TODAY'S PAPER
Few Clouds 46° Good Morning
Few Clouds 46° Good Morning
SportsHigh SchoolGirls Soccer

Long Island girls soccer champions

This page will no longer update. Please use our Long Island high school girls soccer champions database from now on.

COUNTY CHAMPIONS
  Nassau                        Suffolk
2011 - Class AA: MacArthur            Ward Melville
       Class A: South Side            Islip
       Class B: Cold Spring Harbor    Center Moriches 
       Class C: Friends Academy        Stony Brook
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic: St. Anthony's
  Nassau                        Suffolk
2010 - Class AA: Massapequa            Smithtown East
       Class A: Garden City            Sayville
       Class B: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class C: Friends Academy        Stony Brook
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic: St. Anthony's
  Nassau                        Suffolk
2009 - Class AA: Massapequa            West Islip
       Class A: South Side             Hauppauge
       Class B: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class C: Friends Academy        Stony Brook
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic: St. John the Baptist
  Nassau                        Suffolk
2008 - Class AA: Massapequa            East Islip
       Class A: South Side             Islip
       Class B: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class C: Friends Academy        Stony Brook
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic AA: Sacred Heart
  Nassau                        Suffolk
2007 - Class AA: Massapequa            Sachem East
       Class A: South Side             Islip
       Class B: Cold Spring Harbor     Bayport-Blue Point
       Class C: Friends Academy        Stony Brook
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic: St. Anthony's
  Nassau                        Suffolk
2006 - Class AA: Massapequa            Sachem East
       Class A: South Side             Islip
       Class B: Wheatley               Center Moriches
       Class C: Friends Academy        none
          Catholic AA: Sacred Heart        Catholic A: St. John the Baptist
2005 - Class AA: Massapequa            East Islip
       Class A: South Side             Islip
       Class B: Wheatley               Mattituck
       Class C: Friends Academy        Mercy
          Catholic: St. Anthony's
2004 - Class AA: Massapequa            Commack
       Class A: South Side             Huntington
       Class B: Cold Spring Harbor     Babylon
       Class C: Friends Academy        Mattituck
          Catholic: Sacred Heart 
2003 - Class AA: Massapequa            Whitman
       Class A: South Side             Huntington
       Class B: Cold Spring Harbor     Eastport/S. Manor
       Class C: Friends Academy        Mattituck
       Class D: none                   Mercy
          Catholic: St. Anthony's 
2002 - Class A: South Side             Smithtown
       Class B: Lynbrook               Islip
       Class C: Friends Academy        Mattituck
         Catholic: St. Anthony's 
2001 - Class A: South Side             Sachem
       Class B: Garden City            Rocky Point
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class D: none                   Mercy
          Catholic: St. Anthony's
2000 - Class A: South Side             Whitman
       Class B: Valley Stream South    Islip
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
          Catholic: Sacred Heart
1999 - Class A: Massapequa,South Side  Whitman
             (co-champs) 
       Class B: New Hyde Park          Sayville
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D:  none                   Smithtown Christian
          Catholic: St. Anthony's
1998 - Class A: Massapequa             Whitman
       Class B: South Side             Sayville
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
          Catholic: Sacred Heart                        
1997 - Class A: Massapequa             Northport
       Class B: South Side             Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none.                  Smithtown Christian
          Catholic: St. Anthony's
1996 - Class A: Massapequa             Northport
       Class B: Garden City            Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic: 
          Div. A: St. Anthony's   
          Div. B: Sacred Heart
1995 - Class A: Massapequa             Sachem
       Class B: South Side             Glenn
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Smithtown Christian
          Catholic: 
          Div. A: St. Anthony's  
          Div. B: Sacred Heart
1994 - Class A: Massapequa             Huntington
       Class B: South Side             Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Eastport
          Catholic: 
          Div. A: St. Anthony's; 
          Div. B: Sacred Heart     
1993 - Class A: Massapequa             Sachem
       Class B: Island Trees           Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class D: none                   Eastport
          Catholic: 
          Div. A: St. Anthony's 
          Div. B: Sacred Heart
1992 - Class A: Herricks               Whitman
       Class B: South Side             Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Eastport
          Catholic: St. Anthony's 
1991 - Class A: Herricks               Northport (Large School)
       Class B: South Side             Comsewogue (Small School)
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Eastport
          Catholic: St. Anthony's 
1990 - Class A: East Meadow            Northport (county champ)
       Class B: South Side             Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Eastport
          Catholic: St. Anthony's 
1989 - Class A: Massapequa             West Islip (county champ)
       Class B: South Side             Islip
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class D: none                   Eastport
          Catholic: St. Anthony's 
1988 - Class A: Baldwin                Sachem (county champ)
       Class B: South Side             Islip
       Class C: Cold Spring Harbor     Mattituck
       Class D: none                   Eastport
          Catholic - St. Anthony's 
1987 - Class A: Baldwin                Sachem (county champ)
       Class B: South Side             Shoreham-Wading River
       Class C: Cold Spring Harbor     Greenport/Southold
       Class D: none                   Eastport
          Catholic - St. Anthony's
1986 - Class A: Berner                 Whitman (county champ)
       Class B: South Side             Harborfields
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class D: none                   No representative
          Catholic - St. Anthony's
1985 - Class A: Berner                 Whitman (county champ)
       Class B: Clarke                 Shoreham-Wading River
       Class C: Cold Spring Harbor     Center Moriches
       Class D: none                   Eastport
          Catholic - St. Anthony's
1984 - Class A: Berner                 Northport
       Class B: South Side
          Catholic - St. John the Baptist
1983 - Class A: Berner                 Northport
       Class B: Island Trees, Clarke  (co-champs)
          Catholic - Holy Trinity and Academy St. Joseph co-champs
1982 - Berner                          Northport
1981 - Berner                          Northport
1980 - Berner                          Northport
1979 - Oceanside                       
1978 - Oceanside
LONG ISLAND CHAMPIONS

