TODAY'S PAPER
Scattered Clouds 55° Good Morning
Scattered Clouds 55° Good Morning
SportsHigh SchoolSoftball

New York State All-State Softball list

LIZ WEBER Bay Shore Long Island Player of

LIZ WEBER
Bay Shore
Long Island Player of the Year
Pitcher, Senior
Weber went 17-1 with an 0.70 ERA, striking out 154 and walking just 14 with an 0.60 WHIP while leading Bay Shore to its seventh state championship. She hit .569 with four home runs, 42 runs scored, 13 doubles and 10 stolen bases. She led the team with 40 RBIs while batting leadoff. In the state finals, Weber pitched a two-hit shutout, and got 12 of her outs on the first pitch. Photo Credit: Joseph D. Sullivan

NYSSCOGS All-State Softball - 2010
Poll editor - Perry L. Novak
nysscogs@yahoo.com
Official as of June 25

email for info how to obtain All-State certificates

Class AA
NYSSCOGS New York State Coach of the Year:
Mike Ponsiglione (St. Joseph by the Sea-CHSAA)
NYSSCOGS New York State Player of the Year:
Liz Weber (Bay Shore-11)
First team
01 12 P Krystn Benson (North Rockland)
02 12 P Danielle Amyot (Shenendehowa)
02 11 SS Mary Beth Dombrowski (Bethlehem)
06 12 P Jennifer Sansano (Clarence)
08 12 P Lindsay McKillop (East Meadow)
09 12 C/1B Charlise Castro (Kingston)
11 12 P Liz Weber (Bay Shore)
11 12 SS Nicole Hagenah (Commack)
11 12 1B Colleen Smith (East Islip)
P 11 P Nicole Palase (Tottenville)
Second team
01 11 P Lauren Sputo (White Plains)
02 12 P Jena Servidone (Columbia)
02 12 C Maggie Quinn (Shenendehowa)
03 12 P Tiffany Sampere (Liverpool)
03 09 OF Sydney O'Hara (Cicero-North Syracuse)
06 11 SS Corrin Genovese (Williamsville North)
06 10 SS Caitlin Attfield (Niagara-Wheatfield)
11 11 P Taylor McGowan (Bay Shore)
C 11 3B Jackie Kelly (St. Joseph by the Sea)
P 11 CF Victoria McFarland (Tottenville)
Third team
01 11 OF Samantha Alonzo (Ketcham)
01 11 P Taylor Pirone (Ursuline)
01 11 P Lynzi DeLuccia (Arlington)
02 12 OF Megan Price (Niskayuna)
05 10 P Alissa Dixon (Webster Schroeder)
08 11 P Isabella Corrao (Farmingdale)
08 12 P/SS Haley Birnbaum (Long Beach)
09 12 P Jane Pinckney (Valley Central)
09 12 C Tessa Brown (Valley Central)
11 12 OF Catherine Franzone (Bay Shore)
Fourth team
02 11 3B Guilianna Figliomeni (Shenendehowa)
02 11 P Toni Edwards (Bethlehem)
03 12 C Abby Romano (Liverpool)
05 12 P Jen Consaul (Churchville Chili)
06 12 1B Val Nappo (Clarence)
08 12 P Patty Callahan (Carey)
08 10 P Kristen Brown (MacArthur)
11 12 P Julia Morrow (Riverhead)
11 12 SS Lauren Alexander (Walt Whitman)
C 12 CF Jackie Bonamassa (St. Joseph Sea)
Fifth team
01 11 P Danielle DeStaso (Clarkstown North)
02 12 P Alyson Onyon (Saratoga)
02 11 P Casey Rowland (Colonie)
04 10 OF Shannon Good (Horseheads)
05 12 INF Vicki Switzer (Webster Schroeder)
06 12 SS Ashley Snider (Lancaster)
08 12 C Sydney Folk (Long Beach)
11 11 1B Andrea Klarman (Longwood)
P 11 P Kayla Hill (Bronx James Madison)
C 12 C Sammi Lou Anastasio (St. Joseph Sea)
Sixth team
01 11 C Brianna Rivera (North Rockland)
03 11 C Devyn Wilder (Oswego)
03 11 P Sarah Salamone (Cicero-North Syracuse)
04 11 C Ashley Lomonaco (Binghamton)
05 09 P Mackenzie Cleary (Fairport)
06 11 C Shaina Bunker (North Tonawanda)
08 11 1B Jamie Laird (East Meadow)
11 10 C Samantha Laird (Sachem East)
11 12 P Christine Lucido (Walt Whitman)
