TODAY'S PAPER
Overcast 46° Good Afternoon
Overcast 46° Good Afternoon
SportsOlympics

2018 Pyeongchang Winter Olympics medal projections

The Associated Press is predicting 80 medals for Team USA.

Mikaela Shiffrin celebrates after coming third in an

Mikaela Shiffrin celebrates after coming third in an alpine ski, women's World Cup downhill, in Cortina D'Ampezzo, Italy, Friday, Jan. 19, 2018. Photo Credit: AP / Alessandro Trovati

Medal projections for the 2018 Pyeongchang Winter Olympics, compiled from predictions by the staff of The Associated Press who cover each sport:

___

ALPINE SKIING

Men:

Downhill

Gold: Aksel Lund Svindal, Norway

Silver: Beat Feuz, Switzerland

Bronze: Hannes Reichelt, Austria

Super-G

Gold: Kjetil Jansrud, Norway

Silver: Dominik Paris, Italy

Bronze: Aksel Lund Svindal, Norway

Combined

Gold: Alexis Pinturault, France

Silver: Justin Murisier, Switzerland

Bronze: Marcel Hirscher, Austria

Giant Slalom

Gold: Marcel Hirscher, Austria

Silver: Henrik Kristoffersen, Norway

Bronze: Ted Ligety, United States

Slalom

Gold: Marcel Hirscher, Austria

Silver: Henrik Kristoffersen, Norway

Bronze: Stefano Gross, Italy

Women:

Downhill

Gold: Lindsey Vonn, United States

Silver: Sofia Goggia, Italy

Bronze: Michelle Gisin, Switzerland

Super-G

Gold: Lara Gut, Switzerland

Silver: Anna Veith, Austria

Bronze: Tina Weirather, Liechtenstein

Combined

Gold: Mikaela Shiffrin, United States

Silver: Federica Brignone, Italy

Bronze: Wendy Holdener, Switzerland

Giant Slalom

Gold: Tessa Worley, France

Silver: Viktoria Rebensburg, Germany

Bronze: Mikaela Shiffrin, United States

Slalom

Gold: Mikaela Shiffrin, United States

Silver: Wendy Holdener, Switzerland

Bronze: Petra Vlhova, Slovakia

Team Event

Gold: Sweden

Silver: France

Bronze: Austria

___

BIATHLON

Men:

10km Sprint

Gold: Johannes Boe, Norway

Silver: Martin Fourcade, France

Bronze: Lukas Hofer, Italy

12.5km Pursuit

Gold: Martin Fourcade, France

Silver: Johannes Boe, Norway

Bronze: Ondrej Moravec, Czech Republic

15km Mass Start

Gold: Martin Fourcade, France

Silver: Johannes Boe, Norway

Bronze: Emil Hegle Svendsen, Norway

20km Individual

Gold: Johannes Boe, Norway

Silver: Martin Fourcade, France

Bronze: Quentin Fillon Maillet, France

4x7.5km Relay

Gold: Norway

Silver: France

Bronze: Germany

Women:

7.5km Sprint

Gold: Laura Dahlmeier, Germany

Silver: Kaisa Makarainen, Finland

Bronze: Anastasiya Merkushyna, Ukraine

10km Pursuit

Gold: Kaisa Makarainen, Finland

Silver: Anastasia Kuzmina, Slovakia

Bronze: Laura Dahlmeier, Germany

12.5km Mass Start

Gold: Laura Dahlmeier, Germany

Silver: Kaisa Makarainen, Finland

Bronze: Anastasia Kuzmina, Slovakia

15km Individual

Gold: Laura Dahlmeier, Germany

Silver: Nadezhda Skardino, Belarus

Bronze: Darya Domracheva, Belarus

4x6km Relay

Gold: Germany

Silver: Ukraine

Bronze: Norway

Mixed Biathlon Relay

Gold: Norway

Silver: France

Bronze: Czech Republic

___

BOBSLED

Men:

Two-man

Gold: Francesco Friedrich, Germany

Silver: Justin Kripps, Canada

Bronze: Nico Walther, Germany

Four-man

Gold: Johannes Lochner, Germany

Silver: Oskars Kibermanis, Latvia

Bronze: Francesco Friedrich, Germany

Women:

Gold: Kaillie Humphries, Canada

Silver: Elana Meyers Taylor, United States

Bronze: Jamie Greubel Poser, United States

___

CROSS-COUNTRY SKIING:

Men:

15km

Gold: Martin Johnsrud Sundby, Norway

Silver: Maurice Manificat, France

Bronze: Iivo Niskanen, Finland

50km

Gold: Martin Johnsrud Sundby, Norway

Silver: Matti Heikkinen, Finland

Bronze: Alex Harvey, Canada

4x10km relay

Gold: Norway

Silver: Finland

Bronze: Sweden

15x15 skiathlon

Gold: Martin Johnsrud Sundby, Norway

Silver: Alex Harvey, Canada

Bronze: Johannes Hosflot Klaebo, Norway

Sprint 1.5km

Gold: Johannes Hosflot Klaebo, Norway

Silver: Federico Pellegrino, Italy

Bronze: Finn Krogh, Norway

Team Sprint

Gold: Norway

Silver: Italy

Bronze: Sweden

10km

Gold: Marit Bjoergen, Norway

Silver: Charlotte Kalla, Sweden

Bronze: Heidi Weng, Norway

30km

Gold: Marit Bjoergen, Norway

Silver: Heidi Weng, Norway

Bronze: Krista Parmakoski, Finland

4x5km relay

Gold: Norway

Silver: Sweden

Bronze: Finland

7.5x7.5 Skiathlon

Gold: Charlotte Kalla, Sweden

Silver: Marit Bjoergen, Norway

Bronze: Heidi Weng, Norway

1.5km Sprint

Gold: Maiken Caspersen Falla, Norway

Silver: Jessica Diggins, United States

Bronze: Stina Nilsson, Sweden

Team Sprint

Gold: Norway

Silver: United States

Bronze: Sweden

___

CURLING

Men:

Gold: Canada

Silver: Sweden

Bronze: United States

Women:

Gold: Canada

Silver: Britain

Bronze: Olympic Athletes from Russia

Mixed Doubles:

Gold: China

Silver: Canada

Bronze: Switzerland

___

FIGURE SKATING

Men:

Gold: Nathan Chen, United States

Silver: Shoma Uno, Japan

Bronze: Javier Fernandez, Spain

Women:

Gold: Evgenia Medvedeva, Olympic Athlete from Russia

Silver: Alina Zagitova, Olympic Athlete from Russia

Bronze: Kaetlyn Osmond, Canada

Pairs

Gold: Aliona Savchenko and Bruno Massot, Germany

Silver: Su Wenjin and Han Cong, China

Bronze: Meagan Duhamel and Eric Radford, Canada

Dance

Gold: Tessa Virtue and Scott Moir, Canada

Silver: Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron, France

Bronze: Maia Shibutani and Alex Shibutani, United States

Team

Gold: Canada

Silver: United States

Bronze: Olympic Athletes from Russia

___

FREESTYLE SKIING

Men:

Aerials

Gold: Maxim Burov, Olympic Athlete from Russia

Silver: Anton Kushnir, Belarus

Bronze: Oleksandr Abramenko, Ukraine

Halfpipe

Gold: David Wise, United States

Silver: Torin Yater-Wallace, United States

Bronze: Alex Ferreira, United States

Moguls

Gold: Mikael Kingsbury, Canada

Silver: Matt Graham, Austria

Bronze: Dmitiry Reiherd, Kazakhstan

Skicross

Gold: Marc Bischofberger, Switzerland

Silver: Sergey Ridzik, Olympic Athlete from Russia

Bronze: Kevin Drury, Canada

Slopestyle

Gold: Gus Kenworthy, United States

Silver: Andri Ragettli, Switzerland

Bronze: Oystein Braaten, Norway

Women:

Aerials

Gold: Xu Mengtao, China

Silver: Hanna Huskova, Belarus

Bronze: Lydia Lassila, Australia

Halfpipe

Gold: Brita Sigourney, United States

Silver: Maddie Bowman, United States

Bronze: Cassie Sharpe, Canada

Moguls

Gold: Justine Dufour-Lapointe, Canada

Silver: Perrine Lafont, France

Bronze: Andi Naude, Canada

Skicross

Gold: Sandra Naeslund, Sweden

Silver: Heidi Zacher, Germany

Bronze: Fanny Smith, Switzerland

Slopestyle

Gold: Johanne Killi, Norway

Silver: Jennie-Lee Burmansson, Sweden

Bronze: Maggie Voisin, United States

___

HOCKEY

Men:

Gold: Canada

Silver: Sweden

Bronze: Finland

Women:

Gold: Canada

Silver: United States

Bronze: Finland

___

LUGE

Men:

Gold: Felix Loch, Germany

Silver: Wolfgang Kindl, Austria

Bronze: Dominik Fischnaller, Italy

Women:

Gold: Natalie Geisenberger, Germany

Silver: Alex Gough, Canada

Bronze: Erin Hamlin, United States

Doubles

Gold: Toni Eggert and Sascha Benecken, Germany

Silver: Tobias Wendl and Tobias Arlt, Germany

Bronze: Peter Penz and Georg Fischler, Austria

Team Relay

Gold: Germany

Silver: United States

Bronze: Canada

___

NORDIC COMBINED

Men:

Individual Gundersen NH/10km

Gold: Jan Schmid, Norway

Silver: Akito Watabe, Japan

Bronze: Graabek Joergen, Norway

Individual Gundersen LH/10km

Gold: Akito Watabe, Japan

Silver: Eric Frenzel, Germany

Bronze: Jan Schmid, Norway

Team 4x5km

Gold: Norway

Silver: Germany

Bronze: Finland

___

SKELETON

Men:

Gold: Sungbin Yun, South Korea

Silver: Martins Dukurs, Latvia

Bronze: Tomass Dukurs, Latvia

Women:

Gold: Jacqueline Loelling, Germany

Silver: Elisabeth Vathje, Canada

Bronze: Tina Hermann, Germany

___

SKI JUMPING

Men:

Normal Hill

Gold: Andreas Wellinger, Germany

Silver: Kamil Stoch, Poland

Bronze: Richard Freitag, Germany

Large Hill

Gold: Kamil Stoch, Poland

Silver Richard Freitag, Germany

Bronze: Noriaki Kasai, Japan

Team

Gold: Germany

Silver: Norway

Bronze: Poland

Women:

Normal Hill

Gold: Maren Lundby, Norway

Silver: Katharina Althaus, Germany

Bronze: Sara Takanashi, Japan

___

SNOWBOARDING

Men:

Men’s Big Air

Gold: Max Parrot, Canada

Silver: Mark McMorris, Canada

Bronze: Yuki Kadono, Japan

Halfpipe

Gold: Ayumu Hirano, Japan

Silver: Shaun White, United States

Bronze: Scotty James, Austria

Parallel Giant Slalom

Gold: Andreas Prommegger, Austria

Silver: Benjamin Karl, Austria

Bronze: Nevin Galmarini, Switzerland

Slopestyle

Gold: Mark McMorris, Canada

Silver: Red Gerard, United States

Bronze: Darcy Sharpe, Canada

Snowboardcross

Gold: Alex Pullin, Austria

Silver: Pierre Vaultier, France

Bronze: Alessandro Haemmerle, Austria

Women:

Big Air

Gold: Anna Gasser, Austria

Silver: Reira Iwabuchi, Japan

Bronze: Jamie Anderson, United States

Halfpipe

Gold: Chloe Kim, United States

Silver: Cai Xuetong, China

Bronze: Arielle Gold, United States

Parallel Giant Slalom

Gold: Ester Ledecka, Czech Republic

Silver: Julia Dujmovits, Austria

Bronze: Selina Joerg, Germany

Slopestyle

Gold: Jamie Anderson, United States

Silver: Julia Marino, United States

Bronze: Reira Iwabuchi, Japan

Snowboardcross

Gold: Michela, Moioli, Italy

Silver: Lindsey Jacobellis, United States

Bronze: Charlotte Bankes, France

___

SPEEDSKATING

Short Track:

Men:

500 meters

Gold: Wu Dajing, China

Silver: Sandor Liu Shaolin, Hungary

Bronze: Samuel Girard, Canada

1,000 meters

Gold: Hwang Dae-heon, South Korea

Silver: Sandor Liu Shaolin, Hungary

Bronze: Sjinkie Knegt, Netherlands

1,500 meters

Gold: Hwang Dae-heon, South Korea

Silver: Sjinkie Knegt, Netherlands

Bronze: Charles Hamelin, Canada

5,000 meter relay

Gold: South Korea

Silver: Canada

Bronze: United States

Women:

500 meters

Gold: Choi Min-jeong, South Korea

Silver: Kim Boutin, Canada

Bronze: Arianna Fontana, Italy

1,000 meters

Gold: Choi Min-jeong, South Korea

Silver: Kim Boutin, Canada

Bronze: Shim Suk-hee, South Korea

1,500 meters

Gold: Shim Suk-hee, South Korea

Silver: Choi Min-jeong, South Korea

Bronze: Kim Boutin, Canada

3,000 meter relay

Gold: South Korea

Silver: China

Bronze: Netherlands

Long Track:

Men:

500 Meters

Gold: Alex Boisvert-Lacroix, Canada

Silver: Havard Lorentzen, Norway

Bronze: Jan Smeekens, Netherlands

1,000 Meters

Gold: Kjeld Nuis, Netherlands

Silver: Koen Verweij, Netherlands

Bronze: Kai Verbij, Netherlands

1,500 Meters

Gold: Koen Verweij, Netherlands

Silver: Kjeld Nuis, Netherlands

Bronze: Joey Mantia, United States

5,000 Meters

Gold: Sven Kramer, Netherlands

Silver: Ted-Jan Bloemen, Canada

Bronze: Sverre Pedersen, Norway

10,000 Meters

Gold: Ted-Jan Bloemen, Canada

Silver: Sven Kramer, Netherlands

Bronze: Jorrit Bergsma, Netherlands

Mass start

Gold: Joey Mantia, United States

Silver: Lee Seung-hoon, South Korea

Bronze: Koen Verweij, Netherlands

Team Trial

Gold: Netherlands

Silver: Norway

Bronze: United States

Women:

500 Meters

Gold: Nao Kodaira, Japan

Silver: Lee Sang-hwa, South Korea

Bronze: Brittany Bowe, United States

1,000 Meters

Gold: Nao Kodaira, Japan

Silver: Brittany Bowe, United States

Bronze: Jorien ter Mors, Netherlands

1,500 Meters

Gold: Miho Takagi, Japan

Silver: Heather Bergsma, United States

Bronze: Ireen Wust, Netherlands

3,000 Meters

Gold: Antoinette de Jong, Netherlands

Silver: Ireen Wust, Netherlands

Bronze: Ivanie Blondin, Canada

5,000 Meters

Gold: Claudia Pechstein, Germany

Silver: Martina Sablikova, Czech Republic

Bronze: Esmee Visser, Netherlands

Mass Start

Gold: Ivanie Blondin, Canada

Silver: Francesca Lollobrigida, Italy

Bronze: Heather Bergsma, United States

Team Trial

Gold: Japan

Silver: Netherlands

Bronze: United States

New York Sports