Logan Schaeffler of Calhoun.

Logan Schaeffler of Calhoun. Credit: Dawn McCormick

Newsday's annual list of the top boys cross country runners for the fall 2022 season, listed in alphabetical order. All times are 5-kilometers unless otherwise noted.

Jordan Altman, Syosset, Sr.

The top returner in Nassau was third in Class A at the county's state qualifier at Bethpage State Park. Altman ran 17:07.2 at the public school state championships at Chenango Valley State Park.

Douglas Antaky, Smithtown, Jr.

He ran 17:17.97 at the Suffolk state qualifier at Sunken Meadow State Park and was eighth in Class A.

Aidan Brancaccio, St. Anthony’s, Sr.

He placed second in 13:35.46 at the Nassau-Suffolk CHSAA league championships at Sunken Meadow’s 2.5-mile course.

Brandon Cruz, Northport, Jr.

He had the fifth-fastest time (17:39.40) at the Suffolk division championships at Sunken Meadow.

Sean Dearie, St. Anthony’s, Sr.

Dearie ran 17:05.13 at the Ocean State Invitational in Rhode Island and 13:59.80 at the 2.5-mile CHSAA Intersectional Championships at Van Cortlandt Park.

From left: Syosset's Jordan Altman, and Aidan Brancaccio and Sean Dearie...

From left: Syosset's Jordan Altman, and Aidan Brancaccio and Sean Dearie of St. Anthony’s.

Gavin Giordano, Calhoun, Sr.

He finished 20th overall in 17:11.22 at the Nassau state qualifier at Bethpage.

Jake Gogarty, Bay Shore, Jr.

Gogarty is the second-fastest returner in Suffolk’s Class A. He ran 17:17.36 at the Suffolk state qualifier at Sunken Meado and was third in 16:51.12 at the Tom Knipfing Invitational at Fireman’s Field.

Trevor Hayes, Westhampton, Jr.

Hayes ran 16:46.33 at the Suffolk state qualifier at Sunken Meadow. His 16:49.3 at the state public school championships at Chenango Valley was 15th in Class B at Chenango Valley.

Max Haynia, Westhampton, Sr.

He’s the fastest Class B returner in the state after placing seventh in 16:26.9 at the public school championships at Chenango Valley. Haynia was second in Class B at both the Suffolk division championships and state qualifier at Sunken Meadow.

Jack Higgins, Chaminade, Sr.

Higgins ran 13:54.7 and placed 20th on the 2.5-mile course at Van Cortlandt Park at the CHSAA Intersectional Championships.

William Hughes, Calhoun, Sr.

Hughes finished fifth in Class II in 17:11.19 at the Nassau class conference championships at Bethpage.

Clockwise, from top left: Westhampton's Trevor Hayes and Max Haynia,...

Clockwise, from top left: Westhampton's Trevor Hayes and Max Haynia, Calhoun's William Hughes and Chaminade's Jack Higgins.

Flynn Klipstein, Southold, Jr.

He won the Class C/D race in 18:03.5 at the Suffolk state qualifier at Sunken Meadow. Klipstein is the second-fastest returner from the Peconic Invitational, where he ran 19:52.71 at Red Creek Park in Hampton Bays last September.

James McNaughton, Northport, Sr.

His 17:31.9 at the public school state championships at Chenango Valley was among the 10 fastest times by a Long Island underclassman.

Patrick Mulryan, Chaminade, Sr.

He ran 14:03.11 at Sunken Meadow’s 2.5-mile course and finished seventh at the Nassau-Suffolk CHSAA league championships.

Myles Munro, Seaford, Soph.

Munro placed third in Class III in 17:44.40 at the Nassau class county championships at Bethpage.

Anthony O’Brien, Ward Melville, Sr.

O’Brien ran 17:35.1 to place 16th at the Suffolk state qualifier at Sunken Meadow.

John Ortiz, Carey, Sr.

Oritz ran 17:04.3 to finished 15th at the Nassau state qualifier at Bethpage.

Jeremy Paredes, St. Anthony’s, Sr.

He’s the top returner from the CHSAA Intersectional Championships, where he ran 13:34.6 and placed fifth on the 2.5-mile course at Van Cortlandt Park.

From left, Chaminade's Patrick Mulryan, Seaford's Myles Munro and St....

From left, Chaminade's Patrick Mulryan, Seaford's Myles Munro and St. Anthony's Jeremy Paredes.

Chris Payne, Northport, Sr.

He ran 18:03.20 at the Suffolk division championships at Sunken Meadow.

Nicholas Sardes, Carey, Sr.

Sardes finished 18th in 17:08.93 at the Nassau state qualifier at Bethpage.

Logan Schaeffler, Calhoun, Jr.

Schaeffler finished fourth in Class A in 16:21.93 at the Nassau state qualifier at Bethpage.

Timothy Sheahan, Northport, Sr.

He’s the fastest returner in Suffolk’s Class A. Sheahan was sixth at the Suffolk state qualifier in 17:06.29 at Sunken Meadow.

From left: Northport's Chris Payne, North Shore's Sam Sturge and...

From left: Northport's Chris Payne, North Shore's Sam Sturge and St. Anthony's Hunter Wilson.

Sam Sturge, North Shore, Sr.

The defending Nassau Class III champion ran 17:16.93 at the Nassau class county championships at Bethpage.

George Thomatos, Farmingdale, Soph.

He finished 12th in Class A in 17:05.22 at the Nassau state qualifier at Bethpage.

Hunter Wilson, St. Anthony’s, Sr.

The defending Nassau-Suffolk CHSAA league champion ran 13:33.35 on Sunken Meadow’s 2.5-mile course at the league championship meet.

SUBSCRIBE

Unlimited Digital AccessOnly 25¢for 5 months

ACT NOWSALE ENDS SOON | CANCEL ANYTIME