hempstead at Valley Stream Central, Fireman's Field, 4 p.m.

Hicksville at East Meadow, 4 p.m.

Mac Arthur at Uniondale, 4 p.m.

Plainview JFK at Massapequa, 4 p.m.

Port Washington at Baldwin, 4 p.m.

Syosset at Oceanside, 4:30 p.m.

Freeport at Farmingdale, 6:30 p.m.

Conference II

Bellmore JFK at Calhoun, 4 p.m.

Elmont at Carey, 4 p.m.

New Hyde Park at Mepham, 4 p.m.

Wantagh at Garden City, 4 p.m.

Great Neck South at Sewanhaka, 4 p.m.

Jericho at Westbury, 5 p.m.

Long Beach at Herricks, 5 p.m.

Conference III

Floral Park at North Shore, 4 p.m.

Glen Cove at Plainedge, 4 p.m.

Great Neck North at Hewlett, 4 p.m.

Lynbrook at Lawrence, 4 p.m.

Manhasset at Valley Stream North, 4:30 p.m.

Roslyn at Division, 7 p.m.

South Side at Bethpage, 7 p.m.

Conference IV

Clarke at Friends Academy, 4 p.m.

Cold Spring Harbor at Carle Place, 4 p.m.

Mineola at Locust Valley, 4 p.m.

Valley Stream South at West Hempstead, 4 p.m.

Oyster Bay at Malverne, 4:30 p.m.

Seaford at Roosevelt, 4:30 p.m.

East Rockaway at Island Trees, 7 p.m.

SUFFOLK

Division I

Longwood at Floyd, 3:30 p.m.

Connetquot at Brentwood, 4 p.m.

Lindenhurst at Whitman, 4 p.m.

Northport at Ward Melville, 4 p.m.

Sachem East at Bay Shore, 4 p.m.

Sachem North at Patchogue-Medford, 6 p.m.

Division III

Amityville at Huntington, 4 p.m.

Central Islip at Commack, 4 p.m.

Hauppauge at Mt Sinai, 4 p.m.

Kings Park at Harborfields, 4 p.m.

Miller Place at Sayville, 4 p.m.

Rocky Point at Islip, 4 p.m.

Westhampton at Comsewogue, 7 p.m.

Non-League

St. Dominic at Stony Brook University., 2:30 p.m.

Sat., Oct. 4, 2014

CHSFL

Holy Trinity at Farrell, 7 p.m.

Xavier at St. John the Baptist, 1:30 p.m.

Non-League

LI Lutheran at NYMA, 2 p.m.

Sun., Oct. 5, 2014

CHSFL

Hackley School at Kellenberg, at Mitchel Athletic Complex, 3 p.m.

St. Anthony's at Chaminade, 3 p.m.

WEEK 5

Fri., Oct. 10, 2014

NASSAU

Conference I

Baldwin at Plainview JFK, 6:30 p.m.

Oceanside at Mac Arthur, 6 p.m.

Conference II

Carey at Westbury, 6 p.m.

Conference IV

Roosevelt at Carle Place, 7 p.m.

West Hempstead at Mineola, Hampton Stadium, 7 p.m.

SUFFOLK

Division II

Centereach at West Babylon, 6:30 p.m.

Division III

Eastport/South Manor at Westhampton, 6 p.m.

Division IV

Mercy at Greenport/Southold, 7 p.m.

Sayville at Comsewogue, 7 p.m.

Southampton/Ross at Bayport-Blue Point, 6 p.m.

Sat., Oct. 11, 2014

NASSAU

Conference I

Farmingdale at East Meadow, 3 p.m.

Hicksville at Hempstead, 2 p.m.

Massapequa at Syosset, 3 p.m.

Uniondale at Freeport, 3 p.m.

Valley Stream Central at Port Washington, 3 p.m.

Conference II

Calhoun at Great Neck South, 3 p.m.

Garden City at Long Beach, 3 p.m.

Herricks at Elmont, 3 p.m.

Jericho at Bellmore JFK, 3 p.m.

Mepham at Wantagh, 3 p.m.

Sewanhaka at New Hyde Park, 3 p.m.

Conference III

Bethpage at Glen Cove, 3 p.m.

Great Neck North at Manhasset, 3 p.m.

Lawrence at Hewlett, 3 p.m.

Division at South Side, 3 p.m.

North Shore at Lynbrook, 7 p.m.

Plainedge at Floral Park, 3 p.m.

