TODAY'S PAPER
57° Good Evening
57° Good Evening

YSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
Tiffany Jones (NYC Nazareth-CHSAA) and
Breanna Stewart (Cicero-North Syracuse-3)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Eric Smith (Cicero-North Syracuse-3)

First team
03 11 F Breanna Stewart (Cicero-North Syracuse)
C 12 F Tiffany Jones (NYC-Nazareth)
C 12 G Bria Smith (Christ The King)
C 12 G Darius Faulk (Nazareth)
P 12 F Cori Coleman (Murry Bergtraum)
Second team
03 12 G Bri Kiesel (Utica Proctor)
C 12 F Nia Oden (Christ The King)
C 09 G Bianca Cuevas (NYC Nazareth)
P 12 G Jasmine Odom (South Shore)
C 12 G Christine Kline (St. Peter’s)
Third team
02 11 G Emily Weber (Shenendehowa)
08 12 G Keira Corbin (Baldwin)
09 12 F Shannon Allan (Warwick)
P 12 G Ashley Gomez (Murry Bergtraum)
C 12 G Karin Robinson (Mary Louis)
Fourth team
01 10 G Saniya Chong (Ossining)
02 12 G Tehesa Coles (Colonie)
05 12 G Keri Soppe (Irondequoit)
11 12 F Alexandra Leftridge (Walt Whitman)
C 12 F Taylor Baggs (Moore Catholic)
Fifth team
02 12 F Allie Setter (Shenendehowa)
06 12 G Corrinne Gennovese (Williamsville North)
08 12 G Kelly McPartland (Farmingdale)
11 10 G Meagan Doherty (Sachem East)
P 11 G Joyalevern McFarland (Bronx JFK)
Sixth team
01 12 F Brittany Horne (Carmel)
03 12 G Coriesha Hickey (Corcoran)
06 12 G Caroline Randall (Lockport)
P 12 F Tori Melton (Cardinal Spellman)
C 10 F Carolyn Gallagher (Molloy)
Seventh team
02 12 G Janae Lyde (Bishop Gibbons)
05 10 G Kori Bayne-Walker (Gates Chili)
09 12 C Danielle Waldron (Monroe-Woodbury)
P 11 G Jasmine Davis (Francis Lewis)
C 12 F Samantha Retas (Bishop Kearney)
Eighth team
03 12 G Kelsey Mattice (Cicero-North Syracuse)
04 12 G Alyssa DeRichie (Horseheads)
11 12 C Stephanie Leon (Northport)
C 12 F Lashonda Hathorne (St. John’s Prep)
C 10 G Amani Tatum (Molloy)
Ninth team
01 11 G Sade King (Mount Vernon)
04 12 G Tiahanna Mills (Binghamton)
05 12 G Biz Reinhardt (Hilton)
06 11 C Nikki Attea (Williamsville North)
P 10 G Africa Williams (Benjamin Banneker)
Tenth team
02 10 G/F Madison Rowland (Shaker)
03 12 G Ally Zywicki (Liverpool)
05 09 F Margot Hetzke (Penfield)
08 11 G Alex Hampton (Baldwin)
P 12 F Victoria McFarland (Tottenville)
Eleventh team
02 12 F Jaci Oskam (Bethlehem)
06 12 C Sadie Breen (Jamestown)
09 11 C Sarah Longto (Kingston)
11 12 G Megan Marinelli (Northport)
P 11 F Krystal Pearson (Truman)
Twelfth team
01 12 G Taneka Whittaker (Lourdes)
02 10 G Sydnie Rosales (Colonie)
05 09 G Cierra Dillard (Gates Chili)
11 12 G Chrystal Pope (Northport)
C 12 F Amber Griffin (Cardinal Spellman)
Thirteenth team
02 11 C Lauren Woods (Shaker)
05 11 G Dana Cohan (Greece Athena)
06 12 F Marisa Guyton (Lockport)
08 12 F Taylor Kenney (Macarthur)
11 12 G/F Monique Walker (William Floyd)
Fourteenth team
01 10 C Lubirdia Gordon (Mount Vernon)
03 11 G/F Brittany Paul (Cicero-North Syracuse)
05 12 G Harley Cleary (Mercy)
06 12 G Ashley Depane (Jamestown)
P 12 G Christine Pavia (Bronx Science)

Class A

NYSSCOGS NYS Player of the Year:
Asia Jackson (Peekskill-1)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Rodney Headley, Jr. (Peekskill-1)