2011 - Class AA: MacArthur; Class A: South Side; Class B: Cold Spring Harbor; Class C: Friends Academy; Class D: Smithtown Christian (unopposed).

2010 - Class AA: Massapequa; Class A: Garden City, Sayville co-champions (Garden City advanced on penalty kicks); Class B: Center Moriches; Class C: Friends Academy; Class D: Smithtown Christian (unopposed).

2009 - Class AA: West Islip; Class A: South Side; Class B: Center Moriches; Class C: Stony Brook; Class D: Smithtown Christian (unopposed).

2008 - Class AA: East Islip; Class A: South Side and Islip co-champions (South Side advanced on penalty kicks); Class B: Cold Spring Harbor; Class C: Stony Brook; Class D: Smithtown Christian (unopposed).

2007 - Class AA: Sachem East; Class A: South Side; Class B: Bayport-Blue Point; Class C: Stony Brook; Class D: Smithtown Christian (unopposed).

2006 - Class AA: Sachem East; Class A: South Side; Class B: Wheatley; Class C: Friends Academy.

2005 - Class AA: Massapequa; Class A: South Side; Class B: Mattituck; Class C: Friends Academy.

2004 - Class AA: Massapequa; Class A: South Side; Class B: Babylon; Class C: Mattituck.

2003 - Class AA: Massapequa; Class A: South Side; Class B: Cold Spring Harbor; Class C: Mattituck.

