TODAY'S PAPER
75° Good Afternoon
75° Good Afternoon
SportsHigh SchoolTrack

Strong day on the track for Kellenberg

It was a day Kellenberg girls track coach Marty Brown said his entire team should be proud of.

Kim Mackay defended her 1,000-meter crown at the Bishop Loughlin Games at the 168th Armory Saturday, taking first in 2 minutes, 57.5 seconds.

Mackay finished nearly five seconds ahead of Garden City's Emma Gallagher (3:02.06).

Kellenberg also got strong efforts from Kylie Pearse, who took eighth in the mile in 5:16.27, Katie Cavanaugh, who took sixth in the 55 hurdles final in a school-record 8.49 and Michelle Goss (4 feet, 10 inches) with a fourth-place finish in the high jump.

"I'm very pleased with our efforts today," Brown said. "We also had a 4 x 800 team that took fifth without Kim [Mackay] or Kylie."

Kellenberg's 4 x 400-meter relay team finished fourth in 4:05.93.

Ward Melville's Mary Kate Anselmini also had a strong day as she edged Anne Carey of St. John the Baptist in the mile, taking first in 4:58.06. Carey's time was 4:58.35.

With the win, Anselmini automatically qualified for the Millrose Games.

Garden City's Katie O'Neill took sixth in 5:11.15, Riverhead's Juliana Marucci was 11th in 5:18.01 and Michelle Gaye of Harborfields (5:19.37) finished 13th.

St. John the Baptist's Alyssa Dorney ran to a 14th-place finish in 5:25.86.

Jackie Crunden of Whitman took first in the high jump (5-5), Elmont's Valencia Hannon took second in the 55 meters in 7.13 and Briana Christand of Connetquot cleared 10 feet in the pole vault for a fourth-place finish.

Garden City's 4 x 400 relay team finished second in 4:01.55, and Ward Melville's 4 x 800 team finished third in 9:45.61.

Long Island boys competitors had several strong performances, led by Amityville's Sancho Barrett (7.52) with a second-place finish in the 55 hurdles, Calhoun's James Panetta (9:34.27), who took second in the 2-mile run and Owen Skeete (2:34.49) of Westbury with a third-place finish in the 1,000.

Kellenberg's James Agati took fourth in the 1,000 in 2:34.51, and Chaminade's Matthew Woop (2:37.06), Kyle Sammis from Half Hollow Hills West (2:37.86) and Dillon Schwartz from Chaminade 2:38.03) took sixth through eighth.

Thomas Awad (9:35.55) of Chaminade, Great Neck North's Daniel Siegel (9:42.45) and Zach Krause (9:47.23) from Connetquot finished fourth through sixth in the 2-mile.

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

More high schools