First team
01 11 G Asia Jackson (Peekskill)
01 11 G Christa Scognagmiglio (Pearl River)
05 12 F/G Shelby Fogarty (Pittsford Mendon)
06 11 G Kallie Banker (Grand Island)
P 12 G Aquillin Hayes (Wings)
Second team
01 12 G Felica Dacruz (Albertus Magnus)
04 12 G Brittany Rando (Owego)
C 12 F Sarah Pawlak (Sacred Heart)
09 12 F Sabrina Eggink (Red Hook)
P 12 C Rykema Stone (Wings)
Third team
01 12 G Lillian McCabe (Rye)
02 10 G Cassie Broadhead (Scotia-Glenville)
05 12 F/G Stephanie Spoto (Pittsford Sutherland)
08 12 G Barbara Sullivan (Garden City)
A 12 G Sloane Walton (Nichols)
Fourth team
01 12 F Rachel Mcnair (Nyack)
02 12 F Sarah Agan (Holy Names)
04 12 G Hannah Runyon (Norwich)
A 09 F Taylor Rooks (Nichols)
11 10 F Bridgit Ryan (Harborfields)
Fifth team
01 12 F Jasmine Garcia (Peekskill)
05 11 G Aaliyah Dunbar (Rochester East)
06 12 G Brooke Demarco (Grand Island)
11 11 F Allison McKenna (Elwood John Glenn)
P 12 F Annette Scotto (Fontbonne Hall)
Sixth team
01 12 F Tasia Nolan (Peekskill)
02 12 G Lea McClain (Mohonasen)
04 12 G Lauren Kozlowski (Maine-Endwell)
05 12 G Shaniece Brown (School of the Arts)
08 11 G Brooke Gerstman (Lynbrook)
Seventh team
02 11 F Brooke O’Shea (Averill Park)
02 11 F Bridget Carney (Averill Park)
09 11 G Erin Cunningham (Marlboro)
11 11 G Kasey Stolba (Harborfields)
C 10 F Kelsey Carey (St. Joseph Hill)
Eighth team
03 12 G Allie Cady (Whitesboro)
04 12 G Emily Birchall (Maine-Endwell)
05 11 C/F Sabrina Macaulay (Newark)
C 11 C Katie Healy (Sacred Heart)
09 12 C Kaitlyn Ponesse (Wallkill)
Ninth team
03 11 G Maggie Brown (Cortland)
05 11 G Paige Hill (Pittsford Mendon)
06 12 G Jenna Crabb (Pioneer)
08 11 F Christina Mangels (Garden City)
11 12 G Meghan Ecker (Kings Park)
Tenth team
02 11 G/F Sarah Janson (Scotia-Glenville)
06 12 F Jordyn Broas (Kenmore East)
08 12 C Ciara McCullough (New Hyde Park)
09 11 G Jenna Wood (Cornwall)
10 12 G Brittany Marshall (Malone)

Class B

NYSSCOGS NYS Player of the Year:
Lexi Martins (Irvington-1)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Steve Miles (Cazenovia-3)

First team
01 10 F Lexi Martins (Irvington)
01 10 G Brittni Lai (Irvington)
04 12 G Sienna Wisse (Oneonta)
11 12 F Amber Davis (Center Moriches)
A 11 G Paige Kriftcher (LI Lutheran)
Second team
04 11 G Taylor Chaffee (Watkins Glen)
05 11 F/G Nicole Bini (Aquinas)
C 12 G Raeann Stillwell (St. Mary’s Lancaster)
P 12 G Bethany Claps (Staten Island Academy)
A 12 F Sam Milhaven (LI Lutheran)
Third team
01 11 F Marley Giddens (Irvington)
02 12 C Katie Roth (Maple Hill)
03 12 G/F Raeanne Clabeaux (Cazenovia)
03 12 F Ellen Burr (Cazenovia)
A 08 G Boogie Brozoski (LI Lutheran)
Fourth team
01 12 G Savina Reed (Briarcliff)
03 11 F Molly Hourigan (Jordan-Elbridge)
05 12 G Emily Brophy (Aquinas)
09 12 F Cat Thompson (Spackenkill)
11 10 G Paris Hodges (Southampton)
Fifth team
01 12 G/F Margo Hackett (Pawling)
03 12 G Ashley Cianfriglia (Syracuse-Westhill)
03 12 F Maddy Wetterhahn (South Jefferson)
04 12 F Erin Wolstenholme (Oneonta)
11 11 C Kelsey Glanzman (Center Moriches)
Sixth team
02 11 G Cassidy Chapko (Hoosic Valley)
03 09 G Emily Durr (Utica Notre Dame)
C 12 G Victoria Fontana (St. Mary’s Lancaster)
06 12 G Molly Curry (Wilson)
11 12 G/F Lineker St. Hilaire (Wyandanch)
Seventh team
02 10 G Allayia Demand (Watervliet)
03 12 G Rachael Bassett (South Jefferson)
04 09 G Mariah Ruff (Oneonta)
09 12 F Amanda Lynch (Burke Catholic)
11 12 F Dejanae Mike (Wyandanch)
Eighth team
02 12 G Emily Fuller (Granville)
04 12 G Jocelyn Ford (Lansing)
04 10 F Olivia May (Elmira Notre Dame)
09 12 G Julia Hinchey (Onteora)
A 12 G Katie Friel (Poly Prep)
Ninth team
02 12 G Hillary Kollar (Johnstown)
05 12 F/G Sarah Wolcott (Wayland-Cohocton)
06 12 G Cassie Smythe (Eden)
08 10 G Kelly Vassallo (Cold Spring Harbor)
09 12 G Mae Comerford (Tuxedo)
Tenth team
02 12 F Taylor Sullivan (Hoosic Valley)
03 12 F Kate Thompson (Clinton)
03 12 G/F Sarah Alexander (Ilion)
06 11 G Jessie DeWaters (Royalton-Hartland)
07 12 F Alexis Coolidge (AuSable Valley)

