TODAY'S PAPER
56° Good Afternoon
NEWSDAY DEALS
YOU ARE A DEALS MEMBERVIEW DEALS
56° Good Afternoon
SportsHigh SchoolWrestling

Suffolk Tournament: Semifinal Pairings

Longwood's Corey Rasheed won his match against Commack's

Longwood's Corey Rasheed won his match against Commack's Mark Milo in the 146 lbs weight class of the Suffolk League I wrestling finals. (Feb. 4, 2012) Credit: Kathleen Malone-Van Dyke

Semifinal Pairings
99 -- Joe Calderone (Whitman) vs. Alex Tanzman (Westhampton); Dan Murray (Brentwood) vs. Steven Lee (West Babylon).

106 – Nick Piccininni (Ward Melville) vs. Chris D’Amico (Glenn); Mike D’Angelo (Commack) vs. Anthony D’Onofrio (Longwood).

113 – Eric Orellana (Brentwood) vs. Chris Mauriello (Hauppauge); Steve Bulzomi (Connetquot) vs. Corey Jamison (Huntington).

120 – Matt Leshinger (Sayville) vs. Mark West (Hauppauge); TJ Fabian (Shoreham) vs. Travis Passaro (Eastport-South Manor).

126 – Maverick Passaro (Eastport-South Manor) vs. Marc Gonzalez (Brentwood); John Steiger (Miller Place) vs. Giovanni Sanchez (Central Islip).

132 – Diego Ramirez (Brentwood) vs. Joe Gates (Connetquot); Eddie Gomez (Patchogue-Medford) vs. Nick Mauriello (Hauppauge).

138 – James DeKrone (Glenn) vs. Alexis Blanco (Brentwood); Sam Schwartzapfel (Hauppauge) vs. Malik Rasheed (Longwood).

145 – Corey Rasheed (Longwood) vs. Billy Merone (Sachem East); Sam Rachman (Glenn) vs. Anthony Pistone (Sachem East).

152 – John Keck (Shoreham) vs. Kevin Rodriguez (Patchogue); Nick Princiotta (Glenn) vs. Nick Hall (Longwood).

160 – Tyler Grimaldi (Hills West) vs. Carlos Toribio (Brentwood); Shaun Gillen (Connetquot) vs. Zak Mullen (Shoreham).

170 – Joe Piccolo (Hills West) vs. Jared Usher (Eastport); Colin Gironda (Comsewogue) vs. Dylan Seybolt (Longwood).

182 – Gio Santiago (Sachem North) vs. Andrew Ventura (Kings Park); Misael Romero (Brentwood) vs. Nick Bellanza (Glenn).

195 – Zac Conner (Islip) vs. Cristian Nunez (Sachem East); Nick Weber (Kings Park) vs. Ryan Kelly (Miller Place).

220 – Kenny Drew (Connetquot) vs. Steven Mills (Sachem North); Nick Lupi (Huntington) vs. David Rubino (Commack).

285 – Mike Hughes (Smithtown West) vs. Jordan Meyers (Amityville); Jake Davenport (Northport) vs. Anthony Puca (Huntington).

Team scoring after quarterfinals – Brentwood 92, Connetquot 70, Longwood 64.5, Sachem East 62, Glenn 58.5, Hauppauge 53, Kings Park 49, Eastport-South Manor 41, Shoreham-Wading River 37, Sachem North 35.

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

More high schools