P 11 CF Danielle Locke (Susan Wagner)
..............
Class A
NYSSCOGS New York State Coach of the Year:
Mike Carlacci (Pearl River-1)
NYSSCOGS New York State Player of the Year:
Tammy Wray (Somers-1)
First team
01 12 SS Tammy Wray (Somers)
01 11 P Katie O'Flynn (Pearl River)
03 12 C Gabby Luety (Homer)
04 12 P Emilie Rogers (Elmira Free Academy)
05 12 INF Michelle Prong (Victor)
05 11 INF Maddie Reese (Pittsford Mendon)
08 10 P Samantha Giovanniello (Floral Park)
08 11 P Michelle Daubman (Plainedge)
09 12 2B Amy Lindland (Cornwall)
11 11 P Lindsay Taylor (Kings Park)
Second team
01 12 P Ashley Marino (Harrison)
01 11 P Janine Lalli (Eastchester)
02 11 P Maddy Wheeler (South Glens Falls)
02 11 C Meg Volz (Lansingburgh)
04 12 1B Kaitlyn Harris (Maine-Endwell)
05 09 C Liz Maier (Pittsford Sutherland)
08 09 3B Lindsay Montemarano (Seaford)
08 12 CF Lindsay Trifon (Floral Park)
08 12 2B Erica Fischetti (Seaford)
11 12 SS Molly Nolan (East Hampton)
Third team
01 11 C Jamie DeGennaro (Pearl River)
01 11 SS Gemma Mahoney (Pearl River)
02 12 P Delores Mattice (Mohonasen)
02 12 C Rebecca Smith (Ichabod Crane)
05 11 P Brittany Grage (Pittsford Mendon)
06 12 P Brittany Koshofer (Maryvale)
08 11 SS Victoria Wink (Seaford)
11 11 U Catherine Havens (Eastport-South Manor)
11 10 SS Sandy Hawthorne (Hauppauge)
11 08 P Casey Waleko (East Hampton)
Fourth team
01 11 P Kathleen Davis (Beacon)
02 12 P Emily Ostrom (Burnt Hills)
02 12 2B Kelsey Fish (South Glens Falls)
04 12 C Stacey Fox (Johnson City)
05 12 P Liz Pieniazek (Geneva)
05 12 INF Liz Toner (Geneva)
06 11 P Erin Dixon (Amherst)
06 10 SS Megan Cuda (Lewiston-Porter)
09 12 P Chelsea Locatell (Goshen)
11 11 P Nicole Ehlinger (Hauppauge)
Fifth team
01 11 OF Rachael Buckner (Hendrick Hudson)
01 12 C Gianna Lodolce (Harrison)
02 12 SS Sarah Cipperly (Lansingburgh)
03 12 OF Jenn Rougeux (Oneida)
04 12 2B Mandy Fife (Elmira Free Academy)
05 12 P Kacie Strong (Victor)
08 11 C Stephanie McKenna (Plainedge)
09 11 SS Amber Butenhoff (Port Jervis)
11 12 1B Megan McGinley (Kings Park)
11 12 U Melanie Boccio (Eastport-South Manor)
.............
Class B
NYSSCOGS New York State Coach of the Year:
Eric Coleman (Chenango Valley-4)
NYSSCOGS New York State Player of the Year:
Mikaela King (Chenango Valley-4) and
Anna Arceneaux (Mechanicville-2)
First team
02 11 P/3B Anna Arceneaux (Mechanicville)
02 10 3B/SS Alyssa Russell (Mechanicville)
02 12 P Aleshia Link (Taconic Hills)
03 11 P/3B Jessica Patterelli (Canastota)
04 12 SS Mikaela King (Chenango Valley)
04 12 SS Jess Bump (Windsor)
04 11 P Taylor Hendricksen (Chenango Valley)
04 11 P Leslie Dempsey (Windsor)
06 12 C Jessica D'Angelo (Falconer)
10 11 P Kacie Wentworth (Canton)
Second team
01 12 P Jacqueline Crews (Dobbs Ferry)
02 12 P Sarah Harrison (Cobleskill-Richmondville)
03 11 P Toni Secreti (Westhill)
04 12 2B Meaghan Lewis (Chenango Valley)
04 11 P Cara Martin (Windsor)
04 11 OF Lauren Eggleston (Chenango Valley)
06 12 3B Sarah Shembeda (Olean)
09 11 2B Emily McDonough (Marlboro)
10 12 C Samantha Corbett (Canton)
11 12 P Amanda McKay (Babylon)
Third team
01 10 P Jessica Calvini (Rye Neck)
02 11 1B/2B Kelsey Hines (Mechanicville)
04 11 2B Kelly Costello (Windsor)
04 09 SS Michaela Transue (Chenango Forks)
05 12 P Courtney Johnson (Seneca Falls Mynderse)
05 12 C Jacklyn Bates (Waterloo)