Valley Stream North at Roslyn, 3 p.m.

Conference IV

Cold Spring Harbor at East Rockaway, 3 p.m.

Friends Academy at Seaford, 5 p.m.

Island Trees at Oyster Bay, 3 p.m.

Locust Valley at Clarke, 3 p.m.

Malverne at Valley Stream South, 3 p.m.

SUFFOLK

Division I

Bay Shore at Northport, 2 p.m.

Patchogue-Medford at Floyd, 2 p.m.

Sachem North at Brentwood, 2 p.m.

Ward Melville at Central Islip, 2 p.m.

Commack at Lindenhurst, 3 p.m.

Connetquot at Longwood,, 4 p.m.

Whitman at Sachem East, 6 p.m.

Division II

Copiague at Bellport, 2 p.m.

Deer Park at Half Hollow Hills East, 2 p.m.

East Islip at North Babylon, 2 p.m.

Riverhead at Newfield, 2 p.m.

Smithtown East at Half Hollow Hills West, 2 p.m.

West Islip at Smithtown West,, 4 p.m.

Division III

Kings Park at Miller Place, 2 p.m.

Rocky Point at Huntington, 2 p.m.

Mt Sinai at Amityville, 3:30 p.m.

Harborfields at Hauppauge, 6 p.m.

Division IV

Glenn at Port Jefferson, 2 p.m.

Shoreham-Wading River at Wyandanch, 2 p.m.

Center Moriches at Hampton Bays, 3:30 p.m.

Stony Brook at Babylon, 6 p.m.

CHSFL

Holy Trinity at Stepinac, 6 p.m.

Non-League

LI Lutheran at Rye Country Day School, 3 p.m.

Sun., Oct. 12, 2014

CHSFL

St. Anthony's at Iona, 1:30 p.m.

St. John the Baptist at St. Joseph, 2:30 p.m.

Chaminade at Holy Cross, Bayside, 1:30 p.m.

Kellenberg at Cardinal Spellman, 1 p.m.

WEEK 6

Fri., Oct. 17, 2014

NASSAU

Conference I

Plainview JFK at Mac Arthur, 6 p.m.

Port Washington at Hicksville, Cantiague Pk., 6 p.m.

Oceanside at Farmingdale, 6:30 p.m.

Conference II

Bellmore JFK at Herricks, 5:30 p.m.

New Hyde Park at Long Beach, 7 p.m.

Conference IV

Island Trees at Mineola, Hampton Stadium, 7 p.m.

SUFFOLK

Division I

Commack at Sachem North, 7 p.m.

Patchogue-Medford at Connetquot, 7 p.m.

Division II

Smithtown West at Half Hollow Hills East, 6 p.m.

Division III

Harborfields at Eastport/South Manor, 6 p.m.

Comsewogue at Rocky Point, 7 p.m.

Division IV

Hampton Bays at Stony Brook, 7 p.m.

CHSFL

Stepinac at St. Anthony's, 7 p.m.

Sat., Oct. 18, 2014

NASSAU

Conference I

East Meadow at Massapequa, 2 p.m.

Freeport at Baldwin, 2 p.m.

Hempstead at Uniondale, 2 p.m.

Valley Stream Central at Syosset, 2 p.m.

Conference II

Calhoun at Wantagh, 2 p.m.

Garden City at Carey, 2 p.m.

Great Neck South at Jericho, 2 p.m.

Elmont at Sewanhaka, 2 p.m.

Westbury at Mepham, 3 p.m.

Conference III

Hewlett at Bethpage, 3:30 p.m.

Lynbrook at Division, 2 p.m.

Manhasset at North Shore, 2 p.m.

Plainedge at Lawrence, 2 p.m.

Roslyn at Great Neck North, 2 p.m.

South Side at Floral Park, 2 p.m.

Valley Stream North at Glen Cove, 4 p.m.

Conference IV

Carle Place at West Hempstead, 2 p.m.

East Rockaway at Friends Academy, 2 p.m.

Locust Valley at Roosevelt, 2 p.m.

Seaford at Malverne, 2 p.m.

Valley Stream South at Clarke, 2 p.m.

Oyster Bay at Cold Spring Harbor, 3 p.m.

SUFFOLK

Division I

Longwood at Bay Shore, 1 p.m.

Sachem East at Brentwood, 1:30 p.m.

Lindenhurst at Central Islip,, 2 p.m.

Northport at Floyd, 2 p.m.

Ward Melville at Whitman, 2 p.m.

