TODAY'S PAPER
70° Good Afternoon
70° Good Afternoon
SportsHigh SchoolTrack

Suffolk track and field championships

Mary Kate Anselmini of Ward Melville can relax

Mary Kate Anselmini of Ward Melville can relax after winning the Division I 1500m run. (May 26, 2011) Photo Credit: Joseph D. Sullivan

The fastest runners in Suffolk race in the Suffolk track and field team championships.

Sasa Vann of Mercy HS takes the DIvision
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Sasa Vann of Mercy HS takes the DIvision III 400m run. (May 26, 2011)

With a ponytail almost reaching her knees, Kelsey
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

With a ponytail almost reaching her knees, Kelsey Margey of Harborfields wins the Division II 1500m run. (May 26, 2011)

Sara Ronde of Northport places first in the
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Sara Ronde of Northport places first in the 400m run in Division I. (May 26, 2011)

Mary Kate Anselmini of Ward Melville can relax
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Mary Kate Anselmini of Ward Melville can relax after winning the Division I 1500m run. (May 26, 2011)

Ward Melville's Juliana Marcucci (3) jumps the final
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Ward Melville's Juliana Marcucci (3) jumps the final water hurdle to win the Division I Steeplecase. (May 26, 2011)

A determined Shannon McDonnell of Shoreham-Wading River finishes
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

A determined Shannon McDonnell of Shoreham-Wading River finishes ahead of Miller Place's Tina Guevara in the Division III 1500m run. (May 26, 2011)

Longwood's Olivia Hallstein edges out Northport's Sara Ronde
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Longwood's Olivia Hallstein edges out Northport's Sara Ronde for the Division I 100m dash title. (May 26, 2011)

Four-time champion Janel Francis of Copiague placed first
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Four-time champion Janel Francis of Copiague placed first in the long jump with an 18' 3" effort. (May 26, 2011)

John Glenn's Kaitlin Whitehorn wins the Division III
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

John Glenn's Kaitlin Whitehorn wins the Division III 100m dash. (May 26, 2011)

A costly slip and fall in the water
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

A costly slip and fall in the water jump of the Division I steeplechase cost Northport's Anna Corrigan the lead to the eventual winner, Ward Melville's Juliana Marcucci (3). (May 26, 2011)

Bayport's Katie Saroka led from start to finish
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Bayport's Katie Saroka led from start to finish in the Division III Steeplechase. (May 26, 2011)

King's Park's Shannon Ahern keeps her balance and
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

King's Park's Shannon Ahern keeps her balance and poise to win the the Division II Steeplechase. (May 26, 2011)

Four-time winner Janel Francis of Copaigue (lane 3)
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Four-time winner Janel Francis of Copaigue (lane 3) takes the Division II 100m dash. (May 26, 2011)

400m intermediate hurdle winner Melody Riley of Riverhead
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

400m intermediate hurdle winner Melody Riley of Riverhead placed second in the long jump with a 17' 11 1/2" effort. (May 26, 2011)

Longwood's Olivia Hallstein takes the 200m dash in
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Longwood's Olivia Hallstein takes the 200m dash in Division I. (May 26, 2011)

Copiague's Janel Francis wins the Division II 200m
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Copiague's Janel Francis wins the Division II 200m dash. (May 26, 2011)

Riverhead's Melody placed first in the 400m intermediate
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Riverhead's Melody placed first in the 400m intermediate hurdles in Division II. (May 26, 2011)

Ranked first in New York State for the
Photo Credit: Joseph D. Sullivan

Ranked first in New York State for the event, Jessica Gelibert wins the 400m intermediate hurdles in Division I. (May 26, 2011)

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

More high schools