06 11 P Cherise Gunnell (Falconer)
06 11 SS Amanda Werth (Royalton-Hartland)
09 11 SS Carmen Congelli (Marlboro)
10 11 SS Samantha Brown (Canton)
Fourth team
01 12 1B Greta Falck-Pederson (Dobbs Ferry)
02 12 2B/P Bianca Bojarczuk (Schalmont)
03 12 U/P Jenna LaLone (South Jefferson)
03 12 C Alicia Hibbard (Canastota)
04 11 C Erin Wolstenholme (Oneonta)
04 10 OF Abby Godbout (Susquehanna Valley)
05 12 P Betsy Clark (Bishop Kearney)
05 12 P Rachel Myer (Wayland-Cohocton)
06 12 SS Kate Luksch (Cleveland Hill)
11 10 CF Christine Desiderio (Babylon)
Fifth team
02 10 P Courtney Dayter (Cohoes)
03 11 C/3B Emily Mastropaolo (Cazenovia)
03 09 INF Kelly Mascari (Westhill)
04 11 C Katie Huston (Chenango Valley)
04 12 P Lesley Harlem (Oneonta)
06 11 P Nicole Gulisano (Depew)
07 11 SS/C Jena Finnegan (AuSable Valley)
08 12 P Kerri Apicella (Oyster Bay)
10 12 P Krista Oakes (Salmon River)
11 12 SS Jessica Bandrowski (Center Moriches)
..............
Class C
NYSSCOGS New York State Coach of the Year:
Chris Villiere (South Lewis-3) and
Dave Helak (Lancaster St. Mary’s-CHSAA)
NYSSCOGS New York State Player of the Year:
Megan Michie (Rhinebeck-9)
First team
02 10 P Rachel Quackenbush (Hoosick Falls)
03 11 3B Grace Rooney (Bishop Ludden)
03 11 3B Mackenzie Colwell (South Lewis)
04 10 P Rebecca Hanrahan (Greene)
04 09 P Olivia May (Elmira Notre Dame)
05 12 P Kaylee Quigley (Gananda)
C 12 1B Stephanie Simmeth (St. Mary's Lancaster)
C 12 C Sarah Horvath (Immaculata)
09 11 P Megan Michie (Rhinebeck)
09 12 C Sarah Lima (Pine Plains)
Second team
01 11 P Chelsea Lisikatos (Haldane)
02 10 P Dani Hennel (Duanesburg)
02 11 1B Katie Kovage (Hoosick Falls)
04 12 OF Erin Jones (Binghamton Seton)
04 11 P Sarah Wayson (Tioga)
05 12 P Ashley Covel (Oakfield-Alabama)
05 12 INF Ryan Roach (Gananda)
C 11 P Lauren Wesolowski (St. Mary's Lancaster)
09 12 SS Grace Hodges (Chapel Field)
09 12 P/SS Samantha Phillips (Chester)
Third team
01 11 P Alexandra Kinnaly (Valhalla)
02 12 C Aimee Palleschi (Chatham)
02 12 P Katelyn Callahan (Lake George)
03 11 P Grace Skinner (Fabius-Pompey)
03 12 U Jamie Wiley (Thousand Islands)
04 10 C Sydney Dimon (Elmira Notre Dame)
04 12 SS Maria Turrigiano (Binghamton Seton)
05 12 P Jordan Sarat (Caledonia-Mumford)
C 12 P Megan Smith (Immaculata)
C 10 C Lauren Lubecki (St. Mary's Lancaster)
Fourth team
02 10 2B/P Caitlin Sanders (Duanesburg)
03 11 P Jenna Kraeger (South Lewis)
04 11 C Brittany Youngs (Greene)
04 12 1B Haley Hoffman (Tioga)
05 12 INF Lindsey Stowell (Gananda)
06 12 1B Kristine Smith (Cassadaga Valley)
06 12 C Kassie Cass (Frewsburg)
07 12 OF/DP Ashley St. Andrews (Ticonderoga)
09 12 OF Amy Mandigo (Rhinebeck)
10 12 P Ashley Thayer (St. Lawrence)
Fifth team
02 10 OF Dani DeGregory (Greenwich)
04 11 P Sam Darpino (Newark Valley)
04 11 P Danielle Gravel (Sidney)
05 12 SS Melanie Johnson (Caledonia-Mumford)
C 12 SS Meghan Hennessy (Immaculata)
06 12 SS Samantha Grissmore (Westfield)
07 12 P/SS Katie Karkoski (Ticonderoga)
09 12 C Becky Ferry (Rhinebeck)
09 12 P Elanor Bolsam (Tuxedo)
11 10 U Michiko McGivney (Port Jefferson)

More high schools

Sorry to interrupt...

Your first 5 are free

Access to Newsday is free for Optimum customers.

Please enjoy 5 complimentary views to articles, photos, and videos during the next 30 days.

LOGIN SUBSCRIBE