TODAY'S PAPER
62° Good Evening
62° Good Evening
SportsHigh SchoolTrack

Nassau state track qualifiers

Syosset's Jade Knaster wins the girls pole vault

Syosset's Jade Knaster wins the girls pole vault in a record-breaking 11-6Division I Girls 3000 meter run Photo Credit: Richard Slattery

Nassau's top track and field athletes competed for the chance to go to the state meet Wednesday in the state qualifiers at Freeport.

Manhasset's Stephen Bourguet wins the boys 1600 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Manhasset's Stephen Bourguet wins the boys 1600 meter run with a time of 4:21.96. (May 30, 2013)

Long Beach's Tyquan Scott wins the boys high
Photo Credit: Richard Slattery

Long Beach's Tyquan Scott wins the boys high jump at 6-7. (May 30, 2013)

Long Beach's Tyquan Scott wins the boys high
Photo Credit: Richard Slattery

Long Beach's Tyquan Scott wins the boys high jump at 6-7. (May 30, 2013)

East Meadow's Brad Kaufmann wins the boys 3000
Photo Credit: Richard Slattery

East Meadow's Brad Kaufmann wins the boys 3000 meter steeplechase with a time of 9:57.61. (May 30, 2013)

East Meadow's Amanda Ashe wins the girls 1500
Photo Credit: Richard Slattery

East Meadow's Amanda Ashe wins the girls 1500 meter run with a time of 4:38.90. (May 30, 2013)

East Meadow's Amanda Ashe wins the girls 1500
Photo Credit: Richard Slattery

East Meadow's Amanda Ashe wins the girls 1500 meter run with a time of 4:38.90. (May 30, 2013)

Manhasset's Stephen Bourguet wins the boys 1600 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Manhasset's Stephen Bourguet wins the boys 1600 meter run with a time of 4:21.96. (May 30, 2013)

Uniondale's Crystal Green wins the girls 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Uniondale's Crystal Green wins the girls 100 meter hurdles with a time of 15.28 seconds. (May 30, 2013)

North Shore's Elizabeth Caldwell wins the girls 2000
Photo Credit: Richard Slattery

North Shore's Elizabeth Caldwell wins the girls 2000 meter steeplechase with a time of 7:09.33. (May 30, 2013)

Freeport's Sarah Edmond wins the girls 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Freeport's Sarah Edmond wins the girls 100 meter dash with a time of 12.92 seconds. (May 30, 2013)

Uniondale's Crystal Green wins the girls 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Uniondale's Crystal Green wins the girls 100 meter hurdles with a time of 15.28 seconds. (May 30, 2013)

East Meadow's Brad Kaufmann wins the boys 3000
Photo Credit: Richard Slattery

East Meadow's Brad Kaufmann wins the boys 3000 meter steeplechase with a time of 9:57.61. (May 30, 2013)

Uniondale's Crystal Green wins the girls 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Uniondale's Crystal Green wins the girls 100 meter hurdles with a time of 15.28 seconds (May 30, 2013)

Uniondale's William Stanback wins the boys 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Uniondale's William Stanback wins the boys 100 meter dash with a time of 10.84 seconds (May 30, 2013)

Freeport's Sarah Edmond wins the girls 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Freeport's Sarah Edmond wins the girls 100 meter dash with a time of 12.92 seconds (May 30, 2013)

Uniondale's William Stanback wins the boys 100 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Uniondale's William Stanback wins the boys 100 meter dash with a time of 10.84 seconds (May 30, 2013)

Roslyn's Luke Pascale wins Boys 110 Meter Hurdles
Photo Credit: Richard Slattery

Roslyn's Luke Pascale wins Boys 110 Meter Hurdles and 400 Meter Hurdles with times of 15.07 and 54.93 seconds. (May 30, 2013)

Garden City's Emma Gallagher wins the Division I
Photo Credit: Richard Slattery

Garden City's Emma Gallagher wins the Division I girls 800 meter run with a time of 2:12.37. (May 29, 2013)

Freeport's Jonathan Greenwood wins the Division I boys
Photo Credit: Richard Slattery

Freeport's Jonathan Greenwood wins the Division I boys 800 meter run with a time of 1:53.64. (May 29, 2013)

Syosset's Henna Rustami wins the girls 3000 meter
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Henna Rustami wins the girls 3000 meter run. (May 29, 2013)

Syosset's Ryan DePinto, left, beats out Manhasset's Stephen
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Ryan DePinto, left, beats out Manhasset's Stephen Bourguet to win the Division I boys 3200 meter run. (May 29, 2013)

Baldwin's Pascal Bastien wins the Division I boys
Photo Credit: Richard Slattery

Baldwin's Pascal Bastien wins the Division I boys triple jump. (May 29, 2013)

Baldwin's Pascal Bastien wins the Division I boys
Photo Credit: Richard Slattery

Baldwin's Pascal Bastien wins the Division I boys triple jump. (May 29, 2013)

Hewlett's Kevin Dehaney takes second in the Division
Photo Credit: Richard Slattery

Hewlett's Kevin Dehaney takes second in the Division I boys triple jump. (May 29, 2013)

Syosset's Jade Knaster celebrates after a jump in
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Jade Knaster celebrates after a jump in the girls pole vault. (May 29, 2013)

Syosset's Jade Knaster celebrates after a jump in
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Jade Knaster celebrates after a jump in the girls pole vault. (May 29, 2013)

Hewlett's Kevin Dehaney takes second in the Division
Photo Credit: Richard Slattery

Hewlett's Kevin Dehaney takes second in the Division I boys triple jump. (May 29, 2013)

Syosset's Jade Knaster wins the girls pole vault
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Jade Knaster wins the girls pole vault in a record-breaking 11-6Division I Girls 3000 meter run

Syosset's Henna Rustami wins the Division I girls
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Henna Rustami wins the Division I girls 3000 meter run. (May 29, 2013)

Syosset's Ryan DePinto, left, beats out Manhasset's Stephen
Photo Credit: Richard Slattery

Syosset's Ryan DePinto, left, beats out Manhasset's Stephen Bourguet to win the Division I boys 3200 meter run. (May 29, 2013)

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

More high schools