Division II

West Babylon at Half Hollow Hills West, 1:30 p.m.

Bellport at North Babylon, 2 p.m.

East Islip at Riverhead, 2 p.m.

Newfield at Copiague,, 2 p.m.

West Islip at Smithtown East, 2 p.m.

Deer Park at Centereach, 3 p.m.

Division III

Amityville at Miller Place, 1:30 p.m.

Hauppauge at Islip, 2 p.m.

Huntington at Sayville, 2 p.m.

Division IV

Center Moriches at Bayport-Blue Point,, 1 p.m.

Babylon at Glenn, 1:30 p.m.

Southampton/Ross at Wyandanch, 1:30 p.m.

Greenport/Southold/Matt at Port Jefferson, 2 p.m.

Mercy at Shoreham-Wading River, 2 p.m.

CHSFL

Kellenberg at Fordham Prep, Coffey, 1:30 p.m.

St. John the Baptist at Mount St. Michael, 1:30 p.m.

Xavier at Holy Trinity, 1:30 p.m.

Chaminade vs. Cardinal Hayes, Rooftop Field, 2 p.m.

Non-League

St. Dominic at LI Lutheran, 2 p.m.

WEEK 7

Fri., Oct. 24, 2014

NASSAU

Conference I

Massapequa at Oceanside, 6 p.m.

Mac Arthur at Farmingdale, 6:30 p.m.

Syosset at Freeport, 6:30 p.m.

Conference III

Manhasset at Roslyn, 7 p.m.

Conference IV

East Rockaway at Oyster Bay, Theodore Roosevelt Park, 7 p.m.

Malverne at Friends Academy, 7 p.m.

Mineola at Seaford, 7 p.m.

SUFFOLK

Division I

Lindenhurst at Sachem East, 7 p.m.

Longwood at Sachem North, 7 p.m.

Division II

Smithtown West at West Babylon, 6:30 p.m.

Division III

Huntington at Eastport/South Manor, 6 p.m.

Sayville at Hauppauge, 6 p.m.

Division IV

Babylon at Hampton Bays, 7 p.m.

Glenn at Greenport/Southold, 7 p.m.

Southampton/Ross at Center Moriches, 7 p.m.

Wyandanch at Mercy, 7 p.m.

Port Jefferson at Stony Brook, 7:30 p.m.

CHSFL

Holy Trinity at St. Anthony's, 7 p.m.

Nazareth at Kellenberg, Mitchel Athletic Complex, 7 p.m.

Non-League

Bergen Tech vs. St. Dominic, at Centre Island, Bayville 7 p.m.

Sat., Oct. 25, 2014

NASSAU

Conference I

Baldwin at Uniondale, 2 p.m.

Hempstead at Port Washington, 2 p.m.

Hicksville at Plainview JFK, 2 p.m.

East Meadow at Valley Stream Central, 2 p.m.

Conference II

Bellmore JFK at Great Neck South, 2 p.m.

Jericho at New Hyde Park, 2 p.m.

Long Beach at Carey, 2 p.m.

Mepham at Garden City, 3 p.m.

Sewanhaka at Herricks, 2 p.m.

Wantagh at Elmont, 2 p.m.

Westbury at Calhoun, 2 p.m.

Conference III

Bethpage at Plainedge, 2 p.m.

Floral Park at Lawrence, 2 p.m.

Glen Cove at Lynbrook, 2 p.m.

Great Neck North at South Side, 2 p.m.

Hewlett at Valley Stream North, 2 p.m.

Division at North Shore, 2 p.m.

Conference IV

Carle Place at Island Trees, 1:30 p.m.

Clarke at Roosevelt, 2 p.m.

Cold Spring Harbor at Valley Stream South, 2 p.m.

West Hempstead at Locust Valley, 2 p.m.

SUFFOLK

Division I

Northport at Central Islip, 1:30 p.m.

Bay Shore at Ward Melville, 2 p.m.

Brentwood at Patchogue-Medford, 2 p.m.

Floyd at Connetquot,, 2 p.m.

Whitman at Commack, 2:30 p.m.

Division II

Bellport at Half Hollow Hills East, 1:30 p.m.

Copiague at Deer Park,, 1:30 p.m.

Half Hollow Hills West at East Islip, 1 p.m.

Centereach at West Islip, 2 p.m.

Newfield at Smithtown East, 2 p.m.

North Babylon at Riverhead, 2 p.m.

Division III

Islip at Miller Place, 1:30 p.m.

