TODAY'S PAPER
56° Good Morning
56° Good Morning
SportsSoccer

Women's World Cup 2019 TV schedule

From left, Former Spanish soccer player Michel Salgado;

From left, Former Spanish soccer player Michel Salgado; FIFA Head of Competitions - Women's Football Division, Sarah Booth; Spanish Royal Soccer Federation's President, Luis Rubiales; and Spanish Women's National Soccer Team's head coach, Jorge Vilda during the presentation of the trophy of Women's Soccer World Cup, as part of the Spanish Soccer Federation's extraordinary General Assembly, in Madrid, Spain on April 29. Photo Credit: JUAN CARLOS HIDALGO/EPA-EFE/REX//JUAN CARLOS HIDALGO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

The United States women's national team enters the 2019 FIFA Women's World Cup in France as the current champion after knocking off Japan, 5-2, in the 2015 final.

The U.S. is in Group F along with Thailand, Chile and Sweden in this year's Women's World Cup.

All matches will be televised with English commentary on Fox, Fox Sports 1 and Fox Sports 2, while 

Here's a look at the schedule for the tournament. (All times Eastern).

Group phase

Friday, June 7

Group A: France vs. Korea Republic, 3 p.m., FS1, Parc des Princes; Paris

Saturday, June 8

Group B: Germany vs. China, 9 a.m., FS1, Roazhon Park; Rennes

Group B: Spain vs. South Africa, Noon, Fox, Stade Océane; Le Havre

Group A: Norway vs. Nigeria, 3 p.m., FS1, Stade Auguste-Delaune; Reims

Sunday, June 9

Group C: Australia vs. Italy, 7 a.m., FS1, Stade du Hainaut; Valenciennes

Group C: Brazil vs. Jamaica, 9:30 a.m., FS1, Stade des Alpes; Grenoble

Group D: England vs. Scotland, Noon, Fox, Stade de Nice; Nice

Monday, June 10

Group D: Argentina vs. Japan, Noon, FS1, Parc des Princes; Paris

Group E: Canada vs. Cameroon, 3 p.m., FS1, Stade de la Mosson; Montpellier

Tuesday, June 11

Group E: New Zealand vs. Netherlands, 9 a.m., FS1, Stade Océane; Le Havre

Group F: Chile vs. Sweden, Noon, FS1, Roazhon Park; Rennes

Group F: USA vs. Thailand, 3 p.m., Fox, Stade Auguste-Delaune; Reims

Wednesday, June 12

Group A: Nigeria vs. Korea Republic, 9 a.m., FS1; Stade des Alpes; Grenoble

Group B: Germany vs. Spain, Noon, Fox, Stade du Hainaut; Valenciennes

Group A: France vs. Norway, 3 p.m., Fox, Stade de Nice; Nice

Thursday, June 13

Group C: Australia vs. Brazil, Noon, Fox, Stade de la Mosson; Montpellier

Group B: South Africa vs. China, 3 p.m., Fox, Parc des Princes; Paris

Friday, June 14

Group D: Japan vs. Scotland, 9 a.m., FS1, Roazhon Park; Rennes

Group C: Jamaica vs. Italy, Noon, Fox, Stade Auguste-Delaune; Reims

Group D: England vs. Argentina, 3 p.m., Fox Stade Océane; Le Havre

Saturday, June 15

Group E: Netherlands vs. Cameroon, 9 a.m., FS1, Stade de Hainaut; Valenciennes

Group E: Canada vs. New Zealand, 3 p.m., FS2, Stade des Alpes; Grenoble

Sunday, June 16

Group F: Sweden vs. Thailand, 9 a.m., FS1, Stade de Nice; Nice

Group F: USA vs. Chile, Noon, Fox, Parc des Princes; Paris

Monday, June 17

Group B: China vs. Spain, Noon, FS1, Stade Océane; Le Havre

Group B: South Africa vs. Germany, Noon, Fox, Stade de la Mosson; Montpellier

Group A: Nigeria vs. France, 3 p.m., Fox, Roazhon Park; Rennes

Group A: Korea Republic vs. Norway, 3 p.m., FS1, Stade Auguste-Delaune; Reims

Tuesday, June 18

Group C: Jamaica vs. Australia, 3 p.m., FS2, Stade des Alpes; Grenoble

Group C: Italy vs. Brazil, 3 p.m., FS1, Stade du Hainaut; Valenciennes

Wednesday, June 19

Group D: Japan vs. England, 3 p.m., Fox, Stade de Nice; Nice

Group D: Scotland vs. Argentina, 3 p.m., FS1, Parc des Princes; Paris

Thursday, June 20

Group E: Cameroon vs. New Zealand, Noon, FS1, Stade de la Mosson; Montpellier

Group E: Netherlands vs. Canada, Noon, Fox, Stade Auguste-Delaune; Reims

Group F: Sweden vs. USA, 3 p.m., Fox, Stade Océane; Le Havre

Group F: Thailand vs. Chile, 3 p.m., FS1, Roazhon Park; Rennes

Round of 16

Saturday, June 22

Match 38: 1B vs. 3ACD, 11:30 a.m., FS1, Stade des Alpes; Grenoble

Match 37: 2A vs. 2C, 3 p.m., Fox, Stade de Nice; Nice

Sunday, June 23

Match 39: 1D vs. 3BEF, 11:30 a.m., FS1, Stade du Hainaut; Valenciennes

Match 40: 1A vs. 3CDE, 3 p.m., Fox, Stade Océane; Le Havre

Monday, June 24

Match 41: 2B vs. 1F, Noon, FS1, Stade Auguste-Delaune; Reims

Match 42: 2F vs. 2E, 3 p.m., FS1, Parc des Princes; Paris

Tuesday, June 25

Match 43: 1C vs. 3ABF, Noon, FS1, Stade de la Mosson; Montpellier

Match 44: 1E vs. 2D, 3 p.m., FS1, Roazhon Park; Rennes

Quarterfinals

Thursday, June 27

Match 45: W37 vs. W39, 3 p.m., Fox, Stade Océane; Le Havre

Friday, June 28

Match 46: W40 vs. W41, 3 p.m., Fox, Parc des Princes; Paris

Saturday, June 29

Match 47: W43 vs. W44, 9 a.m., FS1, Stade du Hainaut; Valenciennes

Match 48: W38 vs. W42, 12:30 p.m., FS1, Roazhon Park; Rennes

Semifinals

Tuesday, July 2

Match 49: W45 vs. W46, 3 p.m., Fox, Stade de Lyon; Lyon

Wednesday, July 3

Match 50: W47 vs. W48, 3 p.m., Fox, Stade de Lyon; Lyon

Third-place match

Saturday, July 6

Match 51: L49 vs. L50, 11 a.m., Fox, Stade de Nice; Nice

Final

Sunday, July 7

Match 52: W49 vs. W50, 11 a.m., Fox, Stade de Lyon; Lyon

Comments

We're revamping our Comments section. Learn more and share your input.

New York Sports