2002 - Class A: South Side; Class B: Lynbrook; Class C: Mattituck.
2001 - Class A: South Side; Class B: Rocky Point; Class C: Center Moriches; Class D: Mercy.
2000 - Class A: South Side; Class B: Valley Stream Central; Class C: Cold Spring Harbor.
1999 - Class A: South Side, Whitman co-champions (South Side advanced on penalty kicks); Class B: New Hyde Park; Class C: Cold Spring Harbor.
1998 - Class A: Massapequa Class B: South Side Class C: Cold Spring Harbor
1997 - Class A: Massapequa; Class B: South Side; Class C: Cold Spring Harbor
1996 - Class A: Northport; Class B: Garden City; Class C: Cold Spring Harbor.
1995 - Class A: Sachem and Massapequa co-champions (Sachem advanced on penalty kicks); Class B: South Side; Class C: Mattituck.
1994 - Class A: Huntington; Class B: South Side; Class C: Cold Spring Harbor.
1993 - Class A: Sachem; B: Harborfields; C: Cold Spring Harbor.
1992 - Class A: Whitman; B: South Side; C: Cold Spring Harbor.
1991 - Class A: Herricks; B: South Side; C: Cold Spring Harbor.
1990 - Class A: Northport; B: South Side; C: Cold Spring Harbor.
1989 - Class A: West Islip; B: South Side; C: Cold Spring Harbor
1988 - Class A: Sachem; B: South Side; C: Cold Spring Harbor
1987 - Class A: Sachem; B: South Side; C: Cold Spring Harbor
1986 - Class A: Whitman; B: South Side; C: Cold Spring Harbor
1985 - Class A: Whitman; B: Clarke; C: Cold Spring Harbor
1984 - Class A: Northport; B: Glenn
1983 - Class A: Berner
1982 - Class A: Berner
1981 - Class A: Berner
STATE CHAMPIONS
2011 - Class AA: MacArthur; Class A: South Side; Class C: Friends Academy (co-champions with Hoosick Falls); CHSAA: St. Anthony's
2010 - Class AA: Massapequa; Class A: Garden City.
2009 - Class A: South Side; Class C: Stony Brook.
2008 - CHSAA: Sacred Heart.
2007 - Class A: South Side; CHSAA: St. Anthony's.
2006 - Class A: South Side; CHSAA: Sacred Heart.
2005 - Class AA: Massapequa; Class A: South Side; Class B: Mattituck; CHSAA: St. Anthony's.
2004 - Class A: South Side; CHSAA: Sacred Heart.
2003 - Class AA: Massapequa; CHSAA: St. Anthony's.
2002 - CHSAA: St. Anthony's.
2001 - Class A: South Side; CHSAA: St. Anthony's.
2000 - Class A: South Side.
1999 - Class C: Cold Spring Harbor, co-champion; CHSAA: St. Anthony's.
1998 - Class B: South Side; Class C: Cold Spring Harbor. Catholic: Sacred Heart.
1997 - Class A: Massapequa; Class B: South Side; Class C: Cold Spring Harbor
1996 - Class A: Northport; Class C: Cold Spring Harbor; Catholic: St. Anthony's
1995 - Class A: no champ; Class B: South Side; Class C: no champ; Catholic: St. Anthony's
1994 - Class A: Huntington (Co-Champs with Niskayuna); Class B: South Side. Class C: no champ; Catholic: St. Anthony's
1993 - Class A: Sachem; Class B: no champ; C: Cold Spring Harbor (co-champs w/ Westhill).
1992 - Class A: Whitman (co-champs w/ Shenendehowa); B: South Side; C: Cold Spring Harbor.
1991 - Class A: Herricks; B: South Side; C: Cold Spring Harbor.
1990 - Class A: Northport; B: South Side; C: Cold Spring Harbor.
1989 - Class A: West Islip; C: Cold Spring Harbor
1988 - No champions
1987 - Class A: Sachem; B: South Side; C: Cold Spring Harbor
1986 - Class A: Whitman; C: Cold Spring Harbor
1985 - Class A: Whitman; B: Clarke; C: Cold Spring Harbor
1984 - Class A: Northport

More high schools

Sorry to interrupt...

Your first 5 are free

Access to Newsday is free for Optimum customers.

Please enjoy 5 complimentary views to articles, photos, and videos during the next 30 days.

LOGIN SUBSCRIBE