Mt Sinai at Kings Park, 1:30 p.m.

Westhampton at Amityville, 2 p.m.

Comsewogue at Harborfields, 2 p.m.

Division IV

Bayport-Blue Point at Shoreham-Wading River, 2 p.m.

CHSFL FOOTBALL

Stepinac at Chaminade, 1:30 p.m.

St. John the Baptist at Cardinal Hayes, Rooftop Field, 2 p.m.

Non-League

Hopkins School at LI Lutheran, 2 p.m.WEEK 8

Thurs., Oct. 30

SUFFOLK

Division II

North Babylon at Copiague, 6 p.m.

Fri., Oct. 31, 2014

NASSAU

Conference I

Port Washington at Plainview JFK, 6:30 p.m.

SUFFOLK

Division I

Ward Melville at Longwood, 4 p.m.

Central Islip at Sachem East, 7:30 p.m.

Division IV

Hampton Bays at Southampton/Ross, 5 p.m.

Sat., Nov. 1, 2014

NASSAU

Conference I

Farmingdale at Valley Stream Central, 2 p.m.

Freeport at Mac Arthur, 2 p.m.

Baldwin at Oceanside, 2:30 p.m.

Massapequa at Hempstead, 2 p.m.

Syosset at East Meadow, 2 p.m.

Uniondale at Hicksville, 2 p.m.

Conference II

Carey at Calhoun, 2 p.m.

Elmont at Long Beach, 2 p.m.

Great Neck South at New Hyde Park, 2 p.m.

Herricks at Jericho, 2 p.m.

Mepham at Bellmore JFK, 2 p.m.

Sewanhaka at Garden City, 2 p.m.

Wantagh at Westbury, 2 p.m.

Conference III

Glen Cove at Hewlett, 2 p.m.

Bethpage at Manhasset, 2 p.m.

Lawrence at Valley Stream North, 2 p.m.

Division at Plainedge, 2 p.m.

Lynbrook at Floral Park, 2 p.m.

North Shore at Great Neck North, 2 p.m.

Roslyn at South Side, 2 p.m.

Conference IV

Malverne at Locust Valley, 1 p.m.

Mineola at Carle Place, 2 p.m.

Oyster Bay at Valley Stream South, 2 p.m.

Seaford at Clarke, 2 p.m.

West Hempstead at East Rockaway, 2 p.m.

Friends Academy at Cold Spring Harbor, 6 p.m.

Roosevelt at Island Trees, 6 p.m.

SUFFOLK

Division I

Floyd at Bay Shore, 1 p.m.

Patchogue-Medford at Commack, 1:30 p.m.

Sachem North at Lindenhurst, 1:30 p.m.

Brentwood at Whitman, 2 p.m.

Connetquot at Northport, 2 p.m.

Division II

Deer Park at Newfield, 1:30 p.m.

East Islip at West Islip, 2 p.m.

Half Hollow Hills East at West Babylon, 2 p.m.

Half Hollow Hills West at Centereach, 2 p.m.

Riverhead at Bellport, 2 p.m.

Smithtown East at Smithtown West, 2 p.m.

Division III

Hauppauge at Kings Park, 1:30 p.m.

Islip at Sayville, 1:30 p.m.

Westhampton at Huntington, 1:30 p.m.

Rocky Point at Amityville, 2 p.m.

Miller Place at Comsewogue, 2 p.m.

Eastport/South Manor at Mt Sinai, 6 p.m.

Division IV

Greenport/Southold at Wyandanch, 1:30 p.m.

Mercy at Glenn, 1:30 p.m.

Stony Brook at Bayport-Blue Point, 1 p.m.

Center Moriches at Babylon, 6 p.m.

Port Jefferson at Shoreham-Wading River, 7 p.m.

CHSFL

Chaminade at Iona, 1:30 p.m.

St. John the Baptist at Holy Trinity, 1:30 p.m.

Cardinal Hayes at St. Anthony's, 7 p.m.

Christ the King at Kellenberg, Mitchel Athletic Complex, 7 p.m.

Non-League

St. Dominic at St. Luke's, 12:30 p.m.

Sat., Nov. 8, 2014

Non-League

Baltimore Lutheran School at LI Lutheran, 3 p.m.

More high schools

Sorry to interrupt...

Your first 5 are free

Access to Newsday is free for Optimum customers.

Please enjoy 5 complimentary views to articles, photos, and videos during the next 30 days.

LOGIN SUBSCRIBE