TODAY'S PAPER
83° Good Morning
83° Good Morning
SportsHigh SchoolTrack

Suffolk track championships

Josephine Colon of Sayville clears a hurdle to

Josephine Colon of Sayville clears a hurdle to win the Section XI Division III Championship 100 Meter Hurdles. (May 23, 2013) Photo Credit: Bob Sorensen

Suffolk's top track and field athletes competed in the Section XI track and field championships at Connetquot.

Kris Moran of North Babylon goes over a
Photo Credit: Bob Sorensen

Kris Moran of North Babylon goes over a hurdle on his way to winning the Suffolk County Section XI Division II Champion Steeplechase. (May 23, 2013)

Courtney Dooley of Bayport-Blue Point jumps over a
Photo Credit: Bob Sorensen

Courtney Dooley of Bayport-Blue Point jumps over a hurdle on her way to winning the Section XI Division III 2000 Meter Steeplechase. (May 23, 2013)

Jessica Scheriff of North Babylon jumps over a
Photo Credit: Bob Sorensen

Jessica Scheriff of North Babylon jumps over a hurdle on her way to winning the Section XI Division II 2000 Meter Steeplechase. (May 22, 2013)

Jessica Scheriff of North Babylon jumps over a
Photo Credit: Bob Sorensen

Jessica Scheriff of North Babylon jumps over a hurdle on her way to winning the Section XI Division II 2000 Meter Steeplechase. (May 22, 2013)

Jeremy Miekley of Miller Place goes over a
Photo Credit: Bob Sorensen

Jeremy Miekley of Miller Place goes over a hurdle on his way to wining the Suffolk County Section XI Division III Champion Steeplechase. (May 23, 2013)

Mike Brannigan of Northport wins the 1600M race
Photo Credit: Bob Sorensen

Mike Brannigan of Northport wins the 1600M race at the Suffolk County Section XI Division I Championship. (May 23, 2013)

Ryan Udvadia of Shoreham-Wading River wins the 1600M
Photo Credit: Bob Sorensen

Ryan Udvadia of Shoreham-Wading River wins the 1600M race at the Suffolk County Section XI Division III Championship. (May 23, 2013)

Alex Kramer of Northport goes over the water
Photo Credit: Bob Sorensen

Alex Kramer of Northport goes over the water on his way to wining the Suffolk County Section XI Division I Champion Steeplechase. (May 23, 2013)

Thomas Meehan of Eastport-South Manor wins the 1600M
Photo Credit: Bob Sorensen

Thomas Meehan of Eastport-South Manor wins the 1600M race at the Suffolk County Section XI Division II Championship. (May 23, 2013)

Tobias Nelson of Brentwood wins the Suffolk County
Photo Credit: Bob Sorensen

Tobias Nelson of Brentwood wins the Suffolk County Section XI Division I 400m hurdles. (May 23, 2013)

Fredrick Fils-Ames of Half Hollow Hills West wins
Photo Credit: Bob Sorensen

Fredrick Fils-Ames of Half Hollow Hills West wins the 400 Meter Dash at the Suffolk County Section XI Division II Championship. (May 23, 2013)

Jordan Sullivan of Miller Place clears the bar
Photo Credit: Bob Sorensen

Jordan Sullivan of Miller Place clears the bar on his way to winning the Suffolk County Section XI Division III high jump championship. (May 23, 2013)

Vincent Jackson of Amityville wins the 400 Meter
Photo Credit: Bob Sorensen

Vincent Jackson of Amityville wins the 400 Meter Dash at the Suffolk County Section XI Division III Championship. (May 23, 2013)

Isiah Lawson of William Floyd wins the Suffolk
Photo Credit: Bob Sorensen

Isiah Lawson of William Floyd wins the Suffolk County Section XI Division I 200 Meter Dash championship. (May 23, 2013)

Mohammad Abubakar of Brentwood wins the 400 Meter
Photo Credit: Bob Sorensen

Mohammad Abubakar of Brentwood wins the 400 Meter Dash while Middle Country's Matt Casa tries to get past him while losing his footing at the Section XI Suffolk County Championships. (May 23, 2013)

Jack Flood of Bayport Blue-Point wins the Suffolk
Photo Credit: Bob Sorensen

Jack Flood of Bayport Blue-Point wins the Suffolk County Section XI Division III 400m hurdles. (May 23, 2013)

Devin Mirenda of Smithtown West takes the win
Photo Credit: Bob Sorensen

Devin Mirenda of Smithtown West takes the win in the 110 Meter Hurdles at the Suffolk County Section XI Division II Championship. (May 23, 2013)

Jordan Wright of Shoreham-Wading River wins the Suffolk
Photo Credit: Bob Sorensen

Jordan Wright of Shoreham-Wading River wins the Suffolk County Section XI Division III 200 Meter Dash championship. (May 23, 2013)

Andrew Loperiosa of Smithtown West wins the Suffolk
Photo Credit: Bob Sorensen

Andrew Loperiosa of Smithtown West wins the Suffolk County Section XI Division II 200 Meter Dash championship. (May 23, 2013)

