TODAY'S PAPER
Scattered Clouds 47° Good Afternoon
Scattered Clouds 47° Good Afternoon
SportsHigh SchoolWrestling

Complete Suffolk Division II results

 

Finals

96: Andrew Indernaio (Center Moriches) d. Peter Schneider (Smithtown Christian), 11-4

103: Michael Menzer (Center Moriches) p. Mynor Javier (Mattituck), 3:03

112: Chris Bourguignon (Port Jefferson) d. Kyle McGovern (Bayport-Blue Point), 9-2

119: Ryan Hake (Bayport-Blue Point) d. Dan Klinzig (Port Jefferson), 7-4

125: Kyle Underwood (Bayport-Blue Point) d. Nick Miceli (Port Jefferson), 4-3

130: Jeff Purdy (Bayport-Blue Point) p. Juan Ramirez (Hampton Bays), 2:50

135: Eric DeAngelis (Center Moriches) p. Josiah Hoshyla (Hampton Bays), 1:35

140: Travis Baskerville (Center Moriches) d. Satchel Holder (Babylon), 5-4

145: Oskar Ramirez (Hampton Bays) d. Dexter Sanchez-Roda (Bayport-Blue Point), 8-1

152: Dylan Flynn (Hampton Bays) d. Tomasz Filipkowski (Mattituck), 9-4

160: Vin DeSousa (Bayport-Blue Point) d. Chris Clark (Port Jefferson), 9-7

171: Kasten Carter (Bayport-Blue Point) d. Brandon Lake (Mattituck), 5-1

189: Sean Heaney (Mattituck) d. John Proios (Port Jefferson), 6-0

215: Nick Brennan (Babylon) md. Isaiah Thomas (Southampton), 18-4

285: Josh Edmonson (Smithtown Christian) d. Connor Murphy (Center Moriches), 5-4

 

Consolation finals

96: Nick Cerlatka (Southampton) d. Justin Engel (Bayport-Blue Point), 6-4

103: Roderick Holder (Babylon) d. Justin Underwood (Bayport-Blue Point), 5-3

112: Sean Kelly (Babylon) d. Brian Pelan (Mattituck), 5-4

119: Joe Mankiewicz (Babylon) p. Mat Stetler (Mercy), 1:58

125: Matthew Migliore (Smithtown Christian) d. Dan McHugh (Babylon), 2-1

130: Dylan Roberts (Port Jefferson) d. Matt Waddle (Bayport-Blue Point), 8-3

135: James Ainslie (Babylon) d. Ralph Fabiani (Bayport-Blue Point), 10-8

140: Daniel Schneider (Smithtown Christian) d. Hugh Roden (Port Jefferson), 9-5

145: Frank Mankiewicz (Babylon) p. Scott Dunkirk (Center Moriches), 3:48

152: Jack McGarrity (Center Moriches) FFT. Ricardo Martinez (Center Moriches)

160: Solomon Narcisse (Southampton) p. Mario Mayen (Center Moriches), 3:33

171: Tyler Anderson (Stony Brook) p. Conor Curtis (Hampton Bays), 2:26

189: Franklin Dominquez (Southampton) FFT. Josh Smith (Stony Brook)

215: Ben Tarpey (Hampton Bays) p. Jim Alles (Bayport-Blue Point), 0:13

285: John Dertinger (Babylon) p. Harrison Baron (Bayport-Blue Point), 3:14


Team scores: Bayport-Blue Point 265.5, Center Moriches 213.5, Babylon 177, Port Jefferson 168.5, Hampton Bays 130, Mattituck 121, Southampton 75, Smithtown Christian 72.5, Stony Brook 37, Mercy 11

Most Outstanding Wrestler: Kyle Underwood, Bayport-Blue Point, 125 pounds

Champion of Champions: Eric DeAngelis, Center Moriches, 135 pounds

Most pins, least time: Jeff Purdy, Bayport-Blue Point, 130 pounds, four in 5:53

 

More high schools

Sorry to interrupt...

Your first 5 are free

Access to Newsday is free for Optimum customers.

Please enjoy 5 complimentary views to articles, photos, and videos during the next 30 days.

LOGIN SUBSCRIBE