Class C

NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
Hannah Kimmel (Harpursville-4) and
Shannon McGinnis (Gananda-5)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Tony Morabito (Gananda-5)

First team
04 12 F Hannah Kimmel (Harpursville)
04 12 G/F Kara McDuffee (Tioga)
05 12 F/G Shannon McGinnis (Gananda)
05 12 G Raegan Ryan (Canisteo-Greenwood)
05 12 C Olivia Suhr (Marion)
Second team
01 12 F Liz Milner (Haldane)
02 11 G Dana DeGregory (Greenwich)
05 12 F/G Brittani Bove (Marion)
09 12 G Jakki Pugh (Tri-Valley)
11 12 F Brannon Burke (Stony Brook)
Third team
02 11 F J’Vanay Santos (Albany Academy)
04 12 F Michelle Melanson (Odessa-Montour)
05 12 C Morgan Howe (Keshequa)
05 12 G Casi Strait (Dundee)
06 11 G Marah Maycock (Randolph)
Fourth team
02 10 F Liz Harvey (Berne-Knox-Westerlo)
03 12 G Adriana Spicer (Watertown IHC)
03 11 G Stevie Ray (Fabius-Pompey)
05 12 G Julia Pagano (Gananda)
06 11 G Sarah Kichman (Portville)
Fifth team
02 10 G Jacquelyn Miller (Argyle)
02 12 G Katie Howe (Waterford)
04 12 F Haley Witchella (Oxford)
06 11 F Kayla Welty (Portville)
09 12 C Sage Owens (Eldred)
Sixth team
02 11 F Monica Compton (Schenectady Christian)
02 11 G Molly Lauver (Cambridge)
04 12 F Randi Conway (Bainbridge-Guilford)
A 12 F Chelsey Rogowski (Immaculata)
06 11 G Candis Kapucinskim (Holland)
Seventh team
02 12 G Kelsey Logan (Fort Plain)
02 11 C Sarah Madden (Voorheesville)
04 09 G Miranda Drummond (Harpursville)
05 10 G Bailey Hixson (Red Jacket)
06 12 C Kristin Biela (Franklinville)
Eighth team
04 12 F Devon Kaminsky (Walton)
05 12 G Haley Zambito (Bloomfield)
06 08 G Mckenna Maycock (Randolph)
07 12 F Megan Riley (Lake Placid)
10 10 G Bridget Beldock (Madrid-Waddington)

Class D

NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
Marissa Diescher (Livingston Manor-Roscoe-9)
Makenzie Burud (Coleman Catholic-9)
NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
Chris Reynolds (Chateaugay-10)

First team
03 12 F Jordan Peterson (Hamilton)
05 12 F/G Stephany Ellison (Whitesville)
05 10 G McKenzie Bezon (Elba)
09 12 G Marissa Diescher (Livingston Manor-Roscoe)
09 11 G Makenzie Burud (Coleman Catholic)
Second team
03 12 F Morgan Kiernan (Copenhagen)
04 12 F Nikki Holdridge (South Kortright)
05 12 F Liz Geandreau (Batavia Notre Dame)
09 12 F Kate Shults (Coleman Catholic)
10 12 G Raquel Fowler (Chateaugay)
Third team
02 12 G Olivia Tomaszewski (Sharon Springs)
03 12 G Erika Pendrak (New York Mills)
04 09 G Jordan Beers (Franklin)
05 11 F Meg Stucko (Elba)
10 11 G/F Brianna Sayer (Hermon-DeKalb)
Fourth team
03 11 G Katie Weeks (Hamilton)
07 12 G Carli Reynolds (Indian Lake/Long Lake)
07 11 G Willa McKinley (Westport)
10 11 G Alyssa Crosby (Hammond)
11 11 F Kelsey McKeyhay (Shelter Island)
Fifth team
02 11 G Melissa Heffen (Heatly)
02 10 G Sam Godfrey (Fort Edward)
03 12 G Amber Butcher (Sackets Harbor)
05 12 F/G Briana Meehan (Whitesville)
06 10 G Elle Reed (Sherman)
Sixth team
04 11 F Robin Ward (South Kortright)
04 12 C Chelsea Gantner (Schenevus)
05 12 F/G Brittany Hadley (Jasper-Troupsburg)
06 10 F Janae Hamilton (Ellicottville)
10 12 C Jaclyn Moore (Lisbon)
Seventh team
02 10 F Kayla Bancroft (Fort Ann)
03 12 G Danielle Eisel (Copenhagen)
05 12 F/G Laurel Clark (Lima Christian)
06 12 G Alex Smith (Pine Valley)
06 12 F Rebecca Skinner (Clymer)
 

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

More high schools