Isiah Lawson of William Floyd wins the 100
Photo Credit: Bob Sorensen

Isiah Lawson of William Floyd wins the 100 Meter Dash at the Suffolk County Section XI Division I Championship. (May 23, 2013)

Erin Melly of Connetquot jumps over hurdle and
Photo Credit: Bob Sorensen

Erin Melly of Connetquot jumps over hurdle and water on her way to winning the 2000 Meter Steeplechase during the Section XI Division I Championship. (May 22, 2013)

Tiana Guevara of Miller Place wins the Girls
Photo Credit: Bob Sorensen

Tiana Guevara of Miller Place wins the Girls 1500 Meter run at the Section XI Girls Division III Championship. (May 22, 2013)

Jamie Grossman of Harborfields wins the Girls 1500
Photo Credit: Bob Sorensen

Jamie Grossman of Harborfields wins the Girls 1500 Meter run at the Section XI Girls Division II Championship. (May 22, 2013)

Ashley Lucas of Babylon wins the 100 Meter
Photo Credit: Bob Sorensen

Ashley Lucas of Babylon wins the 100 Meter Dash during the Section XI Division III Championship. (May 22, 2013)

Christina Perrier of Half Hollow Hills East wins
Photo Credit: Bob Sorensen

Christina Perrier of Half Hollow Hills East wins the 400 Meter Dash at the Section XI Girls Division I Championship. (May 22, 2013)

Brigid Brennan of Northport wins the Girls 1500
Photo Credit: Bob Sorensen

Brigid Brennan of Northport wins the Girls 1500 Meter run at the Section XI Girls Division I Championship. (May 22, 2013)

Kelsey Palomino of Bay Shore jumps over a
Photo Credit: Bob Sorensen

Kelsey Palomino of Bay Shore jumps over a hurdle while going on to win the Section XI Division I Championship in the 400 Meter Hurdles. (May 22, 2013)

Faith Penny of East Islip clears the bar
Photo Credit: Bob Sorensen

Faith Penny of East Islip clears the bar to take the win in the Section XI Girls Division II Championship. (May 22, 2013)

Nailah Braxton of Bay Shore crosses the finish
Photo Credit: Bob Sorensen

Nailah Braxton of Bay Shore crosses the finish line on the way to her winning the Girls Outdoor Pentathlon during the Section XI Girls Division I Championship. (May 22, 2013)

Nikki Fogearty of Sachem North clears the last
Photo Credit: Bob Sorensen

Nikki Fogearty of Sachem North clears the last hurdle to win the Section XI Division I Championship 100 Meter Hurdles. (May 22, 2013)

D'Jai Baker of North Babylon wins the 400
Photo Credit: Bob Sorensen

D'Jai Baker of North Babylon wins the 400 Meter Dash at the Section XI Girls Division II Championship. (May 22, 2013)

Holly Lindoe of Sachem East wins the Girls
Photo Credit: Bob Sorensen

Holly Lindoe of Sachem East wins the Girls 1500 Yard Race Walk during the Section XI Division I Championship. (May 22, 2013)

Josephine Colon of Sayville clears a hurdle to
Photo Credit: Bob Sorensen

Josephine Colon of Sayville clears a hurdle to win the Section XI Division III Championship 100 Meter Hurdles. (May 23, 2013)

Erin Melly of Connetquot jumps over the water
Photo Credit: Bob Sorensen

Erin Melly of Connetquot jumps over the water on her way to winning the 2000 Meter Steeplechase during the Section XI Division I Championships. (May 22, 2013)

Jordan Wright of Shoreham-Wading River wins the 100
Photo Credit: Bob Sorensen

Jordan Wright of Shoreham-Wading River wins the 100 Meter Dash at the Suffolk County Section XI Division III. (May 23, 2013)

Armise Garrison of Belport wins the 100 Meter
Photo Credit: Bob Sorensen

Armise Garrison of Belport wins the 100 Meter Dash during the Section XI Division II Championship. (May 22, 2013)

Alexia Douglass of Brentwood wins the 100 Meter
Photo Credit: Bob Sorensen

Alexia Douglass of Brentwood wins the 100 Meter Dash during the Section XI Division I Championship. (May 22, 2013)

JJ Stallworth of Connetquot takes the win in
Photo Credit: Bob Sorensen

JJ Stallworth of Connetquot takes the win in the 110 Meter Hurdles at the Suffolk County Section XI Division 1 Championships. (May 23, 2013)

Jarried Redwood, center, of Half Hollow Hills West
Photo Credit: Bob Sorensen

Jarried Redwood, center, of Half Hollow Hills West wins the 100 Meter Dash at the Suffolk County Section XI Division II Championships. (May 23, 2013)

DJ Brown of Copaigue wins the Suffolk County
Photo Credit: Bob Sorensen

DJ Brown of Copaigue wins the Suffolk County Section XI Division II 400m hurdle. (May 23, 2013